O‘zbekiston terma jamoasi badminton bo‘yicha Markaziy Osiyo chempionatini 19 ta medal bilan yakunladi
Poytaxtda badminton bo‘yicha Markaziy Osiyo chempionati yakunlandi va uning natijalariga ko‘ra O‘zbekiston terma jamoasi umumiy medallar hisobida ikkinchi o‘rinni egalladi. Milliy terma jamoaning ishtiroki mamlakat hisobiga turli qiymatdagi 19 ta medalni olib keldi.
Toshkent kortlarida bo‘lib o‘tgan musobaqalarda yetti davlatdan 97 nafar sportchi jam bo‘ldi. Bir hafta davomida U15, U17 va U23 yosh toifalaridagi sportchilar bir necha yo‘nalishda: yakkalik, juftlik, aralash (mikst) va jamoaviy bahslarda g‘oliblik uchun kurashdilar.
O‘zbekiston terma jamoasining yakuniy natijasi ikkita oltin, yettita kumush va o‘nta bronza medalini tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich jamoaga umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni egallash imkonini berdi, eng yuqori probali mukofotlar soni bo‘yicha yetakchilikni yakuniy protokolni boshqargan Eron terma jamoasiga boy berdi.
Milliy olimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, turnir yosh iqtidorlarni aniqlash va mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi sport aloqalarini mustahkamlash uchun muhim maydonga aylandi.
Badmintonchilarning yutug‘i o‘zbek sportining xalqaro maydondagi so‘nggi muvaffaqiyatlari qatorini to‘ldirdi. Bir necha kun avval yunon-rum kurashchisi Aytjan Xalmaxanov Zagrebda bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritgandi. Bu g‘alaba O‘zbekiston uchun ushbu yo‘nalishdagi jahon birinchiliklarida so‘nggi 24 yil ichidagi birinchisi bo‘ldi.
Professional badmintonda volanning uchish tezligi juda yuqori bo‘lishi mumkin. Eng kuchli zarba (smesh) bo‘yicha rekord hindistonlik sportchi Satviksayraj Rankireddi tomonidan 565 km/soat tezlikda qayd etilgan.

Сборная Узбекистана завершила чемпионат ЦА по бадминтону с 19 наградами
В столице завершился чемпионат Центральной Азии по бадминтону, по итогам которого сборная Узбекистана заняла второе место в общем медальном зачете. Выступление национальной команды принесло в копилку страны 19 медалей различного достоинства.
Соревнования, проходившие на кортах Ташкента, собрали 97 атлетов из семи государств. В течение недели спортсмены в возрастных группах U15, U17 и U23 оспаривали первенство в нескольких дисциплинах: личном, парном, смешанном (микст) и командном разрядах.
Итоговый результат сборной Узбекистана составил две золотые, семь серебряных и десять бронзовых медалей. Этот показатель позволил команде занять вторую строчку в общем зачете, уступив лидерство по количеству наград высшей пробы сборной Ирана, которая и возглавила итоговый протокол.
Как сообщает пресс-служба Национального олимпийского комитета, турнир стал важной площадкой для выявления молодых талантов и укрепления спортивных связей между странами региона.
Достижение бадминтонистов дополнило череду недавних успехов узбекского спорта на международной арене. Несколькими днями ранее борец греко-римского стиля Айтжан Халмаханов завоевал золотую медаль на чемпионате мира в Загребе. Эта победа стала для Узбекистана первой на мировых первенствах в данной дисциплине за последние 24 года.
Скорость полета волана в профессиональном бадминтоне может быть чрезвычайно высокой. Рекордный по силе удар (смеш) был зафиксирован на скорости 565 км/ч индийским спортсменом Сатвиксайраджем Ранкиредди.