O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-oktabr kuni Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O‘zbekiston rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Suhbat chog‘ida Shavkat Mirziyoyev Rahmonni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi. O‘zbekiston rahbari Tojikiston prezidentiga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt, farovonlik va Tojikistonning yanada ravnaq topishini tiladi.
Tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar. O‘zbekiston Prezidenti va Tojikiston Prezidenti o‘rtasidagi telefon muloqoti e’lonining vizual hamrohligida ilgari foydalanilmagan yangi element - Xumo qushi, sakkiz qirrali yulduz va bayroq tasvirlangan stilize qilingan ramz paydo bo‘ldi. Bu ramz shunchaki dizayn innovatsiyasi emas. Bu O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yilda qonun bilan tasdiqlangan rasmiy monogrammasi bo‘lib, biroq u mustaqil ramz sifatida matbuot xizmati identifikatoriga birinchi marta kiritildi. Ushbu vizual evolyutsiya davlat rahbarining barqaror, taniqli qiyofasini yaratishga urinish haqida gapiradi - an’analarga asoslangan, ammo zamonaviy vizual burilish bilan.

Состоялся телефонный разговор Президента Узбекистана с Эмомали Рахмоном
5 октября президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном. Об этом сообщает пресс-служба главы Узбекистана.
В ходе разговора, Шавкат Мирзиёев поздравил Рахмона с днем рождения. Глава Узбекистана пожелал президенту Таджикистана крепкого здоровья, семейного счастья, благополучия и дальнейшего процветания Таджикистана.
Стороны рассмотрели актуальные вопросы для дальнейшего укрепления сотрудничества. На визуальном сопровождении к сообщению о телефонном разговоре Президента Узбекистана с Президентом Таджикистана появился новый, ранее не использовавшийся элемент – стилизованный символ с птицей Хумо, восьмиконечной звездой и флагом. Этот знак — не просто дизайнерская находка. Это официальный вензель Президента Республики Узбекистан, утверждённый законом ещё в 2021 году. Однако именно сейчас он впервые интегрирован в айдентику пресс-службы как самостоятельный символ. Такая визуальная эволюция говорит о попытке выстроить устойчивый, узнаваемый образ главы государства — с опорой на традицию, но в современном визуальном ключе.