BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi doirasida, 23-sentabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh Prezidenti Donald Tramp o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining shtab-kvartirasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar strategik sheriklikni chuqurlashtirish va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalariga qaratildi.
Muloqot chog‘ida Shavkat Mirziyoyev Donald Trampni uning siyosiy yo‘nalishini amalga oshirishdagi muvaffaqiyatlari bilan tabrikladi. Amerika yetakchisining xalqaro va mintaqaviy keskinliklarni hal qilishdagi rol_iga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, O‘zbekiston Prezidenti Trampning Ozarbayjon va Armaniston o‘rtasidagi ziddiyatni tinch yo‘l bilan hal etishga qo‘shgan shaxsiy sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
"Siz hech kimdan kam bo‘lmagan holda Nobel mukofotiga loyiqsiz, biz bu haqda gapirganmiz va gapiramiz", - deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev, erishilgan kelishuvning mintaqadagi barqarorlik uchun ahamiyatini qayd etib.
Donald Tramp, o‘z navbatida, O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar kursini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi va Shavkat Mirziyoyevni o‘z mamlakati manfaati uchun samarali ishlayotgan buyuk lider sifatida ta’rifladi. Suhbatda iqtisodiy masalalarga alohida urg‘u berildi. AQSh Prezidenti O‘zbekiston delegatsiyasining Amerikaning 50 dan ortiq yirik korporatsiyalari va moliya institutlari rahbarlari bilan yaqinda o‘tkazgan uchrashuvlari natijalarini yuqori baholadi. Ushbu muzokaralar yakunida umumiy qiymati 100 milliard dollardan ortiq bo‘lgan investitsiya rejalari va loyihalari portfeli shakllantirildi. Mazkur tashabbuslar fuqarolik aviatsiyasi, tog‘-kon sanoati, energetika va moliya kabi sohalarni qamrab oladi.
Shu nuqtai nazardan, yaqinda 22 dona Boeing 787 Dreamliner samolyotini sotib olish bo‘yicha tuzilgan bitimni eslatib o‘tish joiz, shundan so‘ng Donald Tramp O‘zbekiston rahbarini "so‘zining ustidan chiqqan inson" deb atagan edi. Shartnoma qiymati 8 milliard dollardan ortiq baholanmoqda va Amerika tomonining so‘zlariga ko‘ra, u AQShda o‘n minglab ish o‘rinlari yaratishga hissa qo‘shadi.
Uchrashuvni yakunlar ekan, Shavkat Mirziyoyev Donald Trampga o‘zi uchun qulay bo‘lgan har qanday vaqtda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelish taklifini yana bir bor tasdiqladi, bu esa ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlashga intilishdan dalolat beradi.
O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida strategik sheriklik 2002-yilda rasman o‘rnatilgan. Munosabatlarning hozirgi bosqichi aynan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda sezilarli faollashuv bilan tavsiflanadi.

«Вы достойны Нобелевской премии» - Шавкат Мирзиёев во время встречи с Трампом
В кулуарах юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, 23 сентября, состоялась встреча между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и президентом США Дональдом Трампом. Переговоры, прошедшие в штаб-квартире Организации Объединенных Наций, были сосредоточены на вопросах углубления стратегического партнерства и расширения экономического сотрудничества.
В ходе диалога Шавкат Мирзиёев выразил Дональду Трампу поздравления в связи с успехами в реализации его политического курса. Отдельное внимание было уделено роли американского лидера в разрешении международных и региональных напряженностей. В частности, президент Узбекистана высоко оценил личные усилия Трампа, способствовавшие мирному урегулированию конфликта между Азербайджаном и Арменией.
«Вы как никто достойны Нобелевской премии, мы об этом говорили и будем говорить», - отметил Шавкат Мирзиёев, подчеркивая значимость достигнутого соглашения для стабильности в регионе.
Дональд Трамп, в свою очередь, выразил поддержку курсу реформ, проводимых в Узбекистане, и охарактеризовал Шавката Мирзиёева как выдающегося лидера, эффективно работающего на благо своей страны. Особый акцент в беседе был сделан на экономических вопросах. Президент США дал высокую оценку результатам недавних встреч узбекистанской делегации с руководителями более чем 50 крупнейших американских корпораций и финансовых институтов. Итогом этих переговоров стало формирование портфеля инвестиционных планов и проектов, совокупная стоимость которых превышает 100 миллиардов долларов. Данные инициативы охватывают такие секторы, как гражданская авиация, горнодобывающая промышленность, энергетика и финансы.
В этом контексте нельзя не упомянуть недавнюю сделку по приобретению 22 самолетов Boeing 787 Dreamliner, после которой Дональд Трамп назвал узбекского лидера «человеком слова». Стоимость контракта оценивается более чем в 8 миллиардов долларов, и, по словам американской стороны, он способствует созданию десятков тысяч рабочих мест в США.
Завершая встречу, Шавкат Мирзиёев подтвердил свое приглашение Дональду Трампу посетить Узбекистан с официальным визитом в любое удобное для него время, что свидетельствует о стремлении к дальнейшему укреплению двусторонних связей.
Стратегическое партнерство между Узбекистаном и США было официально установлено в 2002 году. Нынешний этап отношений характеризуется значительной активизацией именно в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
26 сентября 2025 02:26
Правильно наш Президент сказал. Трамп достоин премии мира.Трамп старается остановить войну между русскими и украинцами.