Tramp P. Diddyning afv so‘rovi haqidagi arizasini ko‘rib chiqmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp taniqli musiqa prodyuseri va reperi, P. Diddy sahna nomi bilan ham tanilgan Shon Kombsdan afv so‘rab murojaat qilganini tasdiqladi. Oq uy rahbarining bayonoti yaqinda Kombs qamoq jazosiga hukm qilingan sud qarori fonida yangradi.
Oq uydagi jurnalistlar bilan muloqot chog‘ida Prezident Tramp unga ko‘plab shunday so‘rovlar kelib tushayotganini ta’kidladi. "Ko‘p odamlar mendan afv so‘rashdi. Men uni Paff Deddi deb atayman. U mendan afv so‘radi", - dedi Amerika yetakchisi, o‘zining ehtimoliy qaroriga oid tafsilotlarga to‘xtalmasdan. Hozircha prezidentning mahkum musiqachining iltimosini qondirishga moyilligi noma’lumligicha qolmoqda.
Bu masala Nyu-York sudi Shon Kombsni to‘rt yilu ikki oylik qamoq jazosiga hukm qilganidan so‘ng alohida dolzarblik kasb etdi. Bundan tashqari, reperga 500 ming dollar miqdorida jarima solingan. Hukm odamlarni fohishalikka jalb qilish maqsadida tashish ayblovi bo‘yicha chiqarilgan. Ta’kidlash joizki, ayblov tomoni ancha qattiqroq jazo - 11 yildan ortiq ozodlikdan mahrum qilishni talab qilgan bo‘lsa, himoya tomoni jazoni 14 oygacha yengillashtirishga harakat qilgan.
Iyul oyida hakamlar hay’ati Kombsni fohishalik uchun odamlarni tashish bilan bog‘liq ikki epizodda aybdor deb topdi. Biroq, u reket va odam savdosi kabi umrbod qamoq jazosiga olib kelishi mumkin bo‘lgan og‘irroq moddalar bo‘yicha oqlandi.
Shon Kombsning vakillari hozircha prezidentning bayonotiga izoh berishdan tiyilmoqda. Avvalroq reperning advokatlari afv etish imkoniyatini muhokama qilish uchun Tramp ma’muriyati bilan aloqada bo‘lganliklarini ma’lum qilishgan edi. P. Diddyning ehtimoliy afv etilishi bilan bog‘liq vaziyat jamoatchilikda katta rezonans va ommaviy axborot vositalarining diqqat-e’tiborini tortmoqda.
AQShda prezidentlik afvi instituti davlat rahbarining Konstitutsiyada belgilangan eng keng va deyarli cheklanmagan vakolatlaridan biridir. Prezident federal jinoyatlar uchun afv etishi yoki jazoni yengillashtirishi mumkin va uning qarorini Kongress yoki sudlar bekor qila olmaydi.

Трамп рассматривает прошение о помиловании от P. Diddy
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп подтвердил получение обращения о помиловании от известного музыкального продюсера и рэпера Шона Комбса, также известного под сценическим псевдонимом P. Diddy. Заявление главы Белого дома прозвучало на фоне недавнего судебного вердикта, согласно которому Комбс был приговорен к тюремному заключению.
В ходе общения с журналистами в Белом доме, президент Трамп отметил, что к нему поступает множество подобных запросов. «Многие люди просили меня о помиловании. Я называю его Пафф Дэдди. Он просил меня о помиловании», - сказал американский лидер, не вдаваясь в подробности относительно своего возможного решения. На данный момент остается неясным, склонен ли президент удовлетворить просьбу осужденного музыканта.
Этот вопрос приобрел особую актуальность после того, как суд в Нью-Йорке приговорил Шона Комбса к тюремному заключению сроком на четыре года и два месяца. Помимо этого, на рэпера наложен штраф в размере 500 тысяч долларов. Приговор был вынесен по обвинению в транспортировке людей с целью их последующего вовлечения в проституцию. Стоит отметить, что сторона обвинения настаивала на значительно более суровом наказании - свыше 11 лет лишения свободы, в то время как защита добивалась смягчения приговора до 14 месяцев.
В июле присяжные признали Комбса виновным по двум эпизодам, связанным с перевозкой людей для занятия проституцией. Однако, он был оправдан по более тяжким статьям, включая рэкет и торговлю людьми, которые могли бы повлечь за собой пожизненное заключение.
Представители Шона Комбса пока воздерживаются от комментариев по поводу заявления президента. Ранее адвокаты рэпера сообщали о контактах с администрацией Трампа для обсуждения возможности помилования. Ситуация вокруг возможного помилования P. Diddy вызывает значительный общественный резонанс и пристальное внимание средств массовой информации.