Hindistonning Nyu-Dehli shahrida to‘qqiz kun davom etgan paraatletika bo‘yicha jahon chempionati yakunlandi. Dunyoning 109 davlatidan 1 ming 400 nafarga yaqin sportchi ishtirok etgan ushbu nufuzli xalqaro turnirda O‘zbekiston terma jamoasi muvaffaqiyatli ishtirok etdi, deb xabar beradi O‘zbekiston Respublikasi Paralimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati.
Musobaqa yakunlari bo‘yicha hamyurtlarimiz yuqori natijalar ko‘rsatib, jami 12 ta medalni qo‘lga kiritdi: 5 ta oltin, 5 ta kumush va 2 ta bronza.
Oltin
• Yoqutxon Xolbekova (T12, uzunlikka sakrash);
• Jasur Xodjaev (F32, yadro uloqtirish);
• Karomat Omonova (F46, yadro uloqtirish);
• Faxriddin Xamraev (T12, 400 m);
• Temurbek G‘iyozov (T64, balandlikka sakrash).
.
Kumush
• Kubaro Hakimova (F41, yadro uloqtirish);
• Shahina Yigitalieva (F46, nayza uloqtirish);
• Yorqinbek Odilov (F57, nayza uloqtirish);
• Bobur Omonov (F41, yadro uloqtirish);
• Madina Muxtorova (F40, yadro uloqtirish).
Bronza
• Tolibboy Yo‘ldoshev (F37, yadro uloqtirish);
• Navro‘za Axmatova (F41, disk uloqtirish).
Qo‘lga kiritilgan medallar soniga ko‘ra aniqlangan umumjamoa hisobida O‘zbekiston terma jamoasi 100 dan ortiq ishtirokchi davlatlar orasida 14-o‘rinni egalladi. O‘zbekiston Respublikasi Milliy Paralimpiya qo‘mitasi sportchilar va murabbiylar shtabini erishgan yutuqlari bilan samimiy tabrikladi.

Паралимпийская сборная Узбекистана завоевала 12 медалей по итогам чемпионата мира в Индии
В Нью-Дели (Индия) завершилось девятидневное мировое первенство по паралегкой атлетике. В этом престижном международном турнире, собравшем около 1 400 спортсменов из 109 стран, успешно выступила национальная сборная Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба Параолимпийского комитета Республики Узбекистан.
По итогам соревнований наши соотечественники продемонстрировали выдающиеся результаты, завоевав в общей сложности 12 медалей: 5 золотых, 5 серебряных и 2 бронзовые награды.
Золото
• ​Якутхон Холбекова (T12, прыжки в длину);
• ​Жасур Ходжаев (F32, толкание ядра);
​• Каромат Омонова (F46, толкание ядра);
​• Фахриддин Хамраев (T12, 400 м);
• ​Темурбек Гиязов (T64, прыжки в высоту).
Серебро
​• Кубаро Хакимова (F41, толкание ядра);
​• Шахина Йигиталиева (F46, метание копья);
​• Ёркинбек Одилов (F57, метание копья);
• ​Бобур Омонов (F41, толкание ядра);
​• Мадина Мухторова (F40, толкание ядра).
Бронза
• ​Толиббой Йулдошев (F37, толкание ядра);
• ​Навруза Ахматова (F41, метание диска).
По общекомандному зачёту, который определялся по количеству завоёванных наград, сборная Узбекистана заняла 14-е место среди более чем ста стран-участниц. Национальный паралимпийский комитет Республики Узбекистан выразил искренние поздравления спортсменам и тренерскому штабу с достигнутыми результатами.