Vazirlar Mahkamasi yoshlarning xorijiy tillarni o‘rganishini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi nizomni tasdiqladi. "2+6" modeli bo‘yicha amalga oshirilayotgan ushbu tashabbus, o‘quvchi dastlabki ikki oylik mashg‘ulotlarni mustaqil ravishda to‘laganidan so‘ng, davlat o‘qish xarajatlarining muhim qismini qoplashini nazarda tutadi.
Tasdiqlangan reglamentga ko‘ra, Yoshlar ishlari agentligi keyingi olti oylik o‘qish xarajatlarini qoplash uchun subsidiyalar ajratadi. Ushbu chora 2024-yil fevral oyida prezidentga taqdim etilgan xorijiy tillarni ommalashtirish bo‘yicha kengroq dasturning bir qismidir. Moliyalashtirish Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Dasturda ishtirok etish uchun yoshlar ma’lum mezonlarga javob berishlari kerak, xususan, tilni belgilangan darajadan past bo‘lmagan saviyada bilishini tasdiqlovchi til sertifikatiga ega bo‘lishlari lozim. Oylik to‘lovlarning miqdori yashash hududiga qarab farqlanadi. Poytaxtda subsidiyaning maksimal miqdori ikki baravar bazaviy hisoblash miqdori (BHM), ya’ni 824 ming so‘mni tashkil etadi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyat markazlarida bu summa bir yarim baravar BHM yoki 618 ming so‘m darajasida belgilangan. Boshqa shahar va tumanlarda yashovchi yoshlar uchun bir baravar BHM, ya’ni 412 ming so‘m miqdorida to‘lov ko‘zda tutilgan.
Dastur uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan. 2025-yildan 2026-yilgacha bo‘lgan davrda 20 mingta subsidiya ajratish rejalashtirilgan. Keyinchalik, 2031-yilgacha har yili shuncha miqdorda subsidiya taqdim etiladi. Agar yillik limit tugasa, yangi to‘lovlarni taqdim etish keyingi yil boshigacha to‘xtatiladi.
Ta’lim xizmatlari sifatiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Dasturda ishtirok etishni istagan o‘quv markazlari maxsus elektron reyting platformasida ro‘yxatdan o‘tishlari shart. Bundan tashqari, mashg‘ulotlarga qatnashishni kuzatish imkonini beruvchi onlayn-nazorat tizimi bilan integratsiya qilish majburiy talab hisoblanadi.
Ushbu tashabbus til sertifikatlarini olish xarajatlarini qoplash va qishloq joylarida joylashgan o‘quv markazlari uchun ijara xarajatlarini qoplash kabi mavjud qo‘llab-quvvatlash choralarini to‘ldiradi.
O‘zbekistonda o‘zbek va rus tillaridan tashqari, ba’zi hududlarda, ayniqsa Samarqand va Buxoroda tarixan tojik tili keng tarqalgan.

В Узбекистане государство оплатит молодёжи курсы иностранных языков
Кабинет министров утвердил новое положение, направленное на финансовую поддержку молодежи в изучении иностранных языков. Эта инициатива, реализуемая по модели «2+6», предполагает, что государство покроет значительную часть расходов на обучение после того, как учащийся самостоятельно оплатит первые два месяца занятий.
Согласно утвержденному регламенту, Агентство по делам молодежи будет выделять субсидии на покрытие затрат на последующие шесть месяцев обучения. Данная мера является частью более широкой программы по популяризации иностранных языков, представленной президенту в феврале 2024 года. Финансирование будет осуществляться из средств Фонда поддержки государственной политики в отношении молодежи.
Для участия в программе молодые люди должны соответствовать определенным критериям, в частности, иметь языковой сертификат, подтверждающий владение языком на уровне не ниже установленной отметки. Размер ежемесячных выплат будет варьироваться в зависимости от региона проживания. В столице максимальный размер субсидии составит две базовые расчетные величины (БРВ), что эквивалентно 824 тысячам сумов. В Республике Каракалпакстан и областных центрах эта сумма установлена на уровне полутора БРВ или 618 тысяч сумов. Для молодежи, проживающей в других городах и районах, предусмотрена выплата в размере одной БРВ, то есть 412 тысяч сумов.
Программа рассчитана на долгосрочную перспективу. В период с 2025 по 2026 год планируется выделить 20 тысяч субсидий. В дальнейшем, вплоть до 2031 года, ежегодно будет предоставляться такое же количество субсидий. В случае, если годовой лимит будет исчерпан, предоставление новых выплат будет приостановлено до начала следующего года.
Особое внимание уделяется качеству образовательных услуг. Учебные центры, желающие участвовать в программе, должны быть зарегистрированы на специальной электронной рейтинговой платформе. Кроме того, обязательным требованием является интеграция с системой онлайн-контроля, позволяющей отслеживать посещаемость занятий.
Эта инициатива дополняет уже существующие меры поддержки, такие как компенсация затрат на получение языковых сертификатов и покрытие расходов на аренду для учебных центров, расположенных в сельской местности.
В Узбекистане, помимо узбекского и русского языков, в некоторых регионах, особенно в Самарканде и Бухаре, исторически широко распространен таджикский язык.
11 октября 2025 09:15
Эти курсы особенно востребованы будуи в Самарканде,оттуда много в США едут.
2. Удача
11 октября 2025 05:15
Английский открывает мир,его знают на всех континентах.
11 октября 2025 08:22
Бесплатно не хотели русский учить теперь за бабки учите.мана сенга результат.
2. Хурюк
11 октября 2025 20:26
Бесплатный сыр только в мышеловке.🥴
12 октября 2025 03:53
Хурюк,
Ха-ха-ха вы за знание языка платить будете а затем будете платить что бы вас имели европейцы.олга в европу бердыкуллар!!!!
10 октября 2025 21:54
На Филиппинах долбануло 7.5 ,
Они знали английский , но тревожный рюкзак и знание первой помощи помогло бы им больше.
10 октября 2025 19:36
Как обычно програма работает на утекание денег в песок никакой конкретики . Это такие же программы что и железная тетрадь и по курице в семью .