O‘zbekiston milliy terma jamoasining asosiy yarim himoyachisi Abbosbek Fayzullayev Urugvay terma jamoasiga qarshi bo‘lajak o‘rtoqlik uchrashuvida jamoa tarkibiga kiritilmaydi. Bu haqda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi matbuot xizmati xabar tarqatdi.
Futbolchining maydonga tushmasligiga 9-oktabr kuni Quvayt jamoasiga qarshi kechgan yaqindagi o‘yinda olgan jarohati sabab bo‘ldi. O‘yinning 21-daqiqasida Fayzullayev raqib jamoa futbolchisi bilan to‘qnashib ketgan, bu esa uning tizzasidan jarohat olishiga va majburiy almashtirilishiga olib kelgan. Uning o‘rniga maydonga Aziz Turg‘unboyev tushgan edi.
Hodisadan so‘ng chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik o‘tkazildi. Uning natijalariga ko‘ra, milliy terma jamoa shifokorlari yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan asoratlarni oldini olish maqsadida Fayzullayevga dam berishni tavsiya qilishdi. O‘FA xabariga ko‘ra, murabbiylar shtabi tibbiyot mutaxassislarining maslahatiga amal qilishga qaror qilgan. Jarohat jiddiy emasligi, biroq to‘liq tiklanish uchun ma’lum bir vaqt talab etilishi qayd etilgan.
Shunday qilib, Abbosbek Fayzullayev 13-oktabr kuni Malayziya hududida bo‘lib o‘tadigan o‘yinda ishtirok etmaydi. Ushbu uchrashuv O‘zbekiston terma jamoasining 2026-yilgi Jahon chempionati saralash o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rishining muhim qismi hisoblanadi.
O‘zbekiston terma jamoasi duch keladigan Urugvay terma jamoasi futbol bo‘yicha tarixdagi birinchi jahon chempionidir. Ular bu unvonni 1930-yilda o‘z uyida o‘tkazilgan turnirda qo‘lga kiritgan.

Аббосбек Файзуллаев пропустит матч сборной Узбекистана против Уругвая
Ключевой полузащитник национальной сборной Узбекистана, Аббосбек Файзуллаев, не будет включен в состав команды на предстоящую товарищескую встречу со сборной Уругвая. Информацию об этом распространила пресс-служба Ассоциации футбола Узбекистана.
Причиной отсутствия игрока стало повреждение, которое он получил в ходе недавнего матча против команды Кувейта 9 октября. На 21-й минуте игры Файзуллаев столкнулся с футболистом из команды соперника, что привело к ушибу колена и вынужденной замене. На поле вместо него вышел Азиз Тургунбаев.
После инцидента было проведено углубленное медицинское обследование. По его результатам, врачи национальной сборной вынесли рекомендацию предоставить Файзуллаеву отдых во избежание возможных осложнений. Тренерский штаб, согласно сообщению АФУ, принял решение последовать совету медицинских специалистов. Отмечается, что травма не носит серьезного характера, однако требует периода для полного восстановления.
Аббосбек Файзуллаев не примет участие в матче, который состоится 13 октября на территории Малайзии. Эта встреча является важной частью подготовки сборной Узбекистана к отборочным играм чемпионата мира 2026 года.
Сборная Уругвая, с которой предстоит встретиться команде Узбекистана, является первым в истории чемпионом мира по футболу. Она завоевала этот титул в 1930 году на домашнем турнире.