AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati yangi dasturni ishga tushirmoqda, unga ko‘ra, qarovsiz qolgan voyaga yetmagan migrantlarga o‘z vatanlariga ixtiyoriy ravishda qaytishlari uchun 2500 dollar miqdorida bir martalik to‘lov taklif etiladi. Bu chora "o‘z-o‘zini deportatsiya qilish"ni rag‘batlantirish va mamlakatdagi noqonuniy immigrantlar sonini kamaytirishga qaratilgan kengroq strategiyaning bir qismidir.
AQSh Sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar vazirligining (HHS) ichki xabarnomasiga ko‘ra, Ichki xavfsizlik vazirligi Qo‘shma Shtatlardan ixtiyoriy ravishda chiqib ketish istagini bildirgan 14 yosh va undan katta yoshdagi qarovsiz migrant bolalarga ko‘rsatilgan to‘lovni taqdim etadi. Ta’kidlanishicha, bu mablag‘lar "mamlakatdan chiqib ketgandan keyingi reintegratsiya harakatlarini qo‘llab-quvvatlash" uchun mo‘ljallangan.
Dastlabki bosqichda dastur 17 yoshli o‘smirlarga taklif etiladi. Muhim shartlardan biri shundaki, ixtiyoriy ravishda chiqib ketish to‘g‘risidagi qaror immigratsiya sudyasi tomonidan ma’qullanishi kerak. To‘lovning o‘zi faqat o‘smir o‘z vataniga qaytib kelganidan keyin amalga oshiriladi.
Taklif HHS tarkibiga kiruvchi Qochoqlarni joylashtirish boshqarmasi (ORR) vasiyligidagi qarovsiz bolalar uchun mavjud bo‘ladi. Ushbu boshqarma qonun bo‘yicha bunday bolalarni 18 yoshga to‘lgunga qadar yoki munosib vasiyga topshirilgunga qadar boshpana, homiylik oilalari yoki boshqa muassasalarda joylashtirishga majburdir. Biroq, CBS News ma’lumotlariga ko‘ra, Meksikadan kelgan voyaga yetmagan migrantlar ushbu dasturda ishtirok eta olmaydi.
AQSh Immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) vakillari HHS bilan birgalikda ushbu tashabbus "uyga qaytishning faqat ixtiyoriy varianti" ekanligini ta’kidlamoqda. ICE bayonotida aytilishicha, "bu ixtiyoriy variant ota-ona qarovisiz qolgan bolalarga tanlov imkoniyatini beradi va ularga o‘z kelajaklari haqida ongli qaror qabul qilishga imkon beradi".
Ushbu dastur Tramp ma’muriyatining mamlakatni tark etayotgan noqonuniy immigrantlar sonini ko‘paytirishga qaratilgan so‘nggi choralaridan biridir. Avvalroq, may oyida hukumat mamlakatda noqonuniy yashayotgan katta yoshdagi migrantlarga o‘z vatanlariga ixtiyoriy ravishda qaytishlari uchun 1000 dollar miqdorida to‘lov taklif qilgan edi.

США: Подросткам-мигрантам предложат $2500 за выезд
Администрация президента США Дональда Трампа инициирует новую программу, в рамках которой несопровождаемым подросткам-мигрантам будет предложена единовременная выплата в размере 2500 долларов за добровольное возвращение на родину. Данная мера является частью более широкой стратегии поощрения «самодепортации» и сокращения числа нелегальных иммигрантов в стране.
Согласно внутреннему уведомлению Министерства здравоохранения и социальных служб (HHS), на которое ссылаются американские СМИ, Министерство внутренней безопасности предоставит указанную выплату детям-мигрантам без сопровождения в возрасте от 14 лет и старше, выразившим желание добровольно покинуть Соединенные Штаты. Отмечается, что эти средства предназначены для «поддержки усилий по реинтеграции после выезда».
На начальном этапе программа будет предложена 17-летним подросткам. Важным условием является то, что решение о добровольном выезде должно быть одобрено иммиграционным судьей. Сама выплата будет произведена только по прибытии подростка в страну происхождения.
Предложение будет доступно для несопровождаемых детей, находящихся под опекой Управления по расселению беженцев (ORR), которое входит в структуру HHS. Это управление по закону обязано обеспечивать таких детей приютом, размещением в приемных семьях или других учреждениях до достижения ими 18-летнего возраста, либо до момента передачи подходящему опекуну. Однако, по данным CBS News, несовершеннолетние мигранты из Мексики не смогут участвовать в данной программе.
Представители Иммиграционной и таможенной контроля США (ICE) совместно с HHS подчеркивают, что данная инициатива является «исключительно добровольным вариантом возвращения домой». В заявлении ICE говорится, что «этот добровольный вариант даёт детям, не сопровождаемым родителями, выбор и позволяет им принять взвешенное решение о своём будущем».
Эта программа является одной из последних в серии мер администрации Трампа, направленных на увеличение числа нелегальных иммигрантов, покидающих страну. Ранее, в мае, власти уже предлагали взрослым мигрантам, находящимся в стране нелегально, выплату в размере 1000 долларов за добровольное возвращение в свои страны.
Программы «стимулируемого добровольного возвращения» существуют в различных формах во многих странах мира и часто являются предметом дебатов. Сторонники утверждают, что это более гуманный и экономически эффективный способ управления миграцией по сравнению с принудительной депортацией. Критики же высказывают опасения, что такие программы могут оказывать давление на уязвимых людей, заставляя их отказываться от своего права на поиск убежища, не до конца осознавая все риски, связанные с возвращением на родину.