Slovakiya O‘zbekiston fuqarolari uchun viza berishni osonlashtiradi
Bratislava va Toshkent viza arizalarini ko‘rib chiqish muddatlarini sezilarli darajada qisqartirishga va mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldi, bu esa o‘zbekistonliklar uchun Yevropada yangi imkoniyatlar ochadi.
Slovakiya poytaxti Bratislavada O‘zbekiston va Slovakiya Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari vakillari o‘rtasida konsullik maslahatlashuvlarining birinchi raundi bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarning asosiy natijasi Slovakiya tomonidan O‘zbekiston fuqarolari uchun milliy vizalar berish tartibini sezilarli darajada soddalashtirishga tayyorlik bildirilgani bo‘ldi.
Viza anketalarini ko‘rib chiqish muddatini hozirgi uch oydan bir oygacha keskin qisqartirish imkoniyati muhokama qilinmoqda. Bunday o‘zgarish nafaqat jarayonni tezlashtiradi, balki 2025-yil iyun oyida strategik sheriklik darajasiga chiqqan ikki mamlakat o‘rtasidagi ishbilarmonlik, turistik va gumanitar aloqalarni rivojlantirish uchun muhim rag‘bat bo‘lib xizmat qiladi.
Maslahatlashuvlar davomida mehnat migratsiyasini tartibga solish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar o‘zbekistonlik mutaxassislarni Slovakiya sanoat korxonalarida ishlashga jalb qilish istiqbollarini atroflicha muhokama qildilar. Xususan, Slovakiya tomoni o‘z Migratsiya agentligini O‘zbekiston fuqarolarini yangi Volvo zavodida ish bilan ta’minlash imkoniyatlari to‘g‘risida xabardor qiladi.
Bo‘lajak mehnat muhojirlarining muvaffaqiyatli moslashishi va integratsiyalashuvi uchun ixtisoslashtirilgan til kurslarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Bu qadam kadrlarni oldindan tayyorlash va ularning Slovakiyada qulay yashashi hamda samarali ishlashini ta’minlashga qaratilgan.
Tezkor masalalar bilan bir qatorda, delegatsiyalar uzoq muddatli maqsadlarni ham belgilab oldilar. Ikki mamlakatning vakolatli idoralari ikki tomonlama bitimlar loyihalari ustida hamkorlikda ishlashni davom ettiradilar. Ushbu hujjatlar mehnat migratsiyasi, readmissiya va aholining umumiy harakatchanligi kabi sohalardagi hamkorlik uchun mustahkam huquqiy asos yaratishga mo‘ljallangan.
Slovakiya aholi jon boshiga avtomobil ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda yetakchi hisoblanadi. Volkswagen va Volvo kabi yirik avtomobil zavodlarining mavjudligi malakali ishchi kuchiga doimiy talabni yuzaga keltiradi, bu esa mamlakatni O‘zbekistondan kelgan mehnat muhojirlari uchun jozibador yo‘nalishga aylantiradi.

Словакия упростит визовый режим для граждан Узбекистана
Братислава и Ташкент договорились о существенном сокращении сроков рассмотрения визовых заявлений и расширении сотрудничества в сфере трудовой миграции, что открывает новые возможности для узбекистанцев в Европе.
В столице Словакии, Братиславе, состоялся первый раунд консульских консультаций между представителями министерств иностранных дел Узбекистана и Словацкой Республики. Ключевым итогом переговоров стала выраженная словацкой стороной готовность значительно упростить процедуру выдачи национальных виз для граждан Узбекистана.
Обсуждается возможность кардинального сокращения сроков рассмотрения визовых анкет - с текущих трёх месяцев до одного. Такое изменение не только ускорит процесс, но и станет важным стимулом для развития деловых, туристических и гуманитарных связей между двумя странами, отношения которых в июне 2025 года вышли на уровень стратегического партнерства.
Отдельное внимание в ходе консультаций было уделено вопросам регулирования трудовой миграции. Стороны предметно обсудили перспективы привлечения узбекских специалистов для работы на промышленных предприятиях Словакии. В частности, словацкая сторона проинформирует своё Миграционное агентство о возможностях трудоустройства граждан Узбекистана на новом заводе компании Volvo.
Для успешной адаптации и интеграции будущих трудовых мигрантов планируется запуск специализированных языковых курсов. Этот шаг направлен на предварительную подготовку кадров и обеспечение их комфортного пребывания и эффективной работы в Словакии.
Помимо оперативных вопросов, делегации наметили и долгосрочные цели. Компетентные ведомства двух стран продолжат совместную работу над проектами двусторонних соглашений. Эти документы призваны создать прочную правовую базу для сотрудничества в таких областях, как трудовая миграция, реадмиссия и общая мобильность населения.
Словакия является мировым лидером по производству автомобилей на душу населения. Наличие крупных автомобильных заводов, таких как Volkswagen и Volvo, создает постоянный спрос на квалифицированную рабочую силу, что делает страну привлекательным направлением для трудовых мигрантов из Узбекистана.