Prezidentning yaqinda imzolagan farmoniga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanadigan seysmik monitoring tizimi ishga tushiriladi. Ushbu tashabbus yuqori seysmik faollikdagi hududlarda zilzilalarni o‘rta va uzoq muddatli prognozlashni joriy etish orqali mamlakatda seysmik xavfsizlik choralarini kuchaytirishga qaratilgan.
Bu yangilik fuqarolar va infratuzilma xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Farmonda nafaqat seysmik hodisalarni prognoz qilish, balki turli inshootlarning barqarorligini baholash imkonini beradigan kompleks tizim yaratilishi ko‘zda tutilgan. Xususan, madaniy meros obyektlari, shuningdek, ko‘priklar va tunnellar kabi transport infratuzilmasining asosiy elementlari uchun seysmik chidamlilikni baholash metodikasi ishlab chiqiladi. Tekshiruvlarning birinchi bosqichida Samarqanddagi Registon maydoni, Buxorodagi Ark qal’asi va Xivadagi Ichan-qal’a majmuasi kabi mashhur obyektlarni monitoring qilish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, hujjatda ko‘chki xavfi yuqori bo‘lgan yo‘l uchastkalarida doimiy kosmik monitoringni tashkil etish belgilangan. Jumladan, A-373 va M-39 avtomobil yo‘llarining tog‘li hududlarida hamda ularga tutash temir yo‘llarda radiolokatsion kosmik monitoring yo‘lga qo‘yiladi. "O‘zbekkosmos" agentligi olingan ma’lumotlarni oldini olish choralarini ko‘rish uchun tegishli idoralarga taqdim etadi.
Qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish uchun "Shaffof qurilish" tizimi bilan integratsiyalashgan milliy seysmologik onlayn platforma ishga tushiriladi. Ushbu platformada ehtimoliy zilzilalarning akselerogrammalari ma’lumotlar bazalari, seysmik rayonlashtirish xaritalari va faol tektonik yoriqlar haqidagi ma’lumotlar joylashtiriladi. Seysmik faol zonalardagi barcha yangi binolar va inshootlarni loyihalash ushbu platforma ma’lumotlarini hisobga olgan holda amalga oshiriladi.
Sun’iy intellekt yordamida prognozlash tizimini tajriba tariqasida joriy etish Toshkent shahrida boshlanadi. 2026-yil 1-martdan boshlab binolar va inshootlarning seysmik chidamliligi bo‘yicha texnik holatini tahlil qilish ham sun’iy intellekt yordamida amalga oshiriladi. Monitoringni o‘tkazish uchun FVVning Seysmoprognostik monitoring respublika markazi mas’ul etib tayinlangan.

Узбекистан внедряет ИИ для прогнозирования землетрясений
Согласно недавнему указу президента, с 1 января 2026 года в Узбекистане начнется эксплуатация системы сейсмического мониторинга, использующей технологии искусственного интеллекта. Эта инициатива направлена на усиление мер сейсмической безопасности в стране путем внедрения среднесрочного и долгосрочного прогнозирования землетрясений в регионах с повышенной сейсмической активностью.
Нововведение является частью более широкой стратегии по обеспечению безопасности граждан и инфраструктуры. Указом предусмотрено создание комплексной системы, которая будет не только прогнозировать сейсмические события, но и оценивать устойчивость различных сооружений. В частности, будет разработана методика оценки сейсмостойкости для объектов культурного наследия, а также для ключевых элементов транспортной инфраструктуры, таких как мосты и тоннели. На первом этапе проверки запланирован мониторинг таких знаковых объектов, как площадь Регистан в Самарканде, крепость Арк в Бухаре и комплекс Ичан-Кала в Хиве.
Помимо этого, документ предписывает организацию постоянного космического мониторинга за участками дорог, где существует высокий риск схода лавин. В частности, радиолокационный космический мониторинг будет запущен на горных участках автодорог А-373 и М-39, а также на прилегающих к ним железнодорожных путях. Агентство «Узбеккосмос» будет передавать полученные данные в профильные ведомства для принятия превентивных мер.
Для реализации поставленных задач будет запущена национальная сейсмологическая онлайн-платформа, интегрированная с системой «Прозрачное строительство». Эта платформа будет содержать базы данных акселерограмм возможных землетрясений, карты сейсмического районирования и сведения об активных тектонических разломах Проектирование всех новых зданий в сейсмоактивных зонах будет осуществляться с учетом данных этой платформы.
Экспериментальное внедрение системы прогнозирования с помощью искусственного интеллекта начнется в Ташкенте. С 1 марта 2026 года также начнется анализ технического состояния зданий и сооружений на предмет их сейсмостойкости с применением ИИ. Ответственным за проведение мониторинга назначен Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга МЧС.
25 октября 2025 14:23
Зачем так унижать ИИ
используя его имя для простой
системы сбора данных?
24 октября 2025 13:33
Прогнозировать, наверное, можно степень разрушения построенных зданий. До ввода в эксплуатацию. А не землетрясения.
А с помощью ИИ можно и на марс прогнозируемые запуски делать, и встречаться с прогнозируемыми марсианами.
23 октября 2025 19:48
Хоть ИИ , хоть УО , прогнозировать землетрясение не дано никому. Все потуги напрасны , оповещения приходят ПОСЛЕ , а не ДО сейсмомобытия. Посмотрите на Турцию , Филлипины , Таиланд , Тибет и другие страны пострадавшие от последствий землетрясений и что ? Сколько разрушений и пострадавших , это может случиться когда и с кем угодно в любой момент.