Bo‘lajak uchrashuvlarning kun tartibi butun mintaqa uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan masalalarga boy bo‘lishi kutilmoqda. Asosiy e’tibor ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratiladi. Xususan, mamlakatlar yetakchilari mintaqadagi barqarorlik va o‘zaro anglashuvning poydevori bo‘lgan siyosiy muloqotni mustahkamlash yo‘llarini muhokama qilish niyatida.
Muzokaralarning markaziy bloklaridan biri savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalardagi qo‘shma loyihalarni muhokama qilish bo‘ladi. Tomonlar sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport infratuzilmasi va energetika kabi hayotiy muhim sohalarda kooperatsiyani kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqadilar. Xalqlar o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga yordam beradigan faol madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish ham e’tibordan chetda qolmaydi.
Iqtisodiy tarkibiy qism bilan bir qatorda, xalqaro kun tartibining dolzarb jihatlariga va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalariga katta e’tibor beriladi. Davlat rahbarlari terrorizm, ekstremizm va giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha fikr almashadilar.
Rejalashtirilgan sammitlar yakunlari bo‘yicha qo‘shma hujjatlar to‘plami qabul qilinishi kutilmoqda. Bu qarorlar, taxmin qilinganidek, amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishga va Markaziy Osiyo va MDH hududida integratsiya jarayonlarini mustahkamlashga qaratilgan bo‘ladi. Ushbu tashrif O‘zbekistonning konstruktiv muloqotga intilishini va mintaqada barqaror rivojlanish va xavfsizlik kun tartibini shakllantirishdagi faol rolini ta’kidlaydi.
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi savdo aylanmasi barqaror o‘sishni namoyish etmoqda. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 700 million dollardan oshdi.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Душанбе для многосторонних встреч
Сегодня, 9 октября 2025 года, начинается двухдневный рабочий визит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в столицу Таджикистана. В рамках визита запланировано участие главы государства в двух ключевых мероприятиях: втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия» и очередном заседании Совета глав государств СНГ.
Ожидается, что повестка дня предстоящих встреч будет насыщена вопросами, имеющими стратегическое значение для всего региона. Основной акцент будет сделан на дальнейшем углублении многостороннего сотрудничества. В частности, лидеры стран намерены обсудить пути укрепления политического диалога, который является фундаментом для стабильности и взаимопонимания в регионе.
Одним из центральных блоков переговоров станет обсуждение совместных проектов в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Стороны рассмотрят возможности для наращивания кооперации в таких жизненно важных отраслях, как промышленность, сельское хозяйство, транспортная инфраструктура и энергетика. Не останется без внимания и продолжение активного культурно-гуманитарного обмена, который способствует укреплению добрососедских отношений между народами.
Наряду с экономической составляющей, значительное внимание будет уделено актуальным аспектам международной повестки и вопросам обеспечения региональной безопасности. Лидеры государств обменяются мнениями по координации усилий в борьбе с терроризмом, экстремизмом и незаконным оборотом наркотиков.
По итогам запланированных саммитов ожидается принятие пакета совместных документов. Эти решения, как предполагается, будут направлены на дальнейшее развитие практического взаимодействия и укрепление интеграционных процессов на пространстве Центральной Азии и СНГ. Данный визит подчёркивает стремление Узбекистана к ведению конструктивного диалога и его активную роль в формировании повестки устойчивого развития и безопасности в регионе.
Торговый оборот между Узбекистаном и Таджикистаном демонстрирует стабильный рост. По итогам 2024 года этот показатель превысил 700 миллионов долларов.