Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) 2026-yilgi Jahon chempionati maydonlarida bosh qahramonga aylanadigan to‘pning rasmiy taqdimotini o‘tkazdi. AQSh, Kanada va Meksika tomonidan hamkorlikda tashkil etilayotgan bo‘lajak turnir uchun uch millat birligini aks ettiruvchi mos o‘yin anjomi ishlab chiqildi.
Yangi model "Trionda" deb nomlandi, bu uch mezbon mamlakatga ishoradir. Ispancha ildizlarga ega bo‘lgan bu so‘zni "uch to‘lqin" deb tarjima qilish mumkin, bu jahon chempionatlari tarixi uchun noyob bo‘lgan uch davlat ittifoqini anglatadi. To‘pning tashqi ko‘rinishi yorqin ranglar palitrasida ishlangan bo‘lib, unda qizil, yashil va ko‘k ranglar ustunlik qiladi va bu mezbon tomonlarning milliy bayroqlari bilan uyg‘unlashadi.
Dizayn faqat ranglar bilan cheklanib qolmagan. To‘p yuzasiga har bir mezbon mamlakatning asosiy ramzlari tushirilgan. Shunday qilib, Kanadani taniqli chinor bargi, Meksikani milliy gerbning muhim qismi bo‘lgan burgut, hozirda Donald Tramp boshchiligidagi ma’muriyatga ega bo‘lgan Qo‘shma Shtatlarni esa yulduz ifodalaydi.
Biroq, "Trionda" nafaqat o‘zining ramziyligi bilan ajralib turadi. Sfera ichida ilg‘or texnologik yechimlar yashiringan. To‘p 500 Gts chastotada ishlaydigan chipga ega maxsus datchik bilan jihozlangan. Ushbu innovatsiya hakamlar qarorlarining misli ko‘rilmagan aniqligini ta’minlashga qaratilgan. Tizim to‘p harakatining har bir jihatini kuzatish imkonini beradi va ma’lumotlarni real vaqt rejimida to‘g‘ridan-to‘g‘ri video yordamchi hakamlar (VAR) tizimiga uzatadi. Ushbu texnologiya bahsli vaziyatlarni minimallashtirishi va eng yuqori darajada xolislikni oshirishi kutilmoqda.
11-iyundan 19-iyulgacha bo‘lib o‘tadigan 2026-yilgi Jahon chempionati tarixda ilk bor 48 ta milliy terma jamoa ishtirok etadigan birinchi turnir bo‘ladi.

Представлен официальный мяч ЧМ-2026 «Trionda»
Международная федерация футбола (ФИФА) провела официальную презентацию мяча, который станет главным действующим лицом на полях чемпионата мира 2026 года. Грядущий турнир, организованный совместно США, Канадой и Мексикой, получил соответствующий игровой снаряд, отражающий единство трех наций.
Новая модель получила название «Trionda», что является отсылкой к трём странам-организаторам. Слово, имеющее испанские корни, можно перевести как «три волны», что символизирует уникальный для истории чемпионатов мира союз трех государств. Внешнее оформление мяча выполнено в яркой цветовой палитре, где доминируют красный, зеленый и синий цвета, перекликаясь с национальными флагами принимающих сторон.
Дизайн не ограничивается только цветовыми решениями. На поверхность мяча нанесены ключевые символы каждой из стран-хозяек. Так, Канаду представляет узнаваемый кленовый лист, Мексику – орел, являющийся важной частью национального герба, а Соединенные Штаты, администрацию которых в настоящее время возглавляет Дональд Трамп, – звезда.
Однако «Trionda» примечателен не только своим символизмом. Внутри сферы скрыты передовые технологические решения. Мяч оборудован специальным датчиком с чипом, работающим на частоте 500 Гц. Эта инновация призвана обеспечить беспрецедентную точность судейских решений. Система позволяет отслеживать каждый аспект движения мяча, передавая данные в режиме реального времени непосредственно в систему видеопомощи арбитрам (VAR). Ожидается, что данная технология сведет к минимуму спорные моменты и повысит объективность на самом высоком уровне.
Чемпионат мира 2026 года, который пройдет с 11 июня по 19 июля, станет первым в истории, в котором примут участие 48 национальных сборных.
4 октября 2025 20:14
Запуск первого искусственного спутника Земли — «Спутник — 1» произошел 4 октября 1957 года. Это дата стала одним из важнейших событий XX века