Isroil hukumati G‘azo sektorida ushlab turilgan barcha garovga olinganlarni qaytarish rejasini amalga oshirishga rozilik berdi, bu uzoq davom etgan mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilishga urinishning dastlabki bosqichini anglatadi.
Juma kuni, 10-oktabrga o‘tar kechasi, Vazirlar Mahkamasi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning idorasi kelishuv tasdiqlanganini tasdiqlovchi xabar tarqatdi. "Hukumat barcha garovga olinganlarni - tirik va halok bo‘lganlarni ozod qilish bo‘yicha kelishuvni tasdiqladi", - deyiladi qisqa bayonotda.
Bu qaror Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning bayonotidan so‘ng qabul qilindi. Bir kun avval u Misr vositachiligida o‘tgan muloqot chog‘ida Isroil va HAMAS muzokarachilari tinchlik tashabbusining birinchi bosqichining asosiy jihatlari bo‘yicha konsensusga erisha olganliklarini ma’lum qilgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu bosqich nafaqat barcha garovga olinganlarni tezda ozod qilishni, balki Isroil harbiy bo‘linmalarini Falastin anklavi ichida oldindan kelishilgan chiziqqa qayta joylashtirishni ham o‘z ichiga oladi.
O‘z navbatida, Falastin harakatidan muzokaralar guruhini boshqarayotgan Xalil al-Hayya AQSh va boshqa vositachi mamlakatlardan harbiy harakatlarning yakuniy to‘xtatilishi haqida kafolatlar olingani to‘g‘risida bayonot berdi. Sharm al-Shayxda erishilgan kelishuv zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatishni va Isroil kuchlarining 24 soat ichida olib chiqilishini nazarda tutadi. Keyingi 72 soat ichida HAMAS barcha tirik garovga olinganlarni ozod qilishi, shuningdek, halok bo‘lganlarning jasadlarini topshirishi kerak bo‘ladi.
Buning evaziga Isroil 2000 ga yaqin falastinlik mahbusni ozod qiladi. Ularning orasida umrbod qamoq jazosini o‘tayotgan 250 kishi va 2023-yil 7-oktabrdan keyin hibsga olingan yana 1700 falastinlik bor.
Erishilgan yutuqqa qaramay, G‘azo sektorining kelajakdagi boshqaruvi va HAMASni qurolsizlantirish bilan bog‘liq murakkab masalalar hal etilmaganicha qolmoqda, bu esa keyingi muzokaralar mavzusi bo‘ladi.
Dushman tomonlar o‘rtasidagi muzokaralar ko‘pincha to‘g‘ridan-to‘g‘ri emas, balki vositachilar orqali olib boriladi. Ushbu holatda kelishuvga erishishda Misr, Qatar, Turkiya va AQSh muhim rol o‘ynadi va ular majburiyatlarning bajarilishiga kafil bo‘ldilar.

Кабмин Израиля одобрил возврат заложников в рамках перемирия
Правительство Израиля дало согласие на реализацию плана по возвращению всех за-ложников, удерживаемых в секторе Газа, что знаменует собой начальный этап в попытке мирного урегулирования затянувшегося конфликта.
В ночь на пятницу, 10 октября, по итогам заседания кабинета министров, офис израильского премьер-министра Биньямина Нетаньяху распространил сообщение, подтверждающее утверждение сделки. «Правительство утвердило сделку по освобождению всех заложников - и живых, и погибших», - говорится в лаконичном заявлении.
Это решение последовало за заявлением президента Соединенных Штатов Дональда Трампа. Накануне он сообщил, что переговорщики от Израиля и ХАМАС в ходе диалога, проходившего при посредничестве Египта, смогли достичь консенсуса по ключевым аспектам первого этапа мирной инициативы. Данный этап, по его словам, включает в себя не только скорейшее освобождение всех заложников, но и передислокацию израильских военных подразделений на предварительно согласованную линию внутри палестинского анклава.
Со своей стороны, Халиль аль-Хайя, возглавляющий переговорную группу от палестинского движения, сделал заявление о получении от США и других стран-посредников гарантий относительно окончательного завершения военных действий. Соглашение, достигнутое в Шарм-эль-Шейхе, предусматривает немедленное прекращение огня и отвод израильских сил в течение 24 часов. В последующие 72 часа ХАМАС должен будет освободить всех живых заложников, а также передать тела погибших.
В обмен на это Израиль освободит около 2000 палестинских заключенных. В их число войдут 250 человек, отбывающих пожизненные сроки, и еще 1700 палестинцев, задержанных после 7 октября 2023 года.
Несмотря на достигнутый прорыв, остаются нерешенными сложные вопросы, касающиеся будущего управления сектором Газа и разоружения ХАМАС, что станет предметом дальнейших переговоров.
Переговоры между враждующими сторонами часто ведутся не напрямую, а через посредников. В данном случае ключевую роль в достижении соглашения сыграли Египет, Катар, Турция и США, которые выступали гарантами выполнения обязательств.