O‘zbekiston va Ozarbayjon JCh-2027 (U-20) mezboni sifatida tasdiqlandi
Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) Ijroiya qo‘mitasi 2027 yilda 20 yoshgacha bo‘lgan yoshlar jamoalari o‘rtasidagi futbol bo‘yicha Jahon chempionatini o‘tkazish uchun O‘zbekiston va Ozarbayjonning qo‘shma arizasini rasman tasdiqladi. Bu qaror turnir tarixida ilk bor ikki xil konfederatsiya - Osiyo va Yevropaga a’zo bo‘lgan ikki mamlakat tomonidan tashkil etilishini anglatadi.
FIFA prezidenti Janni Infantino har ikki mamlakatni tabriklab, ularning katta hissasi va futbolga bo‘lgan ishtiyoqini qayd etdi. "Ozarbayjon va O‘zbekistonni, odamlari chin dildan futbolni sevadigan ikki ajoyib mamlakatni tabriklayman", - dedi Infantino. U har ikki assotsiatsiya yirik miqyosdagi tadbirlarni tashkil etish uchun zarur tajribaga ega ekanligini ta’kidladi.
O‘z izohida FIFA rahbari Ozarbayjonning 17 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasidagi futbol bo‘yicha Jahon chempionatini muvaffaqiyatli o‘tkazganini, shuningdek, O‘zbekistonning 2024 yilda futzal bo‘yicha Jahon chempionatini tashkil etgani uchun yuqori baho olganini eslatib o‘tdi. "Bizni bu ikki mamlakatning davlat rahbarlari va futbol muxlislari qo‘llab-quvvatlamoqda", - deya qo‘shimcha qildi Infantino, loyihaning hukumat va jamoatchilik tomonidan mustahkam qo‘llab-quvvatlanayotganini ko‘rsatib.
Kattalar o‘rtasidagi Jahon chempionatidan keyin FIFA shafeligidagi eng nufuzli ikkinchi turnir hisoblangan U-20 Mundialining o‘tkazilishi mintaqada futbolni yanada rivojlantirish uchun muhim katalizator sifatida ko‘rilmoqda. FIFA prezidentining so‘zlariga ko‘ra, bo‘lajak chempionat "ikkala qit’amizda, ham Yevropada, ham Osiyoda futbol rivojiga hissa qo‘shadi". Bu tarixiy voqea nafaqat O‘zbekiston va Ozarbayjonga o‘z tashkilotchilik salohiyati va mehmondo‘stligini namoyish etish imkoniyatini beradi, balki Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi sport aloqalarini mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi.
U-20 Jahon chempionati ko‘plab kelajakdagi jahon futbol yulduzlari uchun tramplin vazifasini o‘taydi. O‘z vaqtida bu turnirda Diego Maradona, Lionel Messi, Pol Pogba va Erling Holand kabi futbolchilar porlagan.

Узбекистан и Азербайджан утверждены хозяевами ЧМ-2027 среди игроков до 20 лет
Исполнительный комитет Международной федерации футбола (ФИФА) официально утвердил совместную заявку Узбекистана и Азербайджана на проведение чемпионата мира по футболу среди молодежных команд до 20 лет в 2027 году. Это решение знаменует собой первый случай в истории турнира, когда он будет организован двумя странами, представляющими разные конфедерации - Азиатскую и Европейскую.
Президент ФИФА Джанни Инфантино выразил свои поздравления обеим странам, отметив их значительный вклад и страстную любовь к футболу. «Поздравляю Азербайджан и Узбекистан, две замечательные страны, в которых люди искренне любят футбол», - заявил Инфантино. Он подчеркнул, что обе ассоциации обладают необходимым опытом для организации мероприятий крупного масштаба.
В своем комментарии глава ФИФА сослался на успешный опыт Азербайджана в проведении чемпионата мира по футболу среди девушек до 17 лет, а также на высокую оценку, которую получил Узбекистан за организацию чемпионата мира по футзалу в 2024 году. «Нас поддерживают главы государств и футбольные болельщики этих двух стран», - добавил Инфантино, указывая на прочную правительственную и общественную поддержку проекта.
Проведение мундиаля U-20, который считается вторым по престижности турниром под эгидой ФИФА после взрослого чемпионата мира, рассматривается как значительный катализатор для дальнейшего развития футбола в регионе. По словам президента ФИФА, предстоящий чемпионат «поспособствует развитию футбола на двух наших континентах, как в Европе, так и в Азии». Это историческое событие не только предоставит Узбекистану и Азербайджану возможность продемонстрировать свой организационный потенциал и гостеприимство, но и станет важной вехой в укреплении спортивных связей между Европой и Азией.
Чемпионат мира по футболу U-20 является стартовой площадкой для многих будущих звезд мирового футбола. На этом турнире в свое время блистали такие игроки, как Диего Марадона, Лионель Месси, Поль Погба и Эрлинг Холанд.
3 октября 2025 21:58
Это убыточное мероприятие. Никто не хочет принимать такие состязания при пустых трибунах. Но есть Узбекистан который разбрасывать деньги, при этом половина населения безработные.