O‘zbekiston va RF Yadroviy tibbiyot markazi loyihasini amalga oshirishni boshladi
O‘zbekiston poytaxtida Rossiya bilan hamkorlikdagi yirik loyiha - Yadroviy tibbiyot markazini barpo etishga start berildi. Qurilishning boshlanishiga turtki bo‘lgan tantanali marosim 9-oktabr kuni Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanida bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston va Rossiya prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putinning qo‘llab-quvvatlashi ostida Dushanbe shahrida o‘tgan "Markaziy Osiyo - Rossiya" ikkinchi xalqaro sammiti doirasida tashkil etildi.
"O‘zatom" Atom energetikasi agentligi matbuot xizmatining xabar berishicha, ushbu loyiha respublika sog‘liqni saqlash tizimi uchun strategik ahamiyatga ega. 2026-yilda ochilishi rejalashtirilayotgan yangi markaz ilg‘or texnologiyalardan foydalangan holda onkologik kasalliklarga erta tashxis qo‘yish va davolashga ixtisoslashadi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, markaz Rossiyaning S. Berezin nomidagi Tibbiyot instituti ishtirokida investitsion loyiha sifatida quriladi. Majmuaning umumiy maydoni 12 ming kvadrat metrni tashkil etadi. Ajratilgan hududda zaruriy muhandislik, geologik va ekologik tadqiqotlar o‘tkazilgan.
Markaz faoliyati har yili 8 ming nafar bemorda onkologik kasalliklarni dastlabki bosqichlarda aniqlash imkonini berishi kutilmoqda. "Bu to‘liq sog‘ayib ketish ehtimolini bir necha barobar oshiradi. Shu bilan birga, loyiha mamlakatda tibbiy turizmni rivojlantirish uchun zamin yaratadi", - deya ta’kidladi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Loyihani amalga oshirish bir necha bosqichda olib boriladi. Birinchi bosqichda, 2025-2026-yillarda markaz zamonaviy diagnostika va davolash uskunalari bilan jihozlanadi. Xususan, kompyuter tomografiyasi bilan birlashtirilgan pozitron-emission tomograf (PET/KT), magnit-rezonans tomograf va siklotron majmuasi o‘rnatiladi. Davolash bazasi "gamma-pichoq" va "kiber-pichoq" noinvaziv qurilmalarini o‘z ichiga oladi. Shuningdek, radiofarmpreparatlar ishlab chiqarish laboratoriyasi tashkil etiladi. Ushbu bosqichda Rossiya tomonining sarmoyasi 25-30 million dollarga baholanmoqda. Kelishuvga muvofiq, Rossiya tomoni loyihani moliyalasiradi, O‘zbekiston tomoni esa yer uchastkasini ajratadi va loyihani amalga oshirish uchun zarur sharoitlarni yaratadi.
Ikkinchi bosqichda, 2026-yildan so‘ng, radionuklid terapiyani joriy etish rejalashtirilgan. Uchinchi bosqich onkologik kasalliklarni davolashning eng istiqbolli usullaridan biri hisoblangan proton terapiyasini o‘zlashtirishni nazarda tutadi.
Markazning tashkil etilishi nafaqat O‘zbekistonda zamonaviy onkologik yordamning to‘liq siklini joriy etadi, balki kadrlar masalasini hal etishga ham hissa qo‘shadi. Loyiha radiologlar, tibbiy fiziklar va radioximiklar uchun 100 dan ortiq yuqori texnologiyali ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi. Bundan tashqari, u yadroviy tibbiyot sohasida mutaxassislar tayyorlashning milliy tizimini shakllantirish uchun ilmiy baza yaratadi.
Kelajakdagi markazning asosiy texnologiyalaridan biri bo‘lgan pozitron-emission tomografiya (PET) shifokorlarga oddiy KT yoki MRTdagi kabi organlarning anatomik tuzilishini emas, balki hujayralardagi metabolik jarayonlarni ko‘rish imkonini beradi. Bu o‘sma boshqa usullar bilan ko‘rinmaydigan eng dastlabki bosqichda saraton hujayralarini aniqlashga imkon beradi.

