Tinchlik kelishuvi ijrosi doirasida Falastinning HAMAS harakati G‘azo sektorida ushlab turilgan isroillik garovdagilarni ozod qilish jarayonini boshladi. Yetti kishidan iborat birinchi guruh Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi vakillariga muvaffaqiyatli topshirildi, deya xabar beradi Times of Israel nashri. Ushbu qadam mojarolarni yumshatishga qaratilgan kengroq kelishuvning bir qismidir.
13-oktyabr kuni ertalab boshlangan ozod qilish jarayoni bir necha bosqichni o‘z ichiga oladi. Ma’lum bo‘lishicha, topshirishning ikkinchi bosqichi Toshkent vaqti bilan soat 12:00 ga belgilangan va G‘azo sektorining janubida bo‘lib o‘tishi kerak. Kun davomida HAMAS bir kun avval e’lon qilgan ro‘yxatdagi 20 kishini ozod qilish rejalashtirilgan.
Ozodlikka chiqqanlar orasida Alon Oxel, Matan Angrest, Eytan Mor, aka-uka Gali va Ziv Bermanlar, Omri Miran va Gay Gilboa-Dallal borligi aniqlandi. Neytral vositachi sifatida ishtirok etayotgan Qizil Xoch xodimlariga topshirilgandan so‘ng, ozod qilinganlar Isroil Mudofaa armiyasi vakillari bilan uchrashdilar.
Keyinchalik, belgilangan tartibga ko‘ra, ular Reim kibbutsi hududida joylashgan birlamchi qabul qilish punktiga yuboriladi. Isroilning janubiy qismida, G‘azo sektori yaqinida joylashgan ushbu aholi punkti sobiq garovdagilarni kutib olish va ularga birinchi yordam ko‘rsatish uchun maxsus tayyorlangan. U yerda ular dastlabki tibbiy va psixologik ko‘rikdan o‘tadilar, shundan so‘ng o‘z yaqinlari bilan uchrashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Voqealar uzoq davom etgan qarama-qarshilikni tartibga solishga qaratilgan faol diplomatik sa’y-harakatlar fonida rivojlanmoqda. Jahon hamjamiyati uzoq muddatli sulhga erishishda hal qiluvchi lahza bo‘lishi mumkin bo‘lgan jarayonni diqqat bilan kuzatib bormoqda.
Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi (XQXQ) 1863-yildan beri qurolli mojarolarda neytral vositachi sifatida faoliyat yuritadi. Uning mandati tashkilotga harbiy asirlar va hibsga olingan tinch aholini nazorat qilish, ularning saqlanish sharoitlarini kuzatish va jangovar harakatlar natijasida ajralib ketgan oilalarni birlashtirishga yordam berish imkonini beradi. XQXQning garovdagilarni ozod qilish operatsiyalarida ishtirok etishi faