Bryussel Rossiya diplomatlarining Shengen kelishuvi ishtirokchi-davlatlari hududida harakatlanishi uchun yangi, yanada qattiqroq qoidalarni joriy etishni ko‘rib chiqmoqda. Ushbu chora Rossiya Federatsiyasiga qarshi sanksiyalarning o‘n to‘qqizinchi paketining bir qismi bo‘lishi mumkin, deb xabar beradi EUobserver nashri Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat xizmatining taklif loyihasi bilan tanishib chiqqan holda.
Yevropa Ittifoqi Rossiya diplomatik vakolatxonalari xodimlarining sayohat qilish bo‘yicha amaldagi qoidalarini tubdan qayta ko‘rib chiqish niyatida. Ishlab chiqilayotgan hujjatga ko‘ra, Shengen hududidagi davlatlardan birida akkreditatsiyadan o‘tgan RF diplomatlari o‘zlarining chegara kesib o‘tish rejalari haqida rasmiylarni oldindan xabardor qilishlari zarur bo‘ladi. So‘rov taxmin qilingan sayohatdan kamida 24 soat oldin topshirilishi kerak bo‘ladi.
Arizada transport vositasi haqida, jumladan uning markasi, turi va ro‘yxatdan o‘tish raqami haqida batafsil ma’lumot ko‘rsatilishi talab etiladi. Bundan tashqari, chegarani kesib o‘tish punktlari, shuningdek kirish va chiqish sanalari to‘g‘risida aniq ma’lumotlarni taqdim etish kerak bo‘ladi. Havo, temir yo‘l yoki avtobus transportidan foydalanilgan taqdirda, diplomatik xodimlar tashuvchi kompaniya va harakatlanish marshruti to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilishga majbur bo‘ladilar.
Yangi qoidalar, shuningdek, Yevropa Ittifoqining alohida mamlakatlariga tranzitni taqiqlash yoki sayohat uchun sabablarini majburiy tushuntirmasdan qo‘shimcha talablar qo‘yish huquqini beradi. Rejalashtirilgan cheklovlar nafaqat diplomatlarning o‘zlariga, balki kengroq doiradagi shaxslarga ham ta’sir qilishi muhim: konsullik xodimlari, ma’muriy-texnik xizmat xodimlari va hatto ularning oila a’zolariga.
Hujjatning tushuntirish qismida aytilishicha, Rossiya Federatsiyasi, Bryusselning fikriga ko‘ra, Shengen hududining imtiyozlarini suiiste’mol qilmoqda. Yevropa Ittifoqida diplomatik vakolatxonalar xodimlarining sayohatlari tashviqot materiallarini tarqatish va axborot operatsiyalarini amalga oshirish uchun foydalanilmoqda, deb hisoblashadi. Joriy etilayotgan choralar hujjatda "buzg‘unchilik faoliyati" deb atalgan narsaning oldini olishga qaratilgan. Rossiya diplomatlarining harakatlanishini cheklash tashabbusi Chexiya tomonidan 2023-yil yozidan beri faol ilgari surilmoqda, biroq avvalroq u, xususan, Moskvaning javob choralari xavfidan qo‘rqqan Germaniya tomonidan qarshilikka uchragan edi.
Taklif etilayotgan cheklovlar Rossiya iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini, jumladan, gaz, neft va moliya sohalarini qamrab olgan keng ko‘lamli 19-sanksiyalar paketining bir qismi bo‘ladi. Xuddi shu paket doirasida 2027-yil yanvarigacha Rossiyaning suyultirilgan tabiiy gaz (LNG) importini taqiqlash va "Rosneft" va "Gazprom Neft" kabi yirik kompaniyalar bilan tranzaktsiyalarni to‘liq taqiqlash masalalari muhokama qilinmoqda.
Taklif etilgan chora-tadbirlar bo‘yicha dastlabki maslahatlashuvlar o‘tgan juma kuni Bryusselda YI mamlakatlari elchilari darajasida bo‘lib o‘tdi. "Dastlabki qabul ijobiy bo‘ldi, endi poytaxtlar qanday munosabatda bo‘lishini ko‘ramiz", - deya vaziyatni izohladi yevropalik diplomatlardan biri. Tashabbus muhokamalari joriy haftada davom ettiriladi.

ЕС ужесточает контроль за дипломатами РФ в Шенгенской зоне
Брюссель рассматривает введение новых, более строгих правил для передвижения российских дипломатов по территории стран-участниц Шенгенского соглашения. Эта мера может стать элементом девятнадцатого по счету пакета санкций против Российской Федерации, сообщает издание EUobserver, ознакомившееся с проектом предложения внешнеполитической службы ЕС.
Европейский Союз намерен кардинально пересмотреть действующие правила поездок для сотрудников российских дипломатических миссий. Согласно разрабатываемому документу, дипломаты из РФ, получившие аккредитацию в одном из государств Шенгенской зоны, столкнутся с необходимостью предварительного уведомления властей о своих планах пересечения границ. Запрос должен будет подаваться как минимум за 24 часа до предполагаемой поездки.
В заявке потребуется детально указывать информацию о транспортном средстве, включая его марку, тип и регистрационный номер. Кроме того, необходимо будет предоставлять точные данные о пунктах пересечения границ, а также о датах въезда и выезда. В случае использования воздушного, железнодорожного или автобусного сообщения, дипломатические сотрудники будут обязаны раскрывать информацию о компании-перевозчике и маршруте следования.
Новые правила также наделят отдельные страны Европейского Союза правом вводить запрет на транзит или выдвигать дополнительные требования для поездки без обязательного объяснения причин. Важно отметить, что планируемые ограничения коснутся не только самих дипломатов, но и более широкого круга лиц: консульского персонала, сотрудников административно-технической службы и даже членов их семей.
В пояснительной части документа указывается, что Российская Федерация, по мнению Брюсселя, злоупотребляет привилегиями Шенгенской зоны. Поездки сотрудников дипмиссий используются для распространения пропагандистских материалов и реализации информационных операций, считают в ЕС. Вводимые меры призваны предотвратить то, что в документе называется «подрывной деятельностью». Инициатива по ограничению передвижения российских дипломатов активно продвигается Чехией с лета 2023 года, однако ранее она сталкивалась с противодействием, в частности, со стороны Германии, опасавшейся зеркальных мер со стороны Москвы.
Предлагаемые ограничения станут частью масштабного 19-го пакета санкций, который также затрагивает ключевые сектора российской экономики, включая газовую, нефтяную и финансовую сферы. В рамках этого же пакета обсуждается запрет на импорт российского сжиженного природного газа (СПГ) к январю 2027 года и введение полного запрета на транзакции с такими крупными компаниями, как «Роснефть» и «Газпром нефть».
Первичные консультации по предложенным мерам уже состоялись на уровне послов стран ЕС в Брюсселе в минувшую пятницу. «Первоначальный прием был положительным, теперь посмотрим, как отреагируют столицы», — прокомментировал ситуацию один из европейских дипломатов. Обсуждения инициативы продолжатся на текущей неделе.