"Yerdagi do‘zax": G‘azo aholisi ikki yillik to‘xtovsiz mojaroni qanday ta’riflaydi
Isroilning G‘azo sektoridagi keng ko‘lamli harbiy operatsiyasi boshlanganiga ikki yil bo‘ldi. 2023-yil 7-oktabrdagi HAMAS hujumlariga javoban boshlangan bu mojaro misli ko‘rilmagan gumanitar inqiroz va ulkan vayronagarchiliklarga olib keldi.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lgan falastinliklar soni kamida 67 000 kishiga yetgan. Ulardan 20 000 ga yaqini bolalardir. Minglab odamlar hamon vayronalar ostida bedarak yo‘qolgan hisoblanadi. Yaradorlar soni 169 000 dan oshdi. Taxminiy hisob-kitoblarga ko‘ra, 3000 dan 4000 gacha bola bir yoki bir nechta a’zosini amputatsiya qilishga majbur bo‘lgan.
G‘azoning sog‘liqni saqlash tizimi butunlay izdan chiqish arafasida. Ikki yillik mojaro davomida 125 ta tibbiyot muassasasi, shu jumladan 34 ta shifoxona shikastlangan. Kamida 1722 nafar tibbiyot xodimi halok bo‘lgan. Isroil kuchlari 28 nafar yetakchi shifokorni hibsga olgan. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tibbiy ob’ektlarga qilingan 790 dan ortiq hujumni hujjatlashtirgan, bu xalqaro gumanitar huquqning qo‘pol ravishda buzilishi hisoblanadi.
Gumanitar yordam yetkazib berishdagi cheklovlar tufayli G‘azo sektorida rasman ocharchilik e’lon qilingan. To‘yib ovqatlanmaslikdan 459 kishi, jumladan, 154 nafar bola vafot etgan. BMT prognozlariga ko‘ra, 641 000 ga yaqin aholi halokatli ocharchilikka yuz tutishi mumkin.
Sektor infratuzilmasi deyarli butunlay vayron qilingan. Suv ta’minoti tizimining 89 foizi yo‘q qilingan, natijada uy xo‘jaliklarining 96 foizi toza ichimlik suvidan mahrum bo‘lgan. Turar-joy binolarining qariyb 92 foizi va tijorat ob’ektlarining 88 foizi shikastlangan yoki vayron bo‘lgan. To‘g‘ridan-to‘g‘ri moddiy zarar 55 milliard dollarga baholanmoqda. Ta’lim tizimi falaj ahvolda - 658 000 bola o‘quv muassasalari vayron bo‘lgani sababli maktabga bora olmayapti.
10 800 dan ortiq falastinlik, shu jumladan 450 nafar bola Isroil qamoqxonalarida saqlanmoqda. So‘z erkinligi bilan bog‘liq vaziyat ham juda ayanchli. Ikki yil ichida G‘azoda 300 ga yaqin ommaviy axborot vositalari xodimi halok bo‘ldi, bu esa ushbu mintaqani zamonaviy tarixdagi jurnalistlar uchun eng xavfli joylardan biriga aylantirdi.
Ikki yillik mojaro natijasida G‘azo sektoridagi vayronalar va buzilgan binolar hajmi 61 million tonnaga baholanmoqda. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ushbu vayronalarni tozalash uchun 15 yilgacha vaqt ketishi mumkin.

«Ад на земле»: как жители Газы описывают два года непрекращающегося конфликта
Прошло два года с момента начала военной операции Израиля в секторе Газа, последовавшей за атаками ХАМАСа 7 октября 2023 года, что привело к масштабному гуманитарному кризису и значительным разрушениям.
Человеческие потери
Согласно данным, опубликованным Министерством здравоохранения Газы, число погибших палестинцев достигло как минимум 67 000 человек. Среди них около 20 000 детей. Тысячи людей все еще числятся пропавшими без вести под завалами. Количество раненых превысило 169 000 человек. По оценкам, от 3000 до 4000 детей перенесли ампутацию одной или нескольких конечностей.
Система здравоохранения Газы находится на грани коллапса. За два года конфликта повреждения получили 125 медицинских учреждений, в том числе 34 больницы. Погибло не менее 1722 медицинских работников. Израильские силы задержали 28 ведущих врачей. Всемирная организация здравоохранения задокументировала более 790 атак на медицинские объекты, что является нарушением международного гуманитарного права.
В секторе Газа официально объявлен голод из-за ограничений на поставки гуманитарной помощи. От недоедания скончались 459 человек, в том числе 154 ребенка. По прогнозам ООН, около 641 000 человек могут столкнуться с катастрофическим голодом.
Инфраструктура сектора Газа практически полностью разрушена. Уничтожено 89% системы водоснабжения, в результате чего 96% домохозяйств остались без доступа к чистой воде. Повреждено или разрушено около 92% жилых зданий и 88% коммерческих объектов. Прямой материальный ущерб оценивается в 55 миллиардов долларов. Система образования полностью парализована- 658 000 детей не могут посещать школу из-за разрушения учебных заведений.
Более 10 800 палестинцев, включая 450 детей, содержатся в израильских тюрьмах. Ситуация со свободой слова также вызывает серьезную обеспокоенность. За два года в Газе погибло почти 300 работников СМИ, что делает этот регион одним из самых опасных для журналистов в современной истории.
Объем обломков и разрушенных зданий в секторе Газа в результате двухлетнего конфликта оценивается в 61 миллион тонн. По оценкам экспертов, на расчистку этих завалов может уйти до 15 лет.