Узбекистан и РФ начали реализацию проекта Центра ядерной медицины
В столице Узбекистана дан старт реализации масштабного совместного с Россией проекта по возведению Центра ядерной медицины. Торжественная церемония, положившая начало строительству, прошла 9 октября в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. Мероприятие состоялось при поддержке президентов Узбекистана и России, Шавката Мирзиёева и Владимира Путина, в рамках второго международного саммита «Центральная Азия - Россия» в Душанбе.
Как сообщает пресс-служба Агентства по атомной энергии («Узатом»), данный проект является стратегически важным для системы здравоохранения республики. Новый центр, который планируется открыть в 2026 году, будет специализироваться на ранней диагностике и лечении онкологических заболеваний с использованием передовых технологий.
По информации, предоставленной Министерством здравоохранения, центр будет построен как инвестиционный проект при участии российского Медицинского института имени С. Березина. Общая площадь комплекса составит 12 тысяч квадратных метров. На выделенной территории уже проведены необходимые инженерные, геологические и экологические изыскания.
Ожидается, что деятельность центра позволит ежегодно выявлять онкологические заболевания на ранних стадиях у 8 тысяч пациентов. «Это увеличивает вероятность полного выздоровления в несколько раз. В то же время проект создаст основу для развития медицинского туризма в стране», - подчеркнули в Минздраве.
Реализация проекта пройдет в несколько этапов. На первом этапе, в 2025-2026 годах, центр оснастят современным диагностическим и лечебным оборудованием. В частности, будут установлены позитронно-эмиссионный томограф, совмещенный с компьютерным томографом (ПЭТ/КТ), магнитно-резонансный томограф и циклотронный комплекс. Лечебная база будет включать неинвазивные установки «гамма-нож» и «кибер-нож». Также будет создана лаборатория для производства радиофармпрепаратов. Инвестиции российской стороны на данном этапе оцениваются в 25-30 миллионов долларов. В соответствии с соглашением, российская сторона обеспечивает финансирование, а узбекистанская - предоставляет земельный участок и создает необходимые условия для реализации проекта.
На втором этапе, после 2026 года, планируется внедрение радионуклидной терапии. Третий этап предполагает освоение протонной терапии, которая считается одним из наиболее перспективных методов лечения онкологических заболеваний.
Создание центра не только внедрит в Узбекистане полный цикл современной онкологической помощи, но и будет способствовать решению кадровых вопросов. Проект позволит создать более 100 высокотехнологичных рабочих мест для радиологов, медицинских физиков и радиохимиков. Кроме того, он заложит научную базу для формирования национальной системы подготовки специалистов в области ядерной медицины.
11 октября 2025 21:19
Такие проекты строятся с тендеров. Почему отдаём заказы этой стране, заранее зная, что она объявит баснословную цену?
11 октября 2025 22:20
Илхом
Как ты надоел уже , успокоешся уже когда нибудь
12 октября 2025 09:00
Чемодан, че занервничал, Илхом прав, это ты всем надоел ,кремлебот((
12 октября 2025 21:10
Это ты всем надоел , как кость в горле
11 октября 2025 23:01
Ты еще не видел баснословных цен с запада.а с Россией проект потому что там лучшие ученые умы по этой теме,и научные наработки в этой области.
11 октября 2025 23:12
Не вякай уже. Успокойся.
6. Илхом
12 октября 2025 03:33
Ответ не правильный. Ты по теме пиши, оставь людей в покое кремлебот!
12 октября 2025 09:02
Ich bin eine reiche Frau Удача, неудача пошла вон за своим кораблем
11 октября 2025 21:15
И прейскурант будет примерно 500 000 сум - первичная консультация, а дальше по 3-5 миллионов сум за каждое исследование/лечебную процедуру. И очередь будет стоять. Мы по-другому не умеем