Jahon chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritgan yunon-rum kurashchisi Aytjan Xalmaxanov O‘zbekiston Prezidenti nomidan uch xonali xonadon sovg‘asini oldi. Bu mukofot uning tarixiy yutug‘i - O‘zbekiston vakilining ushbu sport turida 24 yil ichida jahon birinchiligidagi ilk g‘alabasining e’tirofi bo‘ldi.
Toshkent viloyatining Nurafshon shahrida joylashgan "Nurafshon-siti" turar-joy majmuasidagi yangi xonadon kalitlarini chempionga viloyat hokimi Zoyir Mirzayev topshirdi. Marosim davomida davlat xalqaro maydonda yuksak natijalarga erishayotgan va tengdoshlariga o‘rnak bo‘layotgan yoshlarni munosib rag‘batlantirishi ta’kidlandi.
"Bizning yosh sportchimiz mislsiz qat’iyat va g‘ayrat bilan mamlakatimiz sharafini xalqaro maydonda himoya qilmoqda va yuksak maqsadlar sari intilib, ibrat namunasi bo‘lmoqda", - deya ta’kidladi viloyat rahbari.
Xalmaxanovning zafari Xorvatiyaning Zagreb shahrida bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida yuz berdi. 63 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida ishtirok etgan 19 yoshli sportchi final bahsida Koreya Respublikasi vakili Chung Xan-Jeni ishonchli tarzda mag‘lub etdi. O‘zbekistonlik yunon-rum kurashchisi oxirgi marta 2001-yilda jahon chempionati shohsupasining eng yuqori pog‘onasiga ko‘tarilgan edi.
Bu g‘alaba O‘zbekiston sport jamoatchiligi uchun muhim voqea bo‘lib, mamlakatimiz kurash maktabining yuksak salohiyatini tasdiqladi. Bir oy avval U-20 yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida g‘olib chiqqan Xalmaxanovning muvaffaqiyatli ishtiroki mamlakatda avlodlar davomiyligi va sportchilarni tayyorlash tizimining samaradorligidan dalolat beradi. Yunon-rum kurashi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi yakunlangan jahon birinchiligida umumjamoa hisobida uchinchi o‘rinni egalladi.
Yunon-rum kurashi, erkin kurashdan farqli o‘laroq, beldan pastki qismini ushlashni, shuningdek, har qanday harakatlarni (oyoq bilan chalish, ilintirish, to‘siq qo‘yish) bajarish uchun oyoqlardan foydalanishni taqiqlaydi. Barcha usullar qo‘llar va tananing yuqori qismi yordamida amalga oshiriladi.

Чемпион мира по борьбе получил квартиру от Президента Узбекистана
Борец греко-римского стиля Айтжан Халмаханов, завоевавший золотую медаль на чемпионате мира, получил в подарок трехкомнатную квартиру от имени Президента Узбекистана. Эта награда стала признанием его исторического достижения – первой за 24 года победы представителя Узбекистана на мировом первенстве в данной дисциплине.
Ключи от новой квартиры в жилом комплексе «Нурафшон-сити», расположенном в городе Нурафшан Ташкентской области, чемпиону вручил хоким региона Зоир Мирзаев. В ходе церемонии было отмечено, что государство достойно поощряет молодых людей, достигающих высоких результатов на международной арене и подающих пример сверстникам.
«Наш молодой спортсмен с непревзойденной решимостью и энтузиазмом защищает честь нашей страны на международной арене и стремится к высоким целям, подавая пример для подражания», – подчеркнул глава области.
Триумф Халмаханова состоялся на чемпионате мира в Загребе, Хорватия. Выступая в весовой категории до 63 килограммов, 19-летний атлет в финальном поединке одержал убедительную победу над Чунг Хан-Жэ из Республики Корея. Последний раз узбекский борец греко-римского стиля поднимался на высшую ступень пьедестала почета чемпионата мира в 2001 году.
Эта победа стала значимым событием для спортивной общественности Узбекистана, подтвердив высокий потенциал отечественной школы борьбы. Успешное выступление Халмаханова, который всего месяцем ранее выиграл молодежный чемпионат мира U-20, свидетельствует о преемственности поколений и эффективности системы подготовки атлетов в стране. Сборная Узбекистана по греко-римской борьбе заняла третье общекомандное место на завершившемся мировом первенстве.
Греко-римская борьба, в отличие от вольной, запрещает захваты ниже пояса, а также использование ног для выполнения каких-либо действий (подножек, зацепов, подсечек). Все приемы проводятся с использованием рук и верхней части туловища.