Istanbulda 12 yoshli o‘zbekistonlik bola oilasidan qochib ketdi
Turkiyaning Istanbul shahrida 12 yoshli O‘zbekiston fuqarosi o‘gay otasi bilan munosabatlari yomonlashgani uchun onasidan qochib ketgani aniqlandi. Keyin u yordam so‘rab politsiyaga murojaat qildi. Aniqlanishicha, bolaning onasi o‘zbekistonlik turmush o‘rtog‘i bilan ajrashgan va Turkiya fuqarosiga norasmiy turmushga chiqqan. Dastlab bola O‘zbekistonda buvisi bilan qolgan, biroq 2024 yilda ayol uni Istanbulga olib ketgan. Ayol uni maktabga kirita olmadi va u butun bir o‘quv yilini o‘tkazib yubordi.
Bola O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulligiga olib ketilgan. Tibbiy ko‘rik natijasida uning ko‘rish qobiliyati keskin yomonlashgani aniqlangan. U to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tib, mahalliy diaspora ko‘magida davolangan.
Bola katta rejalari borligini aytdi. Bu vaqt ichida u turk va ingliz tillarini o‘rgandi, shuningdek, kasbiy ko‘nikmalarni o‘rganishni boshladi.
Hozirda fuqaro O‘zbekistonga qaytib, vakolatli tashkilotlar ko‘magida o‘qishni davom ettirmoqda.
Bosh konsullik bu borada moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatgan O‘zbekiston Madaniyat, birdamlik va hamkorlik jamiyatiga, "Uzbekistan Airways"ning Turkiyadagi vakillariga, O‘zbekistondagi voyaga yetmaganlar bilan ishlovchi agentliklarga, faol mahalliy diaspora vakillariga samimiy minnatdorlik bildiradi.

12-летний узбекистанец сбежал от своей семьи в Стамбуле
Выяснилось, что в турецком городе Стамбуле 12-летний гражданин Узбекистана сбежал от своей мамы из-за проблемных отношений с отчимом. После этого он обратился в полицию за помощью. Установлено, что мать ребёнка развелась с мужем из Узбекистана и неофициально вышла замуж за гражданина Турции. Сначала ребёнок остался с бабушкой в Узбекистане, но с 2024 года женщина забрала его к себе в Стамбул. Однако там она так и не смогла устроить его в школу и он пропустил целый учебный год.
Мальчик был доставлен в Генконсульство Узбекистана в Стамбуле. При проведении медицинского осмотра выяснилось, что у него серьёзно ухудшилось зрение. Отмечается, что он полностью прошёл медицинский осмотр и получил лечение при помощи местной диаспоры.
Мальчик сообщил, что у него имеются большие планы. За это время он смог самостоятельно выучить турецкий и английский языка, а также начал самостоятельно обучаться профессиям.
В настоящее время гражданин вернулся в Узбекистан и продолжает обучение при поддержке компетентных организаций.
Генеральное консульство выражает искреннюю благодарность Обществу "Культура, солидарность и сотрудничество Узбекистана", представителям авиакомпании "Uzbekistan Airways" в Турции, агентствам, работающим с несовершеннолетними в Узбекистане, и представителям активной диаспоры, оказавшим материальную и моральную поддержку в этом вопросе.
14 октября 2025 15:16
Судя по статье, мальчтк способный, умный. Видно отчим не принимал его. Дай Бог здоровья ему и дальнейших успехов в учебе и в жизни. И спасибо большое неравнодушным людям.