O‘zbekistonning tog‘li hududlarida birinchi qor yog‘ishi kutilmoqda
O‘zbekiston aholisiga 2-oktabr kuni kutilayotgan ob-havo ma’lumoti haqida ma’lumot berildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi ("O‘zgidromet") xabar qildi.
Ob-havo ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda beqarorlik, tog‘larda sezilarli sovish kuzatiladi. Mamlakatning aksariyat hududlarida kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi. Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlari, Farg‘ona vodiysining ba’zi hududlari bundan mustasno, ayrim tumanlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
7-12 m/s tezlikda mo‘tadil shamol esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonli qor yog‘ishi kutilmoqda. Harorat kunduzi 18-23° iliq, mamlakat shimolida esa salqinroq, 13-18° iliq bo‘ladi.
Poytaxtda (Toshkent) ertalab engil yomg‘ir yog‘ishi mumkin, ammo kunduzi yog‘ingarchilik to‘xtaydi. Yengil shamol esadi, tezligi 3-8 m/s. Harorat 18-20° gacha ko‘tariladi.
Eng sezilarli ob-havo o‘zgarishi tog‘larda kutilmoqda. Yomg‘ir qisman yog‘adi, baland tog‘li hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Shamol ham kuchayib, 7-12 m/s gacha, 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat sezilarli darajada past bo‘ladi, faqat 8-13 ° S ga etadi.

В горах Узбекистана ожидается первый снег
Узбекистанцам рассказали о погоде на 2 октября. Об этом сообщил Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан (Узгидромет).
Прогноз погоды предвещает нестабильную ситуацию в некоторых регионах и значительное похолодание в горах. Днём на большей части территории страны осадки не прогнозируются. Исключение составят Ташкентская, Самаркандская, Джизакская, Сырдарьинская области, а также регионы Ферганской долины, где местами возможны кратковременные дожди.
Ожидается умеренный ветер со скоростью 7-12 м/с, который в отдельных районах может усилиться до 13-18 м/с, сопровождаясь пыльным позёмком. Температура воздуха в течение дня составит 18-23 °C, а на севере республики будет прохладнее — 13-18 °C.
В столице (Ташкенте) утро может начаться с небольшого дождя, однако, днём осадки прекратятся. Ветер будет слабым — 3-8 м/с. Столбик термометра поднимется до 18-20 °C.
В горной местности ожидается наиболее заметное изменение погоды. Местами пройдёт дождь, который в высокогорных районах может перейти в мокрый снег. Ветер здесь также усилится, достигая 7-12 м/с, с порывами до 13-18 м/с. Температура воздуха будет значительно ниже, составляя всего 8-13 °C.
1. том
2 октября 2025 14:43
нам и в Ташкенте 1 и 2 октября обещали дожди и резкое похолодание в итге дождей нет и немного прохладно эх Гидромет опять промахнулся