Qirg‘iziston hukumati ayollar va bolalarning jinsiy daxlsizligiga qarshi o‘ta og‘ir jinoyatlarni sodir etgan shaxslar uchun o‘lim jazosiga qo‘yilgan moratoriyni bekor qilish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bunday keskin tashabbusga keng jamoatchilik rezonansiga sabab bo‘lgan shafqatsiz jinoyat turtki bo‘ldi.
Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov oliy jazo chorasini joriy etishga qaratilgan qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritish taklifi bilan chiqdi. Tegishli topshiriq prezident ma’muriyatining huquqiy ta’minot boshqarmasi boshlig‘i Murat Ukushevga berildi. O‘lim jazosini voyaga yetmaganlarni zo‘rlaganlik, shuningdek, jabrlanuvchining o‘limiga sabab bo‘lgan zo‘rlash uchun qo‘llash taklif etilmoqda.
Jinoiy siyosatni qayta ko‘rib chiqish uchun Qorako‘l shahrida yashovchi 17 yoshli qizning o‘ldirilishi katalizator bo‘ldi. Qiz 27-sentabr kuni bedarak yo‘qolgan, keyinroq uning jasadi Kemin tumanidan topilgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, o‘limidan oldin u zo‘rlangan va o‘lim sababi bo‘g‘ilish bo‘lgan. Ko‘p o‘tmay, ushbu jinoyatni sodir etishda gumonlanib, Bishkekda 41 yoshli erkak qo‘lga olindi, ma’lum bo‘lishicha, u avval ham bosqinchilik va qotillikka urinishda sudlangan.
Ushbu qonunchilik tashabbusi 1998-yildan beri o‘lim jazosini qo‘llashga moratoriy amalda bo‘lgan mamlakat huquqiy tizimida jiddiy o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin. Oliy jazo 2007-yilda butunlay bekor qilingan va Qirg‘iziston kelajakda bu amaliyotga qaytmaslik majburiyatini yuklovchi xalqaro protokollarni ratifikatsiya qilgan. Shunday qilib, o‘lim jazosini tiklash uchun nafaqat amaldagi qonunlarni o‘zgartirish, balki mamlakat Konstitutsiyasiga ham o‘zgartirishlar kiritish talab etilishi mumkin, bu esa umummilliy referendum o‘tkazish zaruratini keltirib chiqarishi mumkin.
Prezidentning taklifi jamiyatda va siyosiy arboblar orasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Tashabbus tarafdorlarining ta’kidlashicha, bunday qat’iy choralar aholining eng zaif qatlamlarini himoya qilish va zo‘ravonlik jinoyatlarining o‘sishiga munosib javob berish uchun zarur. Shu bilan birga, inson huquqlari tashkilotlari va xalqaro kuzatuvchilar sud xatolari xavfi va bunday choraning zamonaviy gumanistik adolat tamoyillariga nomuvofiqligini ko‘rsatib, o‘z xavotirlarini bildirmoqdalar. BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Turk allaqachon "2025-yilda o‘lim jazosiga o‘rin yo‘q" deb bayonot berib, uning oldini oluvchi omil sifatida samarasizligini ta’kidladi.
Qirg‘izistonda oxirgi o‘lim jazosi 1998-yilda ijro etilgan. O‘shandan beri oliy jazoga hukm qilinganlarning barchasi avtomatik ravishda umrbod ozodlikdan mahrum qilish bilan almashtirilgan.

В Кыргызстане инициирован возврат смертной казни
Власти Кыргызстана рассматривают возможность отмены моратория на смертную казнь для лиц, совершивших особо тяжкие преступления против половой неприкосновенности женщин и детей. Поводом для столь радикальной инициативы послужило жестокое преступление, вызвавшее широкий общественный резонанс.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров выступил с предложением о внесении поправок в законодательство, направленных на введение высшей меры наказания. Соответствующее поручение дано руководителю управления правового обеспечения администрации президента Мурату Укушеву. Предлагается применять смертную казнь за изнасилование несовершеннолетних, а также за изнасилование, повлекшее смерть жертвы.
Катализатором для пересмотра уголовной политики стало убийство 17-летней жительницы города Каракол. Девушка пропала 27 сентября, а позднее ее тело было обнаружено в Кеминском районе. По данным следствия, перед смертью она была изнасилована, а причиной гибели стало удушение. Вскоре по подозрению в совершении этого преступления в Бишкеке был задержан 41-летний мужчина, который, как выяснилось, уже имел судимости за разбой и покушение на убийство.
Данная законодательная инициатива знаменует собой потенциально серьезный сдвиг в правовой системе страны, где с 1998 года действует мораторий на применение смертной казни. Окончательно высшая мера наказания была отменена в 2007 году, и Кыргызстан ратифицировал международные протоколы, обязывающие не возвращаться к этой практике. Таким образом, для восстановления смертной казни потребуется не только изменение текущих законов, но и, возможно, внесение поправок в Конституцию страны, что может повлечь за собой необходимость проведения общенационального референдума.
Предложение президента вызвало оживленную дискуссию в обществе и среди политических деятелей. Сторонники инициативы утверждают, что такие решительные шаги необходимы для защиты наиболее уязвимых слоев населения и адекватного ответа на рост насильственных преступлений. В то же время правозащитные организации и международные наблюдатели выражают обеспокоенность, указывая на риски судебных ошибок и несоответствие подобной меры современным гуманистическим принципам правосудия. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк уже выступил с заявлением, что «смертной казни нет места в 2025 году», подчеркнув ее неэффективность в качестве сдерживающего фактора.
Последний смертный приговор в Кыргызстане был приведен в исполнение в 1998 году. С тех пор все приговоры к высшей мере наказания автоматически заменялись пожизненным лишением свободы.
4 октября 2025 07:27
Все верно братьям из Киргизыстана надоело быть под гнетом коррупционеров чиновников. Кто имел дело в Киргизии знает что коррупция там нескромничает, расправив плечи "работает нагло (как и у нас), вот и решили ввести, и это правильно. Только есть но, суд должен быть "чистым" и прозрачным, иначе так и будем обрастать внешними долгами и плестись на задворках цивилизации. Весь мир давно экспортирует коррупцию в чужие страны, только мы обворовывали сами себя!!! Надеюсь такая "крамольная" мысль понятна???
3 октября 2025 18:46
именно смертная казнь может сдержать человека пойти на убийство, а если он не смотря на это все равно идет то такому и жить не надо
3 октября 2025 16:43
Не мешало бы это и у нас внедрить. А еще к смертной казни нужно приговорить должностные лица за коррупцию