O‘zbekistonlik murabbiy Jalolovning Usik bilan jangi uchun shartni aytdi
Boks bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi To‘lqin Qilichev yaqinda Olamsport portali vakillari bilan muloqotda mamlakatning eng nomdor sportchilaridan biri Bahodir Jalolov uchun strategik istiqbollarni bayon qildi. E’lon qilingan rejaga ko‘ra, og‘ir vaznli bokschi faoliyati yaqinlashib kelayotgan ikkita chiqishni o‘z ichiga oladi, shundan so‘ng jamoa divizion yetakchilari bilan janglarni ko‘rib chiqishga tayyor bo‘ladi.
Jalolovning kelajagi mavzusini rivojlantirar ekan, murabbiy uning ringga navbatdagi chiqishi sanasi va raqibi allaqachon to‘liq kelishilganligini tasdiqladi. Bu jangdan so‘ng yana bir bahs o‘tkaziladi, bokschi shtabida bu jangni "o‘tish" bosqichi sifatida tavsiflashmoqda. "Va keyin, raqib kim bo‘lishidan qat’iy nazar, Bahodir ringga ko‘tariladi", - deya qat’iy ta’kidladi Qilichev o‘z shogirdining professional faoliyatida yangi bosqichga o‘tishini bildirib.
Jurnalistning Aleksandr Usik kabi bokschi bilan jangni tashkil etishning gipotetik imkoniyati haqidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri savoliga qisqa, ammo to‘liq javob berildi. "Farqi yo‘q", - dedi murabbiy va shu bilan Jalolovning eng yuqori darajadagi chaqiruvlarga tayyorligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Qilichev superog‘ir vazn toifasidagi kuchlar muvozanatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan ma’lumot bilan o‘rtoqlashdi. O‘zbekiston jamoasi olgan ma’lumotlarga ko‘ra, bir nechta chempionlik kamarlari sohibi Aleksandr Usik o‘z sport faoliyatini yana bir yakuniy jangdan so‘ng tugatish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. "Biz u bilan Liverpuldagi jahon chempionati paytida uchrashdik va shunday ma’lumotni eshitdik", - deya murabbiy ushbu ma’lumotlarning kelib chiqishiga aniqlik kiritdi. Avvalroq ukrainalik bokschi o‘zi ham oilasiga ko‘proq vaqt ajratish istagini bildirgan, bu esa bunday niyatlarni bilvosita tasdiqlaydi.
Bahodir Jalolov zamonaviy havaskor va professional boksning asosiy figuralaridan biridir. Uning yutuqlari orasida Tokio-2020 o‘yinlari Olimpiya chempioni unvoni, shuningdek, 2019 va 2023 yillardagi turnirlarda g‘alaba qozongan ikki karra havaskorlar o‘rtasidagi jahon chempioni unvonlari mavjud.

Тренер из Узбекистана назвал условие для боя Жалолова с Усиком
Главный тренер сборной Узбекистана по боксу, Тулкин Киличев, в своем недавнем общении с представителями портала Olamsport, изложил стратегические перспективы для одного из самых титулованных атлетов страны, Баходира Жалолова. Согласно озвученному плану, карьерная траектория тяжеловеса включает в себя два предстоящих выступления, после которых команда готова рассматривать поединки с лидерами дивизиона.
Развивая тему будущего Жалолова, наставник подтвердил, что дата и оппонент для ближайшего выхода на ринг уже окончательно согласованы. За этим боем последует еще один, который в штабе боксера характеризуют как «переходный». «А затем, независимо от того, кто будет соперником, Баходир выйдет в ринг», - решительно заявил Киличев, обозначая таким образом переход к новому этапу в профессиональной карьере своего подопечного.
На прямой вопрос журналиста о гипотетической возможности организации боя с таким боксером, как Александр Усик, последовал лаконичный, но исчерпывающий ответ. «Разницы нет», - сообщил тренер, тем самым подчеркивая готовность Жалолова к вызовам самого высокого уровня.
Вместе с тем, Киличев поделился информацией, которая может существенно повлиять на расстановку сил в супертяжелом весе. По сведениям, полученным командой из Узбекистана, нынешний обладатель нескольких чемпионских поясов Александр Усик рассматривает возможность завершения своей спортивной карьеры всего после одного заключительного боя. «Мы встретились с ним во время чемпионата мира в Ливерпуле и услышали такую информацию», - уточнил тренер происхождение этих данных. Ранее и сам украинский боксер заявлял о желании больше времени посвящать семье, что косвенно подтверждает подобные намерения.
Баходир Жалолов представляет собой одну из ключевых фигур в современном любительском и профессиональном боксе. В его активе находятся звания олимпийского чемпиона Игр в Токио-2020, а также двукратного чемпиона мира среди любителей, с победами на турнирах в 2019 и 2023 годах.