Qoraqalpog‘istonda loyiha hujjatlarisiz elektr tarmog‘iga ulangan korxona jarimaga tortildi
Elektr energiyasidan foydalanish qoidalarini buzganlarga nisbatan choralar ko‘rildi - "O‘zenergoinspektsiya" matbuot xizmati xabar berdi.
"O‘zenergoinspektsiya" xodimlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanida joylashgan "L.T." oilaviy korxonasida tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv davomida tadbirkorlik sub’ekti elektr ta’minoti korxonasi bilan tuzilgan shartnoma asosida zarur loyiha hujjatlari olinmasdan elektr tarmoqlariga ulangani aniqlandi.
Mazkur qoidabuzarlik natijasida tadbirkorga 150 ta asosiy hisob birligi (61 800 000 so‘m) miqdorida jarima solindi. Ushbu jarimaga O‘zbekiston Respublikasining 701-sonli qonuni asos bo‘ladi.
Shuningdek, huquqbuzarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining "Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish" moddasi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.

В Каракалпакстане оштрафовали предприятие за подключение к электросети без проектной документации
Приняты меры в отношении нарушителей пользования электроэнергией - сообщает пресс-служба Узэнергоинспекции.
Сотрудниками Узэнергоинспекции была проведена проверка деятельности семейного предприятия "L. T.", расположенного в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан. В ходе проверки выяснилось, что предприятие было подключено к электросети по договору с электроснабжающей организацией, без получения в установленном порядке заключения проектной документации.
В результате данного нарушения на предприятие была наложена экономическая санкция, в размере 150 базовых расчётных величин (61 800 000 сумов). Основанием для этого является Закон Республики Узбекистана за №701.
Также на правонарушителя был составлен административный протокол по статье "Нарушение законодательства о лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах" Кодекса об Административной Ответственности Республики Узбекистан.