AQSh narkokartellar bilan qurolli mojaro boshlanganini e’lon qildi
Oq uy AQSh Kongressini mamlakat amalda narkokartellar bilan qurolli mojaro holatida ekanligi to‘g‘risida rasman xabardor qildi. Qonunchilarga taqdim etilgan hujjatlardan ma’lum bo‘lishicha, ushbu bayonot yaqinda Karib dengizidagi kemalarga qarshi amalga oshirilgan va avval ma’muriyat tomonidan o‘zini-o‘zi himoya qilish harakatlari sifatida tavsiflangan bir qator harbiy zarbalar uchun huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
The New York Times jurnalistlari tanishib chiqqan xabarnomaga ko‘ra, prezident Donald Tramp transmiliy jinoiy tashkilotlarning harakatlarini Amerika Qo‘shma Shtatlariga qilingan qurolli hujumga teng deb belgilagan. Shu munosabat bilan, kartellar uchun narkotik moddalar kontrabandasida gumon qilingan shaxslar endi "noqonuniy kombatantlar" sifatida tasniflanadi. Ushbu yangi maqom ularni jinoiy jinoyatchilar uchun ko‘zda tutilgan huquqlardan mahrum qiladi va ularga qarshi harbiy harakatlar ishtirokchilari bilan bir qatorda harbiy kuch qo‘llash imkonini beradi.
Bunday huquqiy qayta malakalash ko‘p yillik narkotrafikka qarshi kurashda tub o‘zgarishni - huquqni muhofaza qilish faoliyatidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy operatsiyalarga o‘tishni anglatadi. Huquqshunoslarning fikricha, "xalqaro bo‘lmagan qurolli mojaro" holatini e’lon qilish ijroiya hokimiyatiga harbiy davr uchun keng vakolatlar beradi. Bu, kartel a’zolariga, hatto ular bevosita tahdid solmasa ham, zarba berish, shuningdek, ularni standart sud tartibisiz noma’lum muddatga ushlab turish imkoniyatini o‘z ichiga oladi.
Ushbu qadam AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining Karib havzasidagi harakatlari kuchayganidan so‘ng amalga oshirildi. O‘tgan oy davomida amerikalik harbiylar xalqaro suvlarda kamida ikkita tezyurar katerni yo‘q qildi. Ushbu operatsiyalar natijasida, dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Venesueladan narkotik moddalar olib o‘tayotgani aytilgan kemalar bortida bo‘lgan jami 14 kishi halok bo‘lgan.
Tramp ma’muriyati bunday choralar milliy manfaatlarni himoya qilish va AQSh hududiga o‘limga olib keluvchi moddalar oqimini to‘xtatish uchun zarur ekanligini ta’kidlamoqda. Biroq, bu qaror ba’zi qonunchilar va xalqaro huquq bo‘yicha ekspertlar orasida xavotir uyg‘otdi, ular bunday harakatlarning belgilangan me’yorlarga muvofiqligini shubha ostiga qo‘yib, urush e’lon qilish masalalarida Kongress vakolatlarini chetlab o‘tish xavfiga ishora qilmoqdalar.

США объявили о вооруженном конфликте с наркокартелями
Белый дом официально уведомил Конгресс США о том, что страна фактически находится в состоянии вооруженного конфликта с наркокартелями. Это заявление, как следует из документов, представленных законодателям, служит юридическим основанием для недавней серии военных ударов по судам в Карибском море, которые ранее администрация характеризовала как акты самообороны.
Согласно уведомлению, с которым ознакомились журналисты The New York Times, президент Дональд Трамп определил, что действия транснациональных преступных организаций эквивалентны вооруженному нападению на Соединенные Штаты. В связи с этим, лица, подозреваемые в контрабанде наркотиков для картелей, теперь будут классифицироваться как «незаконные комбатанты». Этот новый статус лишает их прав, предусмотренных для уголовных преступников, и позволяет применять против них военную силу наравне с участниками боевых действий.
Такая правовая переквалификация знаменует собой фундаментальный сдвиг в многолетней борьбе с наркотрафиком - от правоохранительной деятельности к прямым военным операциям. По мнению юристов, объявление состояния «немеждународного вооруженного конфликта» предоставляет исполнительной власти широкие полномочия военного времени. Это включает возможность наносить удары по членам картелей, даже если они не представляют непосредственной угрозы, а также задерживать их на неопределенный срок без стандартной судебной процедуры.
Данный шаг последовал за эскалацией действий ВМС США в Карибском регионе. В течение последнего месяца американские военные уничтожили как минимум два скоростных катера в международных водах. В результате этих операций, по предварительным данным, погибли в общей сложности 14 человек, находившихся на борту судов, которые, как утверждается, перевозили наркотики из Венесуэлы.
Администрация Трампа настаивает, что подобные меры необходимы для защиты национальных интересов и прекращения потока смертоносных веществ на территорию США. Однако это решение вызвало обеспокоенность среди некоторых законодателей и экспертов по международному праву, которые ставят под сомнение соответствие таких действий установленным нормам и указывают на риски обхода полномочий Конгресса в вопросах объявления войны.