O‘zbekiston terma jamoasi Ozarbayjondagi III MDH o‘yinlarini 119 ta medal bilan yakunladi
O‘zbekiston terma jamoasi Ozarbayjonda bo‘lib o‘tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining III o‘yinlaridagi ishtirokini yakunlab, umumjamoa hisobida to‘rtinchi o‘rinni egalladi. Milliy olimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat sportchilari jami 119 ta mukofotni qo‘lga kiritgan.
Milliy jamoaning yakuniy natijasi 25 ta oltin, 33 ta kumush va 61 ta bronza medalni o‘z ichiga oladi. Bunday ko‘rsatkich delegatsiyaga kuchli beshlikdan joy olish imkonini berdi va faqat Rossiya Federatsiyasi, musobaqa mezboni Ozarbayjon hamda Belarus Respublikasi terma jamoalaridan ortda qoldi.
Musobaqaning so‘nggi kunida terma jamoa hisobiga yana bir mukofot qo‘shildi. Badiiy gimnastika bo‘yicha jamoaviy bahslarda o‘zbekistonlik sportchilar beshta halqa va besh juft bulava bilan bajarilgan mashqlarda yuqori mahorat namoyish etib, bronza medaliga sazovor bo‘lishdi. Bu natija delegatsiyaning o‘yinlardagi ishtirokiga yakuniy nuqta bo‘ldi.
Murabbiylar shtabi vakillarining ta’kidlashicha, Ozarbayjondagi musobaqalarga istiqbolli zaxira tarkibi yuborilgan, chunki asosiy o‘smirlar terma jamoalari Bahraynda start oladigan III o‘smirlar Osiyo o‘yinlariga maqsadli tayyorgarlik ko‘rmoqda. Zaxira tarkibining chiqishi juda munosib deb topildi, bu esa mamlakatda sport tayyorgarligining chuqurligi va sifatidan dalolat beradi.
MDH mamlakatlari o‘yinlari nisbatan yangi ko‘p sportli tadbir bo‘lib, birinchi marta 2021-yilda Qozon shahrida o‘tkazilgan. Musobaqa formati ularni har ikki yilda bir marta o‘tkazishni nazarda tutadi, bu esa Hamdo‘stlik mamlakatlarining yosh sportchilariga qimmatli xalqaro tajriba orttirish imkonini beradi.

Сборная Узбекистана с 119 медалями завершила III Игры СНГ в Азербайджане
Сборная Узбекистана завершила свое участие в III Играх Содружества Независимых Государств, проходивших в Азербайджане, закрепившись на четвертой строчке в итоговом медальном зачете. Согласно данным, предоставленным пресс-службой Национального олимпийского комитета, атлеты страны завоевали в общей сложности 119 наград.
Итоговый результат национальной команды включает 25 медалей высшей пробы, 33 серебряные награды и 61 бронзовую. Такой показатель позволил делегации занять уверенное место в пятерке сильнейших, пропустив вперед сборные Российской Федерации, страны-хозяйки соревнований Азербайджана и Республики Беларусь.
В заключительный соревновательный день копилка сборной пополнилась еще одной наградой. В командных выступлениях по художественной гимнастике узбекистанские спортсменки продемонстрировали высокий уровень мастерства в упражнениях с пятью обручами и пятью парами булав, что принесло им бронзовую медаль. Этот результат стал финальным аккордом в выступлении делегации на Играх.
Представители тренерского штаба отметили, что на соревнования в Азербайджан был отправлен перспективный резервный состав, так как основные юношеские сборные ведут целенаправленную подготовку к предстоящим III Азиатским юношеским играм, которые стартуют в Бахрейне. Выступление резервистов было признано более чем достойным, что свидетельствует о глубине и качестве спортивной подготовки в стране.
Игры стран СНГ являются относительно новым мультиспортивным событием, впервые они были проведены в 2021 году в Казани. Формат соревнований предполагает их проведение раз в два года, что позволяет молодым атлетам из стран Содружества получать ценный международный опыт.
1. Правда
9 октября 2025 20:42
Что за бред : глубина спортивной подготовки ?
1. Алишер
11 октября 2025 10:12
Лучше конечно высота подготовки, но и это можно назвать бредом. Но сути это не меняет, отличная , прекрасная, спортивная подготовка.