Fransiya Respublikasi rahbari Emmanuel Makron Sebastyan Lekornyuni mamlakat bosh vaziri lavozimiga qayta tayinlash to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu voqea Lekornyu iste’foga chiqish haqida ariza berganidan bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi va uning arizasi prezident tomonidan qabul qilingan edi. Mamlakatdagi siyosiy inqiroz 2026-yilgi davlat byudjeti loyihasini kelishish imkonsizligi fonida keskinlashib, shu tariqa yangi rivojlanish bosqichiga o‘tdi.
Lekornyuning vazirlar mahkamasi rahbari lavozimiga qaytishi keskin parlament qarama-qarshiliklari sharoitida yuz berdi. Uning avvalgi iste’fosi, u taklif qilgan hukumat tarkibining muxolifat kuchlari va prezident partiyasining ba’zi ittifoqchilari tomonidan keskin tanqid qilinishi ortidan sodir bo‘lgan edi. Norozilikning asosiy sababi keng siyosiy vakillikning yo‘qligi bo‘ldi, bu esa raqiblarning fikricha, Milliy assambleyadagi haqiqiy kuchlar muvozanatini aks ettirmagan.
Yelisev saroyi juma kuni kechqurun e’lon qilgan qayta tayinlovdan so‘ng, Sebastyan Lekornyu bayonot bilan chiqdi. "Men - burch hissi bilan - respublika prezidenti tomonidan zimmamga yuklangan vazifani qabul qilaman: Fransiya yil oxirigacha byudjetga ega bo‘lishi va hamyurtlarimizning kundalik hayotidagi muammolariga javob berish uchun qo‘limdan kelgan barcha ishni qilish", - deya ta’kidladi u. O‘z murojaatida Lekornyu, uning so‘zlariga ko‘ra, "fransuzlarni g‘azablantirayotgan" va "Fransiya obro‘si va manfaatlariga" zarar yetkazayotgan siyosiy beqarorlikka tezda barham berish zarurligini ta’kidladi.
Fransiyaning siyosiy manzarasi yaqinda bo‘lib o‘tgan parlament saylovlaridan so‘ng, birorta ham partiyaning mutlaq ko‘pchilikni qo‘lga kirita olmagani sababli juda tarqoq bo‘lib qolmoqda. Bu holat prezident Makron uchun o‘z siyosiy yo‘nalishini olib borishni va, xususan, byudjet kabi asosiy iqtisodiy qonunlarni qabul qilishni sezilarli darajada murakkablashtirmoqda. Lekornyu hukumatining birinchi urinishida 2026-yilgi byudjet bo‘yicha murosaga kela olmagani uning qisqa muddatli iste’fosiga va hozirgi qayta tayinlanishiga sabab bo‘lgan katalizator bo‘ldi.
Endi Sebastyan Lekornyu oldida qisqa muddatlarda byudjetni tasdiqlash uchun parlamentda yetarli darajada qo‘llab-quvvatlashga erisha oladigan yangi hukumatni shakllantirish vazifasi turibdi. Bu missiyaning muvaffaqiyati nafaqat kelgusi yilda mamlakatning iqtisodiy barqarorligiga, balki bosh vazirning o‘zi va prezident Makronning vakolatlarining qolgan bir yarim yilidagi keyingi siyosiy taqdiriga ham bog‘liq. Muxolifat partiyalari, o‘z navbatida, hukumatga ishonchsizlik votumini yana ovozga qo‘yish niyatida ekanliklarini ma’lum qilishdi, bu esa Fransiyaning siyosiy doiralarida keskinlik saqlanib qolayotganidan dalolat beradi.
1958-yilda Sharl de Goll tomonidan o‘rnatilgan Fransiyadagi V respublika tizimi prezidentga bosh vazirni tayinlash va ishdan bo‘shatish, shuningdek, parlamentning quyi palatasi - Milliy assambleyani tarqatib yuborish kabi muhim vakolatlarni beradi.

Макрон вновь поручил Лекорню возглавить правительство Франции
Глава Французской Республики, Эмманюэль Макрон, принял решение о повторном назначении Себастьена Лекорню на должность премьер-министра страны. Это произошло спустя всего несколько дней после того, как Лекорню подал прошение об отставке, которое было принято президентом. Политический кризис в стране, обострившийся на фоне невозможности согласовать проект государственного бюджета на 2026 год, таким образом, получил новое развитие.
Возвращение Лекорню на пост главы кабинета министров состоялось в условиях острого парламентского противостояния. Его предыдущая отставка последовала за резкой критикой предложенного им состава правительства со стороны как оппозиционных сил, так и некоторых союзников президентской партии. Основной причиной недовольства стало отсутствие широкого политического представительства, что, по мнению оппонентов, не отражало реальный расклад сил в Национальном собрании.
Сразу после своего переназначения, о котором Елисейский дворец объявил в пятницу вечером, Себастьен Лекорню выступил с заявлением. «Я принимаю - из чувства долга - миссию, возложенную на меня президентом республики: сделать все возможное, чтобы Франция получила бюджет до конца года и чтобы ответить на проблемы повседневной жизни наших соотечественников», - отметил он. В своем обращении Лекорню подчеркнул необходимость скорейшего прекращения политической нестабильности, которая, по его словам, «раздражает французов» и наносит ущерб «имиджу Франции и ее интересам».
Политический ландшафт Франции остается крайне фрагментированным после недавних парламентских выборов, которые не выявили абсолютного большинства ни у одной из партий. Эта ситуация значительно усложняет для президента Макрона проведение его политического курса и, в частности, принятие ключевых экономических законов, включая бюджет. Неспособность правительства Лекорню в его первой итерации найти компромисс по бюджету на 2026 год стала катализатором, приведшим к его кратковременной отставке и нынешнему повторному назначению.
Теперь перед Себастьеном Лекорню стоит задача в кратчайшие сроки сформировать новое правительство, которое сможет заручиться достаточной поддержкой в парламенте для утверждения бюджета. От успеха этой миссии зависит не только экономическая стабильность страны в предстоящем году, но и дальнейшая политическая судьба как самого премьера, так и президента Макрона в оставшиеся полтора года его полномочий. Оппозиционные партии, в свою очередь, уже заявили о намерении вновь вынести на голосование вотум недоверия правительству, что свидетельствует о сохраняющейся напряженности в политических кругах Франции.
Система V республики во Франции, установленная Шарлем де Голлем в 1958 году, предоставляет президенту значительные полномочия, включая право назначать и увольнять премьер-министра, а также распускать нижнюю палату парламента, Национальное собрание.