Misrda Isroil va Falastinning HAMAS harakati delegatsiyalari o‘rtasida G‘azo sektoridagi uzoq davom etgan mojaroni hal qilishga qaratilgan bilvosita muzokaralarning yangi bosqichi boshlandi. Misr rasmiylari o‘z vositachiligini va har ikki tomon delegatsiyalarining kelishuving muhim jihatlarini muhokama qilish uchun mamlakatga yetib kelganini tasdiqladi. Kun tartibidagi markaziy masala Isroil garovidagilarni Isroil qamoqxonalarida saqlanayotgan falastinlik mahbuslarga ayirboshlash ehtimoli bo‘lib turibdi.
Muzokaralar Qo‘shma Shtatlar sezilarli rol o‘ynayotgan faol diplomatik sa’y-harakatlar fonida o‘tmoqda. AQSh Prezidenti Donald Tramp dushanbaga o‘tar kechasi bayonot berib, dam olish kunlari HAMAS va boshqa davlatlar bilan o‘tkazilgan maslahatlashuvlarni "juda ijobiy" deb ta’rifladi. U barcha ishtirokchi tomonlarni "tez harakat qilishga" chaqirib, tez orada muvaffaqiyatga erishilishiga umid bildirdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, dushanba kuni Misrda kelishuvni batafsil ishlab chiqish uchun texnik guruhlar yig‘iladi. Amerika yetakchisi kelishuvlarning birinchi bosqichi shu hafta yakunlanishi mumkinligiga ishonch bildirdi. Avvalroq u jurnalistlarga Isroil garovidagilarni ozod qilish jarayoni yaqin vaqt ichida boshlanishini kutayotganini ham ma’lum qilgan edi.
Xabarlarga ko‘ra, Isroil delegatsiyasiga Bosh vazir Benyamin Netanyahuning yaqin safdoshi, strategik masalalar bo‘yicha vazir Ron Dermer boshchilik qiladi. HAMAS delegatsiyasi esa Halil al-Hayya rahbarligida Misrga bir kun avval yetib kelgan. Yuqori martabali Isroil rasmiysi barcha ishtirokchilarning jiddiy kayfiyatda ekanini va kelishuvni ilgari surishga prinsipial tayyorligini ta’kidladi. Sharm ash-Shayxda bo‘lib o‘tadigan ushbu muzokaralar bosqichi qisqa muddatlarda asosiy masalalar bo‘yicha o‘zaro anglashuvga erishish imkoniyatini aniqlab berishi kutilmoqda.
Ma’lum bir optimizmga qaramay, vaziyat keskinligicha qolmoqda. Isroil mudofaa armiyasi Bosh shtabi boshlig‘i Eyal Zamir siyosiy sa’y-harakatlar muvaffaqiyatsizlikka uchragan taqdirda harbiy operatsiyalar qayta boshlanishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Shu bilan birga, AQSh Davlat kotibi Marko Rubio tomonlar "bunga uzoq vaqtdan beri hech qachon bunchalik yaqin bo‘lmaganini" aytdi, biroq asirlarni ayirboshlash faqat birinchi qadam ekanligini, G‘azoni tiklash va uning kelajakdagi boshqaruvi masalalari esa ancha murakkab bo‘lishini ta’kidladi.
Arab-Isroil mojarosida asirlar va garovga olinganlarni ayirboshlash jarayoni uzoq tarixga ega. Eng mashhur kelishuvlardan biri 2011-yildagi "Gilad Shalit kelishuvi" bo‘lib, o‘shanda HAMASda besh yil asirlikda bo‘lgan isroillik askar 1027 nafar falastinlik mahbusga almashtirilgan.

Делегации Израиля и ХАМАСа начинают переговоры в Египте
В Египте стартует новый раунд непрямых переговоров между делегациями Израиля и палестинского движения ХАМАС, направленных на урегулирование затянувшегося конфликта в секторе Газа. Египетские власти подтвердили свое посредничество и прибытие обеих сторон для обсуждения ключевых аспектов потенциального соглашения. Центральным вопросом на повестке дня стоит возможный обмен израильских заложников на палестинских заключенных, содержащихся в израильских тюрьмах.
Переговоры проходят на фоне активных дипломатических усилий, в которых заметную роль играют Соединенные Штаты. Президент США Дональд Трамп в ночь на понедельник сделал заявление, в котором охарактеризовал прошедшие в выходные консультации с ХАМАС и другими странами как «очень позитивные». Он настоятельно призвал все вовлеченные стороны «действовать быстро», выразив надежду на скорое достижение прогресса.
По словам Трампа, в понедельник в Египте соберутся технические группы для детальной проработки соглашения. Американский лидер выразил уверенность, что первая фаза договоренностей может быть финализирована уже на текущей неделе. Ранее он также сообщал журналистам о своих ожиданиях, что процесс освобождения израильских заложников начнется в самое ближайшее время.
Израильскую делегацию, по сообщениям, возглавит министр по стратегическим вопросам Рон Дермер, близкий соратник премьер-министра Биньямина Нетаньяху. Делегация от ХАМАС, в свою очередь, прибыла в Египет накануне, ее возглавляет Халиль аль-Хайя. Высокопоставленный израильский чиновник отметил серьезный настрой всех участников и их принципиальную готовность к продвижению соглашения. Ожидается, что нынешний раунд переговоров, который пройдет в Шарм-эш-Шейхе, позволит в сжатые сроки определить, возможно ли достижение взаимопонимания по ключевым пунктам.
Несмотря на некоторый оптимизм, ситуация остается напряженной. Начальник Генерального штаба Армии обороны Израиля Эяль Замир предупредил, что военные операции могут возобновиться в случае провала политических усилий. В то же время госсекретарь США Марко Рубио заявил, что стороны «ближе к этому, чем когда-либо за очень долгое время», однако подчеркнул, что обмен пленными является лишь первым шагом, а вопросы восстановления Газы и ее будущего управления будут представлять большую сложность.
Процесс обмена пленными и заложниками имеет долгую историю в арабо-израильском конфликте. Одна из самых известных сделок – «сделка Гилада Шалита» в 2011 году, когда израильский солдат, находившийся в плену у ХАМАС пять лет, был обменян на 1027 палестинских заключенных.