O‘zbekistonda 5 mamlakat ishtirokida "Birlik - 2025" mashg‘ulotlarining faol bosqichi boshlandi
Markaziy harbiy okrugning "Kattaqo‘rg‘on" poligonida "Birlik - 2025" xalqaro harbiy o‘quv mashg‘ulotlarining faol bosqichiga start berildi. Ushbu mashg‘ulotlarda beshta davlat - Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston mudofaa idoralari bo‘linmalari ishtirok etmoqda.
Ushbu o‘quv mashg‘ulotlari O‘zbekiston Mudofaa vazirligi tomonidan xalqaro harbiy hamkorlik sohasida tashkil etilgan eng yirik tadbirlardan biri hisoblanadi. Manyovrlarning asosiy maqsadi nafaqat ishtirokchi mamlakatlar qurolli kuchlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash va sheriklikni rivojlantirish, balki zamonaviy geosiyosiy chaqiriqlar va xavfsizlikka tahdidlar sharoitida birgalikdagi harakatlarni ishlab chiqishdan iboratdir.
Mashg‘ulotlarning amaliy qismi doirasida harbiy xizmatchilar bir qator o‘quv-jangovar vazifalarni bajaradilar. Artilleriya tizimlari, uchuvchisiz uchish apparatlari, zirhli texnika va boshqa turdagi qurol-yarog‘lardan keng foydalanish rejalashtirilgan. Jang olib borishning zamonaviy taktik usullarini ishlab chiqishga, shuningdek, armiya mutaxassislari o‘rtasida ilg‘or tajriba almashishga alohida e’tibor qaratiladi.
"Birlik - 2025" dasturi faqat taktik epizodlar va jangovar otishmalar bilangina cheklanib qolmaydi. Ishtirokchilar uchun jangovar tayyorgarlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha musobaqalar ham ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu kasbiy mahoratni oshirishga va raqobat ruhini mustahkamlashga xizmat qilishi kerak.
Manyovrlarning dala bosqichi yakunlangach, harbiy xizmatchilar uchun madaniy dastur tashkil etiladi. Ular qadimiy Samarqand shahriga tashrif buyurib, O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Mashg‘ulotlarning yuksak maqomini ta’kidlaydigan muhim voqea - bu Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon mudofaa vazirlarining tarixda ilk bor Samarqandda bo‘lib o‘tadigan uchrashuvidir. Ushbu tadbir mintaqaviy barqarorlik va jamoaviy xavfsizlikni mustahkamlash masalalari bo‘yicha muloqot uchun yangi maydonga aylanishi kutilmoqda.
"Birlik" (va unga o‘xshash, masalan, "Birlestik") formatidagi o‘quv mashg‘ulotlari Ozarbayjon ishtirokida Markaziy Osiyoda rivojlanayotgan xavfsizlik arxitekturasining bir qismidir. Ushbu hamkorlik formati ishtirokchi mamlakatlarga nafaqat qo‘shinlarning tezkor muvofiqligini oshirish, balki noyob jangovar tajriba, xususan, Ozarbayjonning zamonaviy mojarolar davomida orttirgan tajribasi bilan almashish imkonini beradi.

В Узбекистане стартовала активная фаза учений «Бирлик - 2025» с участием 5 стран
На полигоне «Каттакурган» в Центральном военном округе дан старт активной фазе международных военных учений «Бирлик - 2025», что в переводе означает «Единство - 2025». В маневрах задействованы подразделения оборонных ведомств пяти государств: Азербайджана, Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана.
Эти учения представляют собой одно из наиболее масштабных мероприятий, организованных Министерством обороны Узбекистана в сфере международного военного сотрудничества. Основной целью маневров является не только укрепление доверия и развитие партнерства между вооруженными силами стран-участниц, но и отработка совместных действий в условиях современных геополитических вызовов и угроз безопасности.
В рамках практической части учений военнослужащие выполнят комплекс учебно-боевых задач. Планируется широкое применение артиллерийских систем, беспилотных летательных аппаратов, бронетехники и других видов вооружений. Особое внимание будет уделено отработке современных тактических приемов ведения боя, а также обмену передовым опытом между армейскими специалистами.
Программа «Бирлик - 2025» не ограничивается только тактическими эпизодами и боевыми стрельбами. Для участников предусмотрены также соревнования по различным дисциплинам боевой подготовки, что должно способствовать повышению профессионального мастерства и укреплению духа состязательности.
По завершении полевой фазы маневров для военнослужащих будет организована культурная программа. Они посетят древний город Самарканд, где получат возможность ознакомиться с богатым историко-культурным наследием Узбекистана.
Знаковым событием, подчеркивающим высокий статус учений, станет первая в истории встреча министров обороны стран Центральной Азии и Азербайджана, которая также пройдет в Самарканде. Это мероприятие призвано стать новой площадкой для диалога по вопросам укрепления региональной стабильности и коллективной безопасности.