Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bayonot bilan chiqib, Yaqin Sharqda tez orada tinchlikka erishilishiga ishonch bildirdi. Bu Falastinning XAMAS harakati Vashington tomonidan taklif qilingan G‘azo sektoridagi mojaroni tartibga solish rejasiga o‘z javobini berganidan so‘ng yuz berdi. Amerika yetakchisining videomurojaati uning Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilindi.
O‘z nutqida Tramp Isroilni garovga olinganlarni ozod qilish uchun xavfsiz sharoitlar yaratish maqsadida G‘azodagi harbiy operatsiyalarni zudlik bilan to‘xtatishga chaqirdi. "Isroil G‘azoni bombardimon qilishni zudlik bilan to‘xtatishi kerak, toki biz garovga olinganlarni xavfsiz va tez ozod qila olaylik! Hozir bu juda xavfli", - deb yozdi prezident. U, shuningdek, XAMASning javobi harakatning uzoq muddatli tinchlikka tayyorligidan dalolat berishini ta’kidladi.
"Yordam bergan barcha ajoyib mamlakatlarga rahmat. Bizga ulkan yordam ko‘rsatildi. Barcha bu urushni to‘xtatish va Yaqin Sharqda tinchlikka erishish uchun birgalikda harakat qildi va biz bunga erishishga yaqinmiz", - dedi Tramp. Vositachi davlatlar orasida u Qatar, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Misr va Iordaniyani alohida ta’kidladi.
29-sentabrda taqdim etilgan Amerika rejasi 20 punktdan iborat bo‘lib, o‘t ochishni to‘xtatish, garovga olinganlarni ozod qilish evaziga Isroil qo‘shinlarini olib chiqish va G‘azoda boshqaruvni mustaqil Falastin organiga topshirishni nazarda tutadi. XAMAS o‘z navbatida barcha garovga olinganlarni ozod qilishga va sektordagi hokimiyatni topshirishga rozi bo‘ldi, ammo rejaning qolgan bandlari bo‘yicha qo‘shimcha muzokaralar zarurligini ta’kidladi.
Isroil siyosiy rahbariyati Vashington bilan tungi maslahatlashuvlardan so‘ng harbiylarga anklavdagi hujum harakatlarini minimal darajaga qisqartirish va mudofaa operatsiyalariga o‘tish to‘g‘risida buyruq berdi.
"Bu juda muhim kun. Bularning barchasi qanday amalga oshishini ko‘ramiz. Biz oxirgi so‘zni aytishimiz kerak", - dedi Tramp yakuniy kelishuvlarni muvofiqlashtirish jarayonini sharhlar ekan. Prezident G‘azo sektoridan garovga olinganlarning oilalariga qaytishini intiqlik bilan kutayotganini qo‘shimcha qildi.
"Men bilishingizni istaymanki, bu alohida kun, ehtimol misli ko‘rilmagan. Ko‘p jihatdan bu misli ko‘rilmagan", - deya ta’kidladi u murojaatining so‘nggida.
Qatarning Yaqin Sharqdagi mojarolarda vositachilik roli uzoq yillik amaliyotdir. Mamlakat 2012-yildan beri Suriyani tark etganidan so‘ng XAMAS rahbariyatini qabul qilgan va G‘azo sektoriga bir necha bor moliyaviy yordam ko‘rsatgan.

Прорыв в Газе: Трамп объявляет о близости мирного соглашения
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп выступил с заявлением, в котором выразил уверенность в скором достижении мира на Ближнем Востоке. Это произошло после того, как палестинское движение ХАМАС дало свой ответ на предложенный Вашингтоном план урегулирования конфликта в секторе Газа. Видеообращение американского лидера было опубликовано в его социальной сети Truth Social.
В своем выступлении Трамп обратился с призывом к Израилю немедленно остановить военные операции в Газе, чтобы создать безопасные условия для освобождения заложников. «Израиль должен немедленно прекратить бомбардировки Газы, чтобы мы могли безопасно и быстро освободить заложников! Сейчас это слишком опасно», - написал президент. Он также отметил, что ответ ХАМАС свидетельствует о готовности движения к долгосрочному миру.
«Спасибо всем замечательным странам, которые содействовали. Нам оказали огромную помощь. Все действовали сообща, стремясь прекратить эту войну и добиться мира на Ближнем Востоке, и мы близки к достижению этого», - заявил Трамп. В числе стран-посредников он особо выделил Катар, Турцию, Саудовскую Аравию, Египет и Иорданию.
Американский план, представленный 29 сентября, состоит из 20 пунктов и предполагает прекращение огня, вывод израильских войск в обмен на освобождение заложников и передачу управления в Газе независимому палестинскому органу. ХАМАС, в свою очередь, выразил согласие на освобождение всех заложников и передачу власти в секторе, однако подчеркнул необходимость дальнейших переговоров по остальным пунктам плана.
Политическое руководство Израиля, после ночных консультаций с Вашингтоном, отдало распоряжение военным о сокращении наступательных действий в анклаве до минимума и переходе к оборонительным операциям.
«Это очень важный день. Мы увидим, как все это получится. Нам нужно сказать последнее слово», - сказал Трамп, комментируя ход согласования окончательных договоренностей. Президент добавил, что с нетерпением ожидает возвращения заложников из сектора Газа к их семьям.
«Я хочу, чтобы вы знали, что это особый день, возможно, беспрецедентный. Во многом он беспрецедентный», - подчеркнул он в заключение своего обращения.
Посредническая роль Катара в конфликтах на Ближнем Востоке является давней практикой. Страна принимала у себя руководство ХАМАС с 2012 года, после того как оно покинуло Сирию, и неоднократно оказывала финансовую помощь сектору Газа.