O‘zbekiston Afg‘oniston, G‘azo va Ukrainadagi mojarolarning yechimlarini qanday ko‘rmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi minbaridan turib O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev eng o‘tkir xalqaro muammolar yuzasidan Toshkentning pozitsiyasini bayon qildi, asosiy e’tiborni Afg‘oniston, G‘azo sektori va Ukrainaga qaratdi, shuningdek, xavfsizlik sohasida bir qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Davlat rahbari 23-sentabrdagi nutqida global va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini muhokama qilish afg‘on muammosiga kompleks yondashuvsiz mumkin emasligini ta’kidladi. U xalqaro hamjamiyatni afg‘on xalqining tinchlikka intilishini qo‘llab-quvvatlash uchun sa’y-harakatlarni birlashtirishga qat’iy chaqirdi. "Bu mamlakatning yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik o‘ta muhim", - deya takrorladi Mirziyoyev, O‘zbekistonning izchil pozitsiyasini belgilab. Aniq qadamlar sifatida Toshkent Afg‘oniston hududida yirik iqtisodiy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda va Afg‘oniston orqali xalqaro transport va energetika yo‘laklarini rivojlantirishga qaratilgan BMTning maxsus rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif qilmoqda.
Yaqin Sharqdagi mojaroga o‘tar ekan, O‘zbekiston Prezidenti G‘azo sektoridagi keskinlashib borayotgan gumanitar inqirozga e’tibor qaratdi. U harbiy harakatlarni zudlik bilan to‘xtatishga va siyosiy muzokaralarni qayta boshlashga chaqirdi. Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Birlashgan Millatlar Tashkilotining avval qabul qilingan rezolyutsiyalariga muvofiq "ikki xalq uchun ikki davlat" tamoyilini amalga oshirishga qat’iy sodiqligini tasdiqladi. Bu pozitsiya mamlakatning ko‘p yillik mojaroni adolatli hal etishga qaratilgan izchil tashqi siyosatini aks ettiradi.
Sharqiy Yevropadagi vaziyatga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston rahbari Ukraina atrofidagi davom etayotgan mojaro yuzasidan jiddiy xavotir bildirdi. Shu bilan birga, u belgilangan aloqalarni ijobiy baholadi. "Biz uni diplomatik vositalar bilan hal qilish bo‘yicha yuqori darajadagi muloqot boshlanganini olqishlaymiz", - dedi Shavkat Mirziyoyev tinch muzokaralarning muqobili yo‘qligini ko‘rsatib.
Nutqda terrorizmga qarshi kurash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Prezident Markaziy Osiyoda BMTning Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha olib borilayotgan amaliy ishlarni eslatib o‘tdi. U BMTning Aksilterror boshqarmasi bilan hamkorlikda Reabilitatsiya va reintegratsiya masalalari bo‘yicha Mintaqaviy ekspertlar kengashi tashkil etilganini qayd etdi. Ushbu tashabbusning rivoji sifatida, Mirziyoyev kengash maqomini Xalqaro kompetensiyalar markazigacha oshirishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday tuzilma qurolli mojarolar hududlaridan qaytarilgan shaxslarni tinch hayotga moslashtirish bo‘yicha ilg‘or tajriba almashish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Bundan tashqari, O‘zbekistonning Toshkentda BMT Aksilterror boshqarmasining mintaqaviy ofisini ochish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga tayyorligi tasdiqlandi.

Как Узбекистан видит решение конфликтов в Афганистане, Газе и Украине
Выступая с трибуны 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев изложил позицию Ташкента по наиболее острым международным проблемам, сделав акцент на Афганистане, секторе Газа и Украине, а также выдвинул ряд инициатив в сфере безопасности.
В своей речи 23 сентября глава государства подчеркнул, что обсуждение вопросов глобальной и региональной безопасности невозможно без всеобъемлющего подхода к афганской проблематике. Он настоятельно призвал международное сообщество объединить усилия для поддержки афганского народа в его стремлении к миру. «Крайне важно не допустить изоляции этой страны», - повторил Мирзиёев, обозначив последовательную позицию Узбекистана. В качестве конкретных шагов Ташкент планирует реализацию крупных экономических и инфраструктурных проектов на афганской территории и предлагает принять специальную резолюцию ООН, направленную на развитие международных транспортных и энергетических коридоров через Афганистан.
Переходя к ближневосточному конфликту, Президент Узбекистана обратил внимание на усугубляющийся гуманитарный кризис в секторе Газа. Он высказался за немедленное прекращение военных действий и возобновление политических переговоров. Шавкат Мирзиёев подтвердил твердую приверженность Узбекистана реализации принципа «два государства для двух народов» в соответствии с ранее принятыми резолюциями Организации Объединенных Наций. Эта позиция отражает последовательную внешнюю политику страны, направленную на справедливое урегулирование многолетнего конфликта.
Касаясь ситуации в Восточной Европе, лидер Узбекистана выразил серьезную обеспокоенность в связи с продолжающимся конфликтом вокруг Украины. В то же время он позитивно оценил наметившиеся контакты. «Мы приветствуем начало диалога на высоком уровне по её урегулированию дипломатическими средствами», - заявил Шавкат Мирзиёев, указав на безальтернативность мирных переговоров.
Особое внимание в выступлении было уделено вопросам борьбы с терроризмом. Президент напомнил о практической работе, ведущейся в Центральной Азии по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН. Он отметил создание в сотрудничестве с Контртеррористическим управлением ООН Регионального экспертного совета по вопросам реабилитации и реинтеграции. В развитие этой инициативы, Мирзиёев предложил повысить статус совета до Международного центра компетенций. По его словам, такая структура могла бы стать важной платформой для обмена передовым опытом по адаптации к мирной жизни лиц, возвращенных из зон вооруженных конфликтов. Кроме того, была подтверждена готовность Узбекистана создать все необходимые условия для открытия в Ташкенте регионального офиса Контртеррористического управления ООН.
Узбекистан стал одним из пионеров в регионе Центральной Азии по репатриации своих граждан, преимущественно женщин и детей, из зон боевых действий на Ближнем Востоке. Гуманитарные операции под названием «Мехр» («Милосердие») получили высокую оценку со стороны международного сообщества, включая структуры ООН, как пример ответственного подхода к сложной проблеме реинтеграции и реабилитации.