O‘zbekistonga yomg‘ir va kuchli shamol bilan sovuq front yaqinlashmoqda
Gidrometeorologiya xizmati markazi taqdim etgan prognozga ko‘ra, joriy hafta davomida O‘zbekiston aholisini ob-havo sharoitlarining sezilarli o‘zgarishi kutmoqda. Sentyabr oyining oxiri fuqarolarni quruq va ancha iliq ob-havo bilan xursand qilsa, oktyabrning birinchi kunlari yomg‘ir va jiddiy sovuqni olib keladi.
O‘tib borayotgan oyning so‘nggi kunlarida mamlakatning katta qismida kam bulutli, yog‘ingarchiliksiz ob-havo hukm suradi. Kunduzgi havo harorati 26-29 darajagacha isiydi, ba’zi janubiy hududlarda esa termometr ustunlari 31 darajaga yetishi mumkin. Faqat shimoliy viloyatlar bundan mustasno bo‘lib, u yerda kuz nafasi allaqachon sezilmoqda - kunduzgi harorat 17-22 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Sinoptik vaziyatdagi keskin o‘zgarishlar 1 va 2 oktyabrdan kutilmoqda. Bu davrda respublika hududiga Qozog‘iston hududida shakllangan salqin va nam havo massalari kirib kela boshlaydi. Bu jarayon yog‘ingarchilik bilan kechadi. Xususan, 1 oktyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida, shuningdek, Navoiy va Toshkent viloyatlarining shimoliy tumanlarida mahalliy yomg‘irlar yog‘adi. Ertasi kuni, 2 oktyabrda yomg‘ir zonalari sharqqa siljiydi - Farg‘ona vodiysi viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmoqda. Bundan tashqari, payshanbaga o‘tar kechasi va ertalab Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Juma kuniga kelib, 3 oktyabrda noqulay ob-havo chekinadi va yog‘ingarchilik faqat Farg‘ona vodiysining ayrim tog‘li hududlarida saqlanib qoladi.
Nam havo oqimining kirib kelishi haroratning 8-10 darajaga keskin pasayishiga olib keladi. 1-2 oktyabr kunlari respublika bo‘ylab kechasi va ertalab havo harorati 8-13 daraja iliq bo‘ladi, kunduzi esa havo 18-23 darajadan yuqori isimaydi. Mamlakat shimolida sovuq yanada kuchliroq bo‘ladi: kechasi 4-9 daraja, kunduzi esa 15-18 daraja kutilmoqda. Kunduzgi haroratning 2-3 darajaga biroz ko‘tarilishi faqat 3 oktyabrga kelib kutilmoqda. Janubiy viloyatlarda iliq havo 1 oktyabrgacha saqlanib turadi, shundan so‘ng 2-3 oktyabr kunlari bu yerda ham harorat 20-25 darajagacha pasayadi. Meteorologlar havo massalarining almashishi shamolning 13-18 m/s gacha kuchayishi bilan kechishi mumkinligi, ayrim tumanlarda chang-to‘zonlar kuzatilishi ehtimoldan xoli emasligi haqida ogohlantirmoqda.
Respublika poytaxti Toshkentda 30 sentyabrgacha quruq va iliq ob-havo saqlanib, kechasi 15-17 daraja, kunduzi esa 26-29 daraja bo‘ladi. Birinchi yog‘ingarchilik 1 oktyabrga o‘tar kechasi va ertalab yomg‘ir ko‘rinishida bo‘lishi mumkin. Vaqti-vaqti bilan yomg‘ir 2 oktyabr kuni ham kutiladi, 3 oktyabrda esa yana yog‘ingarchiliksiz ob-havo prognoz qilinmoqda. Shamol asosan sharqiy yo‘nalishda bo‘lib, g‘arbiyga o‘zgaradi, uning tezligi 3-8 m/s ni tashkil etadi, bunda shamol kuchayishi 10-12 m/s gacha yetishi mumkin. Poytaxtda 1-2 oktyabr kunlari havo harorati kechasi 8-11 darajagacha, kunduzi esa 18-21 darajagacha pasayadi. Juma kuni, 3 oktyabrda, kechki ko‘rsatkichlar o‘zgarishsiz qoladi, kunduzi esa havo 22-24 darajagacha isiydi.
Toshkent shahri, tog‘oldi hududlaridagi boshqa ko‘plab aholi punktlari singari, o‘ziga xos noyob mikroiqlimga ega. Poytaxtdan shimoli-sharqda joylashgan Chotqol tizmasi tog‘lari yog‘ingarchilikning taqsimlanishiga va harorat rejimiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi, ko‘pincha shaharni sovuq shimoliy shamollardan himoya qiladi.

На Узбекистан надвигается холодный фронт с дождями и сильным ветром
Жителей Узбекистана ожидает заметная смена погодных условий в течение текущей недели, согласно прогнозу, предоставленному Республиканским центром по гидрометеорологии. Если окончание сентября порадует граждан сухой и весьма теплой погодой, то первые дни октября принесут с собой дожди и существенное похолодание.
В последние дни уходящего месяца на большей части территории страны будет преобладать малооблачная погода без осадков. Воздух в дневные часы прогреется до комфортных 26–29 градусов, а в некоторых южных районах столбики термометров могут достигнуть отметки в 31 градус. Исключение составят северные регионы, где уже ощущается дыхание осени-дневная температура здесь ожидается в пределах 17–22 градусов.
Кардинальные изменения синоптической ситуации ожидаются с 1 и 2 октября. В этот период на территорию республики начнется вторжение прохладных и влажных воздушных масс, сформировавшихся над районами Казахстана. Этот процесс будет сопровождаться осадками. Так, 1 октября локальные дожди пройдут в Республике Каракалпакстан, а также затронут северные районы Навоийской и Ташкентской областей. На следующий день, 2 октября, зона дождей сместится на восток-осадки ожидаются в областях Ферганской долины. Кроме того, в ночь на четверг и в утренние часы дожди вероятны в Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях. К пятнице, 3 октября, непогода отступит, и осадки сохранятся лишь в отдельных горных районах Ферганской долины.
Приход влажного воздуха повлечет за собой резкое понижение температурного фона на 8–10 градусов. В период с 1 по 2 октября ночная и утренняя температура по республике установится на уровне 8–13 градусов тепла, днем же воздух не прогреется выше 18–23 градусов. На севере страны похолодание будет еще более ощутимым: в ночные часы прогнозируется от 4 до 9 градусов, в дневные-от 15 до 18 градусов. Небольшое повышение дневной температуры на 2–3 градуса ожидается лишь к 3 октября. Южные области сохранят теплую погоду до 1 октября, после чего 2–3 октября температура здесь также понизится до 20–25 градусов. Метеорологи предупреждают, что смена воздушных масс может сопровождаться усилением ветра до 13–18 м/с, в отдельных районах не исключены пыльные поземки.
В столице республики, Ташкенте, до 30 сентября включительно сохранится сухая и теплая погода с ночной температурой 15–17 градусов и дневной 26–29 градусов. Первые осадки в виде дождя возможны в ночь на 1 октября и в утренние часы. Временами дождь ожидается и в течение дня 2 октября, тогда как 3 октября вновь прогнозируется погода без осадков. Ветер будет преобладать восточного направления с переходом на западный, его скорость составит 3–8 м/с, при этом возможно усиление порывов до 10–12 м/с. Температурный фон в столице 1–2 октября понизится ночью до 8–11 градусов, днем до 18–21 градуса. В пятницу, 3 октября, ночные показатели останутся прежними, а днем воздух прогреется до 22–24 градусов.
Город Ташкент, как и многие другие населенные пункты в предгорных районах, имеет свой уникальный микроклимат. Горы Чаткальского хребта, расположенные к северо-востоку от столицы, оказывают значительное влияние на распределение осадков и температурный режим, часто защищая город от холодных северных ветров.
1. Чайка
30 сентября 2025 11:59
еще одна веселая зима ждет нас, хотя весной все отчитались, что на все 150% готовы к зиме и не один человек, который стоял прижав руку к сердцу не сел в места не столь отдаленные за провал отопительного сезона за все годы независимости