Peru siyosiy sahnasi tub o‘zgarishlarga yuz tutdi. Mamlakatning qonun chiqaruvchi organi, Kongress, prezident Dina Boluarteni lavozimidan chetlatish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Ushbu rezolyutsiya mutlaq ko‘pchilik ovoz bilan qo‘llab-quvvatlandi: 122 parlamentariy "ha" deb ovoz berdi, "qarshi" yoki "betaraf" ovozlar bo‘lmadi.
Bunday qat’iy qadamga davlat rahbarining "doimiy ma’naviy layoqatsizligi" haqidagi kongressmenlarning xulosasi asos bo‘ldi. Impichment to‘g‘risidagi rasmiy iltimosnomada aytilishicha, Dina Boluarte kuchayib borayotgan ijtimoiy va siyosiy inqiroz sharoitida mamlakatni samarali boshqara olmasligini namoyish etdi. Bundan tashqari, unga korrupsiya sxemalariga aloqadorlik va axloqiy me’yorlarni buzish ayblovlari qo‘yildi, bu esa prezidentlik institutiga bo‘lgan ishonchga putur yetkazdi.
Parlamentning favqulodda yig‘ilishini chaqirish uchun 8-oktabr kuni sodir bo‘lgan voqea turtki bo‘ldi. Mashhur "Agua Marina" musiqiy guruhining konserti paytida otishma sodir bo‘lib, besh kishi, shu jumladan to‘rt nafar musiqachi jarohat oldi. Ushbu voqea, mahalliy kuzatuvchilar va siyosiy arboblarning fikriga ko‘ra, jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi davlat siyosatining muvaffaqiyatsizligi va mamlakatda jinoyatchilik darajasining nazoratsiz o‘sishining yaqqol namoyishi bo‘ldi.
Konstitutsiyaviy tartibga muvofiq, Boluarte chetlatilganidan so‘ng, vaqtinchalik davlat rahbari lavozimini Kongress raisi Xose Xeri egalladi va u allaqachon qasamyod qilgan. U keyingi saylovlargacha prezident vazifasini bajaradi. Peru tarixidagi birinchi ayol prezident Dina Boluarte 2022-yil dekabridan buyon hokimiyatda edi va u ham impichment natijasida chetlatilgan Pedro Kastiloning o‘rniga kelgandi. So‘nggi ijtimoiy so‘rovlarga ko‘ra, uning faoliyatini aholi orasida qo‘llab-quvvatlash darajasi 3-4% dan oshmagan.
Siyosiy beqarorlik so‘nggi yillarda Peru uchun xos xususiyatga aylangan. Dina Boluarte so‘nggi besh yil ichida impichment tartibi natijasida lavozimidan chetlatilgan uchinchi mamlakat prezidenti bo‘ldi.

Президент Болуарте отстранена после единогласного импичмента
Политическая сцена Перу претерпела кардинальные изменения. Законодательный орган страны, Конгресс, принял решение об отстранении от должности президента Дины Болуарте. Данная резолюция была поддержана абсолютным большинством голосов: 122 парламентария высказались «за», при этом не было ни одного голоса «против» или воздержавшихся.
Основанием для столь решительного шага послужило заключение конгрессменов о «постоянной моральной недееспособности» главы государства. В официальном ходатайстве об импичменте было заявлено, что Дина Болуарте продемонстрировала неспособность эффективно управлять страной в условиях усугубляющегося социального и политического кризиса. Помимо этого, ей вменялись обвинения в причастности к коррупционным схемам и нарушении этических стандартов, что подорвало доверие к институту президентства.
Катализатором для экстренного созыва заседания парламента послужил инцидент, произошедший 8 октября. В ходе концерта известной музыкальной группы «Agua Marina» была открыта стрельба, что привело к ранению пяти человек, четверо из которых - музыканты коллектива. Это событие, по мнению местных обозревателей и политических деятелей, стало яркой иллюстрацией провала государственной политики в сфере обеспечения общественной безопасности и неконтролируемого роста уровня преступности в стране.
В соответствии с конституционной процедурой, после отстранения Болуарте, пост временного главы государства занял председатель Конгресса Хосе Хери, который уже принес присягу. Он будет исполнять обязанности президента до следующих выборов. Дина Болуарте, первая женщина на посту президента Перу, находилась у власти с декабря 2022 года, придя на смену Педро Кастильо, который также был отстранен в результате импичмента. Согласно последним опросам общественного мнения, уровень поддержки ее деятельности среди населения не превышал 3-4%.
Политическая нестабильность является характерной чертой для Перу в последние годы. Дина Болуарте стала третьим президентом страны за последние пять лет, который был отстранен от должности в результате процедуры импичмента.