Markaziy Osiyoda yopiq chegaralar va uzoq davom etgan mojarolar bilan tavsiflangan davr yakunlanib, yangi mintaqaviy hamkorlik davriga yo‘l ochdi. Bu haqda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi minbarida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi. U mintaqani barqarorlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylantirish bo‘yicha strategik maqsadga muvaffaqiyatli erishilganini ta’kidladi.
"Sakkiz yil avval ushbu yuksak minbardan biz Markaziy Osiyoni tinchlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylantirish bo‘yicha qat’iy niyatimizni e’lon qilgan edik. Va bugun chuqur mamnuniyat bilan aytish mumkinki, biz bu strategik maqsadga erishdik. Yopiq chegaralar, hal etilmagan nizolar va mojarolar davri o‘tmishda qoldi", - dedi O‘zbekiston rahbari.
Prezident o‘z so‘zlarining tasdig‘i sifatida mintaqadagi sifat o‘zgarishlaridan dalolat beruvchi ma’lumotlarni keltirdi. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo, investitsiya oqimlari va yuk tashish hajmlarining besh barobar oshgani kuzatilmoqda. Mintaqaning yangi iqtisodiy arxitekturasi faol shakllanmoqda: qo‘shma investitsiya fondlari tashkil etilmoqda, chegaraoldi savdo va sanoat kooperatsiyasi zonalari rivojlantirilmoqda, shuningdek, o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga qaratilgan yirik infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirishning asosiy vositasiga aylandi va dolzarb masalalarni muhokama qilish va hal etishning samarali mexanizmi maqomini oldi.
"Ishonch bilan ayta olamanki, bugun Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi. O‘zining jipsligi, barqarorligi va o‘sib borayotgan mintaqaviy o‘ziga xosligi tufayli u xalqaro munosabatlar tizimida mustaqil sub’ekt sifatida tobora mustahkam o‘rin egallamoqda", - deya ta’kidladi Prezident.
Erishilgan yutuqlarni yanada mustahkamlash va integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish maqsadida O‘zbekiston BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusi bilan chiqdi. Hujjat Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, BMTning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan bir qator yangi qo‘shma loyihalarni e’lon qildi. Xususan, Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengash (EKOSOS) hamda BMTning Savdo va rivojlanish bo‘yicha konferensiyasi (YUNKTAD) shafeligida Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyotini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro forumni o‘tkazish rejalashtirilgan. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (YUNIDO) bilan hamkorlikda sanoatda "yashil" texnologiyalar bo‘yicha mintaqaviy xab tashkil etiladi. Bundan tashqari, mintaqada suv resurslaridan oqilona foydalanish, "yashil" makonni shakllantirish va demografik barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha dasturlar qabul qilinadi.
Prezident xalqaro hamjamiyatni O‘zbekistonning belgilangan maqsadlarga erishish uchun barcha xorijiy sheriklar bilan o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish yo‘liga sodiqligiga ishontirdi.
Markaziy Osiyo dunyodagi barcha mamlakatlari dengizga chiqa olmaydigan yagona mintaqadir. Bundan tashqari, O‘zbekiston dunyo okeaniga chiqish uchun kamida ikkita davlat hududini kesib o‘tishi kerak bo‘lgan dunyodagi ikki davlatdan biridir (Lixtenshteyn bilan birga).

Шавкат Мирзиёев объявляет в ООН о конце эпохи конфликтов
Эпоха, характеризовавшаяся закрытыми границами и затянувшимися конфликтами в Центральной Азии, завершилась, открыв путь к новой эре регионального сотрудничества. Такое заявление сделал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая с трибуны 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 23 сентября. Он подчеркнул, что стратегическая цель по трансформации региона в пространство стабильности, добрососедства и партнерства успешно достигнута.
«Восемь лет назад с этой высокой трибуны мы заявили о твёрдой решимости трансформировать Центральную Азию в пространство мира, добрососедства и партнёрства. И сегодня с глубокой удовлетворённостью можно констатировать: мы достигли этой стратегической цели. Эпоха закрытых границ, нерешённых споров и конфликтов ушла в прошлое», - констатировал лидер Узбекистана.
В подтверждение своих слов, президент привел данные, свидетельствующие о качественных изменениях в регионе. За последние годы наблюдается пятикратное увеличение объемов взаимной торговли, инвестиционных потоков и грузовых перевозок между странами Центральной Азии. Активно формируется новая экономическая архитектура региона: создаются совместные инвестиционные фонды, развиваются зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, а также реализуются масштабные инфраструктурные проекты, направленные на укрепление взаимосвязанности.
Ключевым инструментом углубления региональной интеграции, по словам Мирзиёева, стали Консультативные встречи глав государств Центральной Азии, которые приобрели статус эффективного механизма для обсуждения и решения актуальных вопросов.
«Могу с уверенностью сказать, что сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплочённости, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект», - отметил президент.
В целях дальнейшего укрепления достигнутых успехов и углубления интеграционных процессов, Узбекистан выступил с инициативой о принятии резолюции Генеральной Ассамблеи ООН. Документ будет направлен на поддержку усилий стран Центральной Азии по наращиванию регионального партнерства и экономической кооперации.
Шавкат Мирзиёев также анонсировал ряд новых совместных проектов с профильными структурами ООН. В частности, планируется проведение международного форума по вопросам развития экономик стран Центральной Азии под эгидой Экономического и Социального Совета (ЭКОСОС) и Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД). Совместно с Организацией Объединённых Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) будет создан региональный хаб по «зелёным» технологиям в промышленности. Кроме того, будут приняты программы по рациональному использованию водных ресурсов, формированию «зелёного» пространства и обеспечению демографической устойчивости в регионе.
Президент заверил международное сообщество в приверженности Узбекистана курсу на расширение взаимовыгодных связей со всеми зарубежными партнерами для достижения поставленных целей.
Центральная Азия является единственным регионом в мире, где все страны не имеют выхода к морю. Более того, Узбекистан является одной из двух стран в мире (наряду с Лихтенштейном), которым для выхода к Мировому океану необходимо пересечь территорию как минимум двух государств.