AQSh G‘azodagi o‘t ochishni to‘xtatish rejimining buzilishini baholash bilan shug‘ullanadi
Vashington Isroil va HAMAS harakati o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvlarga rioya etilmasligi bilan bog‘liq vaziyatni batafsil tahlil qilishga kirishadi. Bu masala Amerika ma’muriyatining diqqat markazida bo‘ladi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp o‘z ma’muriyatining Isroil va Falastinning HAMAS harakati o‘rtasida o‘rnatilgan o‘t ochishni to‘xtatish rejimining buzilishi faktlarini sinchkovlik bilan o‘rganish va tegishli baho berish niyatini ochiqchasiga ma’lum qildi. Uning so‘zlari axborot agentliklari tomonidan keng tarqatildi.
"Biz aslida nima bo‘layotganini tergov qilamiz. Maqsadimiz - HAMAS bilan munosabatlarda maksimal darajada tinchlik yo‘li bilan hal etilishini ta’minlash", - deb ta’kidladi Amerika rahbari. - "Ma’lumki, ular eng itoatkor pozitsiyani namoyish etmadilar, qurol qo‘llash faktlari bo‘lgan. Harakat rahbariyatining bunga bevosita aloqasi yo‘qligi ehtimoldan xoli emas, ammo shunga qaramay, biz bu masalani tegishli tarzda ko‘rib chiqmoqchimiz".
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Amerika tomonining bu yo‘nalishdagi keyingi harakatlari hozirda ko‘rib chiqish va ishlab chiqish bosqichida.
Vaziyat bir kun oldin, Isroil qurolli kuchlari HAMAS tomonidan o‘t ochishni to‘xtatish rejimi buzilganligi haqida rasman xabar berganidan so‘ng keskinlashdi. Isroil tomonining ma’lumotlariga ko‘ra, voqea anklavning janubiy qismida joylashgan Rafah shahri yaqinida sodir bo‘lgan va u yerda Isroil harbiylariga qarata o‘q uzilgani qayd etilgan.
Shundan so‘ng, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu kelishuvlarning barbod bo‘lishi uchun mas’uliyatni HAMASga yukladi va qurolli kuchlarga adekvat javob choralarini ko‘rishni buyurdi. Bu Isroil armiyasining G‘azo sektorining butun hududi bo‘ylab o‘nlab nishonlarga qarshi bir qator ommaviy zarbalar berishiga olib keldi.
Keyinroq Isroil harbiy qo‘mondonligi Rafah yaqinidagi to‘qnashuv natijasida ikki nafar harbiy xizmatchi halok bo‘lgani, yana bir kishi og‘ir yaralangani haqida aniqlik kiritdi. O‘z navbatida, HAMAS harakati vakillari Rafah yaqinida sodir bo‘lgan voqealarga aloqadorliklarini inkor etuvchi bayonot bilan chiqdilar.
Buzilishi haqida so‘z borayotgan o‘t ochishni to‘xtatish rejimi bir nechta mamlakatlar, jumladan AQSh, Misr va Qatarning faol vositachiligida erishilgan bo‘lib, uning shartlari nafaqat jangovar harakatlarni to‘xtatishni, balki asirlar almashinuvini ham nazarda tutgan edi.

США займутся оценкой срыва перемирия в секторе Газа
Вашингтон приступит к детальному анализу ситуации, связанной с несоблюдением договоренностей о прекращении огня между Израилем и движением ХАМАС. Этот вопрос будет находиться под пристальным вниманием американской администрации.
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп публично заявил о намерении своей администрации тщательно изучить и дать соответствующую оценку фактам нарушения режима прекращения огня, который был установлен между Израилем и палестинским движением ХАМАС. Его слова были широко распространены информационными агентствами.
«Мы проведем расследование относительно того, что в действительности имеет место. Нашей целью является обеспечение максимально мирного урегулирования в отношениях с ХАМАС», - подчеркнул американский лидер. - «Как известно, они демонстрировали не самую покладистую позицию, имели место факты применения оружия. Не исключено, что руководство движения не имеет к этому прямого отношения, тем не менее, мы намерены разобраться в этом вопросе надлежащим образом».
По высказыванию Трампа, дальнейшие действия американской стороны в данном направлении в настоящее время находятся на стадии рассмотрения и проработки.
Ситуация обострилась накануне, когда израильские вооруженные силы официально сообщили о нарушении режима прекращения огня со стороны ХАМАС. Инцидент, по данным израильской стороны, произошел в районе города Рафах, расположенного в южной части анклава, где был зафиксирован обстрел израильских военнослужащих.
Вслед за этим, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху возложил ответственность за срыв договоренностей на ХАМАС и отдал приказ вооруженным силам принять адекватные ответные меры. Это привело к нанесению израильской армией серии массированных ударов по десяткам целей на всей территории сектора Газа.
Позднее военное командование Израиля уточнило, что в результате столкновения в районе Рафаха погибли двое военнослужащих, еще один получил тяжелые ранения. Со своей стороны, представители движения ХАМАС выступили с заявлением, в котором отрицают любую причастность к событиям, произошедшим вблизи Рафаха.
Режим прекращения огня, о нарушении которого идет речь, был достигнут при активном посредничестве нескольких стран, включая США, Египет и Катар, и его условия предусматривали не только остановку боевых действий, но и обмен пленными.