O‘zbekiston Bosh prokurori Rossiyaning "Do‘stlik" ordeni bilan taqdirlandi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nig‘matilla Yo‘ldoshev "Do‘stlik" ordeni bilan mukofotlandi. Tegishli farmon Rossiya Federatsiyasi prezidenti tomonidan imzolangan. Ushbu davlat mukofoti Yo‘ldoshevning Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi doirasida qonuniylikni mustahkamlash va fuqarolar huquqlarini himoya qilishga qo‘shgan hissasini e’tirof etadi.
2019 yildan buyon Bosh prokuror lavozimida ishlab kelayotgan Nig‘matilla Yo‘ldoshev O‘zbekistonda taniqli huquqshunos va davlat arbobidir. Uning faoliyati prokuratura tizimidagi turli lavozimlarni, shuningdek, adliya vaziri lavozimini o‘z ichiga oladi.
Yo‘ldoshev bilan bir vaqtda boshqa taniqli arboblar ham yuqori mukofotlarga sazovor bo‘lishdi. Ular orasida Venesuela poytaxti meri Karmen Teresa Melendes Rivas va Tojikiston Xavfsizlik kengashi kotibi, avval o‘z mamlakatining Bosh prokurori lavozimida ishlagan Yusuf Rahmon ham bor. Ushbu shaxslarga ordenning berilishi, shuningdek, ularning MDH hududida huquq-tartibotni va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash borasidagi faoliyati bilan bog‘liq.
Ta’kidlash joizki, "Do‘stlik" ordeni O‘zbekiston vakillariga birinchi marta topshirilayotgani yo‘q. Avvalroq ushbu faxriy mukofotga madaniyat arboblari, xususan, O‘zbekiston xalq artisti Farrux Zokirov va xonanda Sevara Nazarxon madaniyatlarni yaqinlashtirish va o‘zaro boyitishga qo‘shgan hissalari uchun sazovor bo‘lishgan.
Bundan tashqari, 2024 yilning kuzida MDH Bosh kotibining o‘rinbosari lavozimida ishlayotgan o‘zbek diplomati Ilhom Ne’matov "Do‘stlik" ordeni bilan taqdirlangan edi. Mukofot uning Hamdo‘stlikni rivojlantirishga va O‘zbekiston-Rossiya munosabatlarini mustahkamlashga, ayniqsa, O‘zbekistonning Rossiyadagi elchisi sifatida ishlagan davrida qo‘shgan salmoqli hissasi uchun topshirilgan.

Генпрокурор Узбекистана удостоен российского ордена Дружбы
Генеральный прокурор Республики Узбекистан, Нигматилла Йулдошев, был награжден орденом Дружбы. Соответствующий указ подписан президентом Российской Федерации. Эта государственная награда отмечает вклад Йулдошева в укрепление законности и защиту прав граждан в рамках Содружества Независимых Государств.
Нигматилла Йулдошев, занимающий пост генерального прокурора с 2019 года, является известным юристом и государственным деятелем в Узбекистане. Его карьера включает работу на различных должностях в системе прокуратуры, а также пост министра юстиции.
Одновременно с Йулдошевым высокой награды были удостоены и другие видные деятели. В их числе - мэр столицы Венесуэлы, Кармен Тереса Мелендес Ривас, и секретарь Совета безопасности Таджикистана, Юсуф Рахмон, ранее занимавший пост генерального прокурора своей страны. Присуждение ордена этим лицам также связано с их деятельностью по укреплению правопорядка и международного сотрудничества на пространстве СНГ.
Стоит отметить, что орден Дружбы не в первый раз вручается представителям Узбекистана. Ранее этой почетной награды были удостоены деятели культуры, в частности, народный артист Узбекистана Фаррух Закиров и певица Севара Назархан, за их вклад в сближение и взаимообогащение культур.
Кроме того, осенью 2024 года орденом Дружбы был отмечен узбекский дипломат Ильхом Нематов, занимающий пост заместителя генерального секретаря СНГ. Награда была вручена за его значительный вклад в развитие Содружества и укрепление узбекско-российских отношений, особенно в период его работы в качестве посла Узбекистана в России.
Орден Дружбы был учрежден в Российской Федерации в 1994 году и является преемником советского ордена Дружбы народов. Им награждаются как российские, так и иностранные граждане за особые заслуги в укреплении мира, дружбы, сотрудничества и взаимопонимания между народами.