Belarusda narxlar o‘sishiga to‘liq moratoriy joriy etildi
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko 6-oktabrdan mamlakatda narxlarning har qanday o‘sishini to‘liq taqiqladi, bu o‘sib borayotgan inflyatsiyaga qarshi keskin chora bo‘ldi. Tegishli farmoyish hukumatning iqtisodiy bloki bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda berildi, deb xabar qildi "BelTA" davlat agentligi.
"6-sanadan boshlab har qanday narx o‘sishi taqiqlanadi. Ta-qi-qla-na-di!" - deya davlat rahbari so‘zlaridan iqtibos keltiradi agentlik. U ushbu chora darhol, "ertadan emas, bugundan" kuchga kirishini alohida ta’kidladi, bu o‘tgan sutka davomida narx yorliqlarini spekulyativ qayta ko‘rib chiqishning oldini olish uchun qilingan. Bundan tashqari, har qanday buxgalteriya qayta hisob-kitoblarini o‘tgan sana bilan amalga oshirishga yo‘l qo‘yilmasligi haqida ogohlantirish berildi.
Ushbu qaror iqtisodiyotga jiddiy inflyatsion bosim fonida qabul qilindi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yanvar-avgust oylarida iste’mol narxlarining o‘sishi allaqachon 13,8% ga yetgan, yillik prognoz esa 19% ga yaqinlashmoqda. Aleksandr Lukashenko hozirgi narxlar darajasini, ayniqsa mahalliy mahsulotlar uchun, "haddan tashqari yuqori" deb ta’rifladi. Bu vaziyat aholining real daromadlarining pasayishi bilan yanada og‘irlashmoqda, ular bir yil ichida 3% ga kamaydi. "Vazirlar Kengashi va Milliy bank bunday yuqori inflyatsiya ko‘rsatkichlariga qattiq choralar bilan javob berishi kerak edi", - dedi prezident va 13-14% ko‘rsatkichni "hech qayerga sig‘maydigan" deb atadi.
Hukumatga narxlarni tartibga solish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar tizimini ishlab chiqish va tasdiqlash uchun ikki hafta muddat berildi. Narx-navo holatini barqarorlashtirish va ularning joriy darajada saqlanishini ta’minlash mas’uliyati bosh vazirning birinchi o‘rinbosari Nikolay Snopkovga yuklatildi. Shu bilan birga, prezident narxlarning pasayishiga erishish "eng yaxshi" variant bo‘lishini bildirdi.
Taqiqning qat’iyligiga qaramay, istisnolar ham ko‘zda tutilgan. Ayrim tovar pozitsiyalari bo‘yicha narxni oshirish mumkin bo‘ladi, ammo faqat monopoliyaga qarshi kurashish va savdo vaziri yoki viloyat ijroiya qo‘mitalari rahbarlarining shaxsiy ruxsati bilan. "Ularning ruxsatisiz hech qanday narx o‘sa olmaydi", - dedi Lukashenko.
Shu bilan birga, tovar taqchilligi yuzaga kelishiga va savdo ob’ektlari yoki xizmat ko‘rsatish korxonalarining yopilishiga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida topshiriqlar berildi. Farmon ijrosini Davlat nazorati qo‘mitasi va Bosh prokuratura nazorat qiladi, ular qoidabuzarliklar aniqlangan taqdirda jinoiy ish qo‘zg‘atish vakolatiga ega.
Narxlarni davlat tomonidan tartibga solish amaliyoti Belarus uchun yangilik emas. Mamlakatda davlat mulki ulushi yuqori bo‘lgan iqtisodiyotda inflyatsiyani jilovlash va ijtimoiy barqarorlikni saqlab qolish uchun narx belgilash ustidan ma’muriy nazorat elementlari u yoki bu shaklda ko‘p yillar davomida qo‘llanilgan.

В Беларуси введен полный мораторий на рост цен
Президент Беларуси Александр Лукашенко с 6 октября ввел полный запрет на повышение цен в стране, что стало радикальной мерой в ответ на продолжающийся рост инфляции. Соответствующее распоряжение было отдано на совещании с экономическим блоком правительства, сообщило государственное агентство «БелТА».
«С 6 числа запрещается всякий рост цен. За-пре-ща-ет-ся!» – приводит агентство слова главы государства. Он особо подчеркнул, что мера вступает в силу немедленно, «не с завтрашнего дня, а с сегодняшнего», чтобы предотвратить спекулятивный пересмотр ценников за прошедшие сутки. Кроме того, было вынесено предупреждение о недопустимости проведения каких-либо бухгалтерских перерасчетов задним числом.
Данное решение было принято на фоне серьезного инфляционного давления на экономику. По официальным данным, рост потребительских цен за период с января по август уже достиг 13,8%, а годовой прогноз приближается к отметке в 19%. Александр Лукашенко охарактеризовал текущий уровень цен, особенно на продукцию местного производства, как «запредельный». Эта ситуация усугубляется снижением реальных доходов населения, которые за год сократились на 3%. «На такие высокие значения инфляции Совет министров и Национальный банк должны были ответить жесткими мерами», – констатировал президент, назвав показатель в 13-14% «никуда не годящимся».
Правительству был дан двухнедельный срок на разработку и утверждение комплексной системы мер по регулированию цен. Ответственность за стабилизацию ценовой ситуации и обеспечение их сохранения на текущем уровне возложена на первого вице-премьера Николая Снопкова. При этом президент выразил пожелание, что «лучше всего» было бы добиться снижения цен.
Несмотря на жесткость запрета, предусмотрены и исключения. Повышение стоимости по отдельным товарным позициям станет возможным, но только с персонального разрешения министра антимонопольного регулирования и торговли или глав областных исполнительных комитетов. «Без их разрешения никакая цена не может прирастать», – заявил Лукашенко.
Одновременно с этим были даны поручения не допустить возникновения товарного дефицита и закрытия торговых объектов или предприятий сферы услуг. За исполнением директивы будут следить Комитет государственного контроля и Генеральная прокуратура, которые уполномочены возбуждать уголовные дела в случае выявления нарушений.
Практика государственного регулирования цен не является новой для Беларуси. Элементы административного контроля над ценообразованием в той или иной форме использовались на протяжении многих лет для сдерживания инфляции и поддержания социальной стабильности в экономике со значительной долей государственной собственности.