O‘zbekiston futbol klublari qattiq sanksiyalar arafasida
Mamlakatning yettita professional futbol klubi to‘planib qolgan va muntazam moliyaviy qoidabuzarliklar sababli O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi (O‘FA) tomonidan qattiq intizomiy choralarga duch kelish xavfi ostida qoldi. Ochkolarni olib tashlash va yangi o‘yinchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishni taqiqlash kabi sanksiyalarni joriy etish masalasi tashkilotning tegishli qo‘mitasining 3-noyabrga belgilangan yig‘ilishida hal etiladi.
Futbolchilarning maqomi va transferlari bo‘yicha qo‘mitaning diqqat markazida "Navbahor lochinlari", "Neftchi", "Andijon", "Xorazm", "Buxoro", "Qumqo‘rg‘on-1977" va "TerDU" klublari turibdi. Mumkin bo‘lgan jazo uchun asosiy sabab - yuqorida ko‘rsatilgan klublarning o‘yinchilar, murabbiylar shtabi va boshqa klublar oldidagi qarzdorlikni to‘lash bo‘yicha qo‘mitaning avvalgi qarorlarini belgilangan muddatlarda bajarmaganligidir.
Vaziyat turli moliyaviy da’volar bilan yanada murakkablashmoqda. Masalan, "Navbahor lochinlari" o‘zining bir qator o‘yinchilari va murabbiylar shtabi oldida to‘lanmagan majburiyatlarga ega. "Neftchi", "Qumqo‘rg‘on-1977" va "TerDU" klublarida ham futbolchilar oldidagi qarzdorlik bilan bog‘liq shunga o‘xshash muammolar mavjud. Shu bilan birga, "Andijon"ning qarz majburiyatlari poytaxtning "Paxtakor" va "Bunyodkor" klublari oldidagi tayyorgarlik kompensatsiyasini to‘lamaganligi va transfer shartnomalari shartlariga rioya qilmaganligi bilan bog‘liq. "Paxtakor" tomonidan "Xorazm" va "Buxoro" klublariga ham transfer operatsiyalari bo‘yicha shunga o‘xshash da’volar mavjud.
E’tiborlisi shundaki, ushbu ro‘yxatdagi ikkita klub - "Navbahor lochinlari" va "Neftchi" uchun joriy vaziyat takroriydir. Ularga avvalroq qarz muammolari tufayli 2025-yilgi mavsumning qishki oynasida ikki transfer davriga yangi o‘yinchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishga vaqtinchalik taqiq qo‘yilgan edi. Cheklovlar hokimiyatlar tomonidan kafolat xatlari taqdim etilganidan va klublar o‘yinchilar bilan vaqtinchalik kelishuvlarga erishganidan so‘ng olib tashlandi. Biroq, O‘FAning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, majburiyatlar to‘liq bajarilmagan, bu esa reglamentga muvofiq og‘irlashtiruvchi holat sifatida baholanadi va yanada qattiqroq jazolarga yo‘l ochadi.
3-noyabr kuni bo‘lib o‘tadigan yig‘ilishda mumkin bo‘lgan sanksiyalarning barcha turlari muhokama qilinadi. Ular orasida kelgusi qishki transfer oynasida yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishni taqiqlash va turnir ochkolarini olib tashlash bor. "Qumqo‘rg‘on-1977" klubi uchun esa eng keskin chora - O‘FA shafeligidagi musobaqalarda ishtirok etishdan chetlatish ham ko‘rib chiqilmoqda. Qo‘mitaning qarori qoidabuzar klublarning sport va moliyaviy istiqbollariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Футбольные клубы Узбекистана на грани жестких санкций
Семь профессиональных футбольных клубов страны оказались под угрозой применения строгих дисциплинарных мер со стороны Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ) в связи с накопившимися и систематическими финансовыми нарушениями. Вопрос о введении санкций, которые могут включать как снятие очков, так и запрет на регистрацию новых игроков, будет решен на заседании профильного комитета организации, намеченном на 3 ноября.
В фокусе внимания Комитета по статусу и переходам футболистов находятся «Навбахор лочинлари», «Нефтчи», «Андижан», «Хорезм», «Бухара», «Кумкурган-1977» и «ТерДУ». Основной причиной для возможного наказания стало неисполнение указанными клубами в установленные сроки ранее вынесенных решений комитета, касающихся погашения задолженностей перед игроками, тренерскими штабами и другими клубами.
Ситуация усугубляется разнообразием финансовых претензий. Так, «Навбахор лочинлари» имеет непогашенные обязательства перед рядом своих игроков и тренерским составом. Аналогичные проблемы с задолженностями перед футболистами испытывают «Нефтчи», «Кумкурган-1977» и «ТерДУ». В то же время, долговые обязательства «Андижана» связаны с невыплатой тренировочной компенсации и несоблюдением условий трансферных контрактов перед столичными клубами «Пахтакор» и «Бунёдкор». Схожие претензии по трансферным операциям со стороны «Пахтакора» имеются также к «Хорезму» и «Бухаре».
Примечательно, что для двух клубов из этого списка - «Навбахор лочинлари» и «Нефтчи» - текущая ситуация является рецидивом. Ранее на них уже налагался временный запрет на регистрацию новичков на два трансферных периода в зимнее окно сезона-2025 из-за долговых проблем. Ограничения были сняты после того, как хокимияты предоставили гарантийные письма, а клубы достигли временных соглашений с игроками. Однако, как показывают последние данные АФУ, обязательства в полном объеме так и не были выполнены, что, согласно регламенту, расценивается как отягчающее обстоятельство и открывает путь к более суровым наказаниям.
На предстоящем заседании 3 ноября будет обсуждаться весь спектр возможных санкций. Среди них фигурируют запрет на регистрацию новых футболистов в предстоящее зимнее трансферное окно и снятие турнирных очков. Для клуба «Кумкурган-1977» рассматривается и наиболее крайняя мера - отстранение от участия в соревнованиях под эгидой АФУ. Решение комитета может оказать существенное влияние на спортивные и финансовые перспективы клубов-нарушителей.
25 октября 2025 21:48
Ибо нехер наёживать! А если денег нет на футбол,так и нечего за зря мячик по полю гонять!
1. Далер
28 октября 2025 11:02
Пипец важная новость,ненавижу футбол,и футболистов
25 октября 2025 20:55
Нефтчи как в этом списке оказался???Матчи нефтчи самые посещаемые в чемпионате Узбекистана в Фергане.Фанаты самые голосистые и многочисленные не только в родных стенах,но и по всему Узбекистану..
25 октября 2025 16:55
Надо будет строго наказать всех виновных лиц!!!!!!!
25 октября 2025 15:37
Проклизмите от души что бы знали что по чём
25 октября 2025 13:41
На какие шиши существуют эти клубы ? Какой толк от них вообще и зачем они нужны ?
Может кетмень в руки и в поле, хоть какая польза . Если футболисты пинают мяч в свободное от основной работы время это есть гуд , а если они получают за это зарплату , то нужен результат , которого нет и никогда не будет . Так на чьи деньги их банкет ?
1. Болельщик
26 октября 2025 18:45
Ну может быть тебе самому взять на руки кетмень и уйти с зтого сайта.. желчи будет по меньше, и в первую очередь тебе самому будет полезн
25 октября 2025 13:37
Они думали что весь мир тоже так живёт: "все на хашар, на бесплатную работу, деньги не важнее, деньги, зарплата потом!" )))