Yevropa bilan yangi kelishuv: O‘zbekiston Bryusselda investitsiya va texnologiyalarga yo‘naltirilgan
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa Ittifoqi rahbariyati bilan yuqori darajadagi muzokaralar o‘tkazish uchun Belgiya poytaxtiga tashrif buyurdi. Davlat rahbari matbuot xizmatining xabar berishicha, prezident samolyoti Bryussel aeroportiga qo‘ngan va u yerda uni YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha Maxsus vakili Edvardas Stiprays hamda boshqa rasmiy shaxslar rasman kutib olgan.
24-oktabrga mo‘ljallangan tashrif dasturi intensiv ikki tomonlama uchrashuvlar jadvalini o‘z ichiga oladi. Kun tartibidan Yevropa Kengashi raisi Antoniu Koshta va Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Lyayen bilan muzokaralar o‘rin olgan. Bu uchrashuvlar Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitida boshlangan muloqotning davomi bo‘lib, ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratiladi.
Tashrifning markaziy voqeasi O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning (KSHHB) imzolanishi bo‘ladi. Ushbu hujjat 1996-yildagi amaldagi bitimni almashtirish va savdo-sotiq hamda investitsiyalardan tortib, innovatsiyalar va barqaror rivojlanish masalalarigacha bo‘lgan keng ko‘lamli yo‘nalishlarni qamrab oluvchi yangi, zamonaviy huquqiy asosni shakllantirish uchun mo‘ljallangan. Yangi bitim O‘zbekistondagi yevropalik investorlar uchun yanada qulay va shaffof huquqiy muhit yaratishi kutilmoqda.
Siyosiy maslahatlashuvlardan tashqari, tashrifning iqtisodiy jihati alohida ahamiyatga ega. Prezident Mirziyoyev Yevropaning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari ishtirokidagi yig‘ilishda so‘zga chiqadi. Muhokamalar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy-moliyaviy hamkorlik, "yashil" energetika, transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish va raqamli transformatsiya kabi ustuvor sohalardagi aniq loyihalarni ilgari surishga qaratiladi. So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasidagi tovar ayirboshlash ikki barobarga oshdi, qo‘shma korxonalar soni esa mingdan oshdi, bu esa o‘sib borayotgan iqtisodiy qiziqishdan dalolat beradi.
Tashrifning madaniy-diplomatik dasturiga Belgiya Qiroli Filipp bilan uchrashuv kiritilgan bo‘lib, bu nafaqat YI institutlari, balki Belgiya Qirolligi bilan ham ikki tomonlama munosabatlarning yuqori maqomini ta’kidlaydi. Mazkur tashrif Toshkent va Bryussel o‘rtasidagi strategik muloqotni mustahkamlash hamda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun yangi imkoniyatlar yaratish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Новый пакт с Европой: Узбекистан нацелен на инвестиции и технологии в Брюсселе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в столицу Бельгии для проведения серии переговоров на высшем уровне с руководством Европейского союза. Как сообщает пресс-служба главы государства, самолет президента приземлился в аэропорту Брюсселя, где его официально встречали Специальный представитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс и другие официальные лица.
Программа визита, рассчитанная на 24 октября, предусматривает интенсивный график двусторонних встреч. В повестке дня значатся переговоры с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен. Эти встречи станут продолжением диалога, начатого на саммите «Центральная Азия - Евросоюз» в Самарканде, и будут сфокусированы на углублении многопланового взаимодействия.
Центральным элементом визита станет подписание Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) между Узбекистаном и Европейским союзом. Этот документ призван заменить действующее соглашение от 1996 года и сформировать новую, современную правовую базу для отношений, охватывающую широкий круг направлений от торговли и инвестиций до инноваций и вопросов устойчивого развития. Ожидается, что новое соглашение создаст более благоприятную и прозрачную правовую среду для европейских инвесторов в Узбекистане.
Помимо политических консультаций, экономическая составляющая визита имеет особое значение. Президент Мирзиёев выступит на заседании с участием руководителей ведущих европейских компаний и финансовых институтов. Обсуждение будет сосредоточено на продвижении конкретных проектов в таких приоритетных сферах, как торгово-экономическое и инвестиционно-финансовое взаимодействие, «зеленая» энергетика, развитие транспортных коммуникаций и цифровая трансформация. За последние годы товарооборот между Узбекистаном и Европой удвоился, а число совместных предприятий превысило тысячу, что свидетельствует о растущем экономическом интересе.
В культурно-дипломатическую часть программы визита включена аудиенция у Короля бельгийцев Филиппа, что подчеркивает высокий статус двусторонних отношений не только с институтами ЕС, но и с Королевством Бельгия. Данный визит рассматривается как важный шаг на пути к укреплению стратегического диалога и созданию новых возможностей для реализации совместных инициатив между Ташкентом и Брюсселем.
26 октября 2025 22:43
А как же великие предки?
Технологий не оставили и инвестиций в наследство потомкам?)
Какой то диссонанс, вроде с такими предками уже должны быть впереди планеты всей, арифметику придумали же!
А то толпами едут к тем кто в лаптях ходят до сих пор😂😂😂
да ещё их жить учат.
2. Том
26 октября 2025 14:09
Даеш Без Виз! Вот тогда Результат почувствуется!
3. Рустам
26 октября 2025 07:27
ЕС очень хорошо мы стараемся улучшить народу чтобы хорошо жить .10 лет прошёл хорошего очень много ,ещё 10 лет приедет ещё лучше будет. Перёд Узбекистан .