Telegram platformasi asoschisi Pavel Durovning ta’kidlashicha, Fransiya maxsus xizmatlari vakillari Moldovadagi prezidentlik saylovlari arafasida bir qator Telegram kanallarini senzura qilish maqsadida unga bosim o‘tkazishga uringan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu murojaat taxminan bir yil oldin, Durov 2024-yil avgustida Parij aeroportida hibsga olinganidan so‘ng Fransiya tergovi ostida bo‘lgan paytda vositachi orqali kelib tushgan.
E’lon qilingan bayonotga ko‘ra, dastlabki iltimos muayyan axborot resurslariga kirishni cheklash orqali "Moldova hukumatiga yordam berish"dan iborat bo‘lgan. Messenjer jamoasi taqdim etilgan birinchi ro‘yxatni tahlil qilib, haqiqatan ham kontenti platformaning ichki qoidalarini buzgan bir nechta kanalni aniqlab, ularni o‘chirib tashlagan.
Biroq, Durovning ta’kidlashicha, keyingi o‘zaro aloqa yashirin taklif shaklini olgan. Vositachi go‘yoki hamkorlikni davom ettirish evaziga Fransiya razvedkasi Telegram asoschisining ishi bilan shug‘ullanayotgan sudyaga "yaxshi fikrlar" bildirishga tayyorligini aytgan. Durov bunday taklifni nomaqbul deb atagan va bu yoki sud jarayoniga to‘g‘ridan-to‘g‘ri aralashishga urinish, yoki boshqa davlatda siyosiy maqsadlarga erishish uchun uning zaif huquqiy mavqeidan foydalanish ekanligini ta’kidlagan.
Tadbirkorning so‘zlariga ko‘ra, ko‘p o‘tmay, "muammoli" kanallarning ikkinchi ro‘yxati olingan. Uni tekshirish davomida deyarli barcha ko‘rsatilgan resurslar Telegram qoidalari doirasida faoliyat yuritayotgani aniqlangan. Durovning fikricha, ularning yagona umumiy jihati Fransiya va Moldova hukumatlari ma’qullamagan siyosiy pozitsiyalarni ifoda etish bo‘lgan. Shu sababli, bu blokirovka qilish so‘rovi rad etilgan.
Bayonot Moldovada parlament saylovlari o‘tkazilayotgan kuni e’lon qilingani vaziyatga qo‘shimcha ma’no beradi. Durov Telegram so‘z erkinligi tamoyillariga sodiq qolishini va faqat siyosiy sabablarga ko‘ra blokirovkalarni amalga oshirmasligini ta’kidlab, platformaga bosim o‘tkazishga qaratilgan har qanday urinishlarni fosh qilishda davom etishga va’da bergan. Fransiya rasmiylari avvalroq Durovning Ruminiyaga oid shunga o‘xshash ayblovlarini "mutlaqo asossiz" deb atagan edi.
Pavel Durov to‘rtta fuqarolikka ega: Rossiya, Sent-Kits va Nevis davlati, Birlashgan Arab Amirliklari va Fransiya. U Fransiya fuqaroligini 2021-yilda olgan va OAV ma’lumotlariga ko‘ra, fuqarolikka qabul qilinish paytida ismini Pol dyu Rov (Paul du Rove) deb o‘zgartirgan.

Дуров обвинил спецслужбы Франции в попытке цензуры Telegram в интересах Молдовы
Основатель платформы Telegram Павел Дуров выступил с утверждением, что представители французских спецслужб пытались оказать на него давление с целью цензурирования ряда Telegram-каналов в преддверии президентских выборов в Молдове. По его словам, данное обращение поступило около года назад через посредника, в период, когда Дуров находился под следствием во Франции после его задержания в парижском аэропорту в августе 2024 года.
Согласно опубликованному заявлению, первоначальная просьба заключалась в «помощи молдавскому правительству» путем ограничения доступа к определенным информационным ресурсам. Команда мессенджера, проанализировав первый переданный список, действительно обнаружила и удалила несколько каналов, контент которых нарушал внутренние правила платформы.
Однако, как утверждает Дуров, дальнейшее взаимодействие приняло форму завуалированного предложения. Посредник якобы сообщил, что в обмен на продолжение сотрудничества французская разведка готова предоставить «хорошие отзывы» судье, занимавшемуся делом основателя Telegram. Дуров охарактеризовал подобное предложение как неприемлемое, отметив, что оно являлось либо попыткой прямого вмешательства в судебный процесс, либо манипуляцией его уязвимым правовым положением для достижения политических целей в другом государстве.
Вскоре после этого, по словам предпринимателя, был получен второй список «проблемных» каналов. В ходе его проверки было установлено, что практически все указанные ресурсы действовали в рамках правил Telegram. Единственной их общей чертой, по мнению Дурова, было выражение политических позиций, которые не одобряли правительства Франции и Молдовы. Вследствие этого данный запрос на блокировку был отклонен.
Заявление было сделано в день проведения парламентских выборов в Молдове, что добавляет дополнительный контекст к ситуации. Дуров подчеркнул, что Telegram остается приверженным принципам свободы слова и не будет осуществлять блокировки, мотивированные исключительно политическими соображениями, пообещав и впредь разоблачать попытки оказания давления на платформу. Официальные лица Франции ранее уже называли аналогичные обвинения со стороны Дурова, касавшиеся Румынии, «совершенно необоснованными».
Павел Дуров имеет четыре гражданства: России, государства Сент-Китс и Невис, Объединенных Арабских Эмиратов и Франции. Французское гражданство он получил в 2021 году, и при натурализации, по данным СМИ, сменил имя на Поль дю Ров (Paul du Rove).