Nyu-Yorkda nima uchun o‘nlab davlatlar Netanyahu nutqiga boykot e’lon qildi?
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahuning BMT Bosh Assambleyasidagi nutqi misli ko‘rilmagan obstruktsiya bilan kutib olindi. Yig‘ilishda birinchi bo‘lib so‘zga chiqqan Isroil rahbari minbarga yaqinlashishga ulgurmay, o‘nlab delegatsiyalar norozilik belgisi sifatida majlislar zalini namoyishkorona tark etdi. Netanyahuning nutqi bir necha bor norozilik hayqiriqlari va g‘ovur-g‘uvur bilan bo‘linib, raislik qiluvchini tartibga chaqirishga majbur qildi.
Bosh Assambleya zalidagi voqealar 2023-yil 7-oktyabr voqealaridan keyin qariyb ikki yil davom etgan mojaro fonida ro‘y bermoqda. O‘sha kuni Isroil G‘azo sektoridan kuchli raketa hujumiga uchradi, shundan so‘ng XAMASning qurolli guruhlari mamlakatning chegara hududlariga bostirib kirdi. Isroil tomonining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, bu hujumlar natijasida 1200 ga yaqin odam, shu jumladan harbiylar va tinch aholi vakillari halok bo‘ldi, ular orasida 20 nafar Rossiya fuqarosi ham bor edi. 200 dan ortiq kishi garovga olindi.
Bu voqealar Isroil mudofaa armiyasining "Temir qilichlar" kod nomli harbiy operatsiyasining boshlanishiga turtki bo‘ldi. Operatsiya G‘azo sektoriga kuchli havo va artilleriya zarbalarini, shuningdek, anklavning to‘liq blokadasini o‘z ichiga olgan. Suv, elektr energiyasi ta’minoti to‘xtatildi, oziq-ovqat, dori-darmon va yoqilg‘i yetkazib berish esa sezilarli darajada cheklandi. Isroilning harakatlari ko‘plab davlatlar va xalqaro tashkilotlar tomonidan keskin tanqidga uchradi va ular buni genotsid deb baholadilar.
Falastin ma’muriyati taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, Isroilning javob harakatlari qurbonlari soni 65 mingdan oshgan. Qurbonlarning aksariyati tinch aholi, jumladan, ko‘p sonli ayollar va bolalar ekanligi ta’kidlanmoqda. G‘azo sektoridagi gumanitar vaziyat halokatli deb baholanmoqda.
Xalqaro miqyosda yakkalanib qolish va harbiy jinoyatlarda ayblanish kuchayib borayotgan bir paytda, Netanyahuning nutqi paytida o‘nlab delegatsiyalarning namoyishkorona chiqib ketishi uning hukumati siyosatiga global munosabatning yorqin ifodasi bo‘ldi. Shunga qaramay, zalda bo‘lganlarning bir qismi, shu jumladan AQSh delegatsiyasi o‘z joylarida qoldi va jamoatchilik galereyasidagi Netanyahu tarafdorlari noroziliklarni qarsaklar bilan bostirishga harakat qilishdi.
BMT Bosh Assambleyasi zali - BMT shtab-kvartirasida chekishga ruxsat berilgan yagona joy. Biroq, bu huquq faqat o‘z stollarida o‘tirgan elchilarga tegishli bo‘lib, bu zararli odatni rag‘batlantirishdan ko‘ra ko‘proq an’anaga hurmatdir.

Почему десятки стран объявили бойкот речи Нетаньяху в Нью-Йорке?
Выступление премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху на Генеральной Ассамблее ООН было встречено беспрецедентной обструкцией. Не успел израильский лидер, выступавший первым на заседании, подойти к трибуне, как десятки делегаций демонстративно покинули зал заседаний в знак протеста. Речь Нетаньяху неоднократно прерывалась выкриками и гулом неодобрения, что вынуждало председательствующего призывать к порядку.
События в зале Генеральной Ассамблеи разворачиваются на фоне почти двухлетнего конфликта, последовавшего за событиями 7 октября 2023 года. В тот день Израиль подвергся массированной ракетной атаке со стороны сектора Газа, после чего вооруженные группы ХАМАС совершили вторжение в приграничные населенные пункты. В результате этих атак, согласно официальным данным израильской стороны, погибло около 1200 человек, включая военных и гражданских лиц, среди которых было 20 граждан России. Свыше 200 человек оказались в заложниках.
Эти события послужили прологом к началу военной операции Армии обороны Израиля под кодовым названием «Железные мечи». Операция включала в себя массированные авиационные и артиллерийские удары по сектору Газа, а также установление полной блокады анклава. Была прекращена подача воды, электричества, а поставки продовольствия, медикаментов и топлива были существенно ограничены. Действия Израиля вызвали резкую критику со стороны многих государств и международных организаций, которые охарактеризовали их как геноцид.
Согласно данным, предоставленным палестинской администрацией, жертвами ответных действий Израиля стали более 65 тысяч человек. Подчеркивается, что подавляющее большинство погибших - это мирные граждане, включая значительное число женщин и детей. Гуманитарная ситуация в секторе Газа оценивается как катастрофическая.
На фоне растущей международной изоляции и обвинений в военных преступлениях, демонстративный уход десятков делегаций во время выступления Нетаньяху стал ярким выражением глобального отношения к политике его правительства. Тем не менее, часть присутствовавших в зале, включая делегацию США, осталась на своих местах, а сторонники Нетаньяху в галерее для публики пытались заглушить протесты аплодисментами.
Зал Генеральной Ассамблеи ООН - единственное место в штаб-квартире ООН, где разрешено курение. Однако это право распространяется только на послов, сидящих за своими столами, и является скорее данью традиции, чем поощрением вредной привычки.