O‘zbekiston Respublikasi Pensiya jamg‘armasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, oilaning keksa a’zosiga g‘amxo‘rlik qilish munosabati bilan ishsiz qolgan fuqarolar uchun ushbu muddatni ish stajiga kiritish jarayoni soddalashtirildi.
Xususan, I guruh nogironi, 18 yoshga to‘lmagan nogiron bola yoki 80 yoshga to‘lgan keksa fuqaroni qarab turish uchun sarflangan vaqt avtomatik tarzda kiritiladi. Buning uchun qo‘shimcha hujjatlar yoki arizalar talab qilinmaydi - barcha ma’lumotlar Pensiya jamg‘armasiga ijtimoiy himoya agentligidan yagona axborot tizimi orqali olingan elektron ma’lumotlar asosida tuziladi.
Shuni ta’kidlash kerakki, ushbu muddatni ish stajiga kiritish uchun fuqaro kamida etti yillik rasmiy ish stajiga ega bo‘lishi kerak. Bu shuni anglatadiki, agar qarindoshiga g‘amxo‘rlik qilishdan oldin umumiy ish staji etti yil va undan ko‘p bo‘lsa, parvarishlashning butun davri ularning umumiy ish tajribasiga hisobga olinadi.

Учитывается ли трудовой стаж при уходе за пожилым членом семьи в Узбекистане?
По данным пресс-службы Пенсионного фонда Республики Узбекистан, для граждан, которые не работают в связи с уходом за пожилым членом семьи, процесс учёта такого периода в трудовой стаж упрощён.
В частности, время ухода за лицом с инвалидностью I группы, ребёнком с инвалидностью до 18 лет, а также престарелым гражданином, достигшим возраста 80 лет, засчитывается автоматически. Для этого не требуется предоставлять какие-либо дополнительные документы или заявления - все сведения формируются на основе электронных данных, поступающих в Пенсионный фонд от Агентства социальной защиты населения через единую информационную систему.
Важно учитывать, что для включения данного периода в трудовой стаж гражданину необходимо иметь не менее семи лет официального стажа работы. То есть, если общая продолжительность трудовой деятельности до ухода за родственником составляет семь лет и более, весь период заботы будет засчитан в общий трудовой стаж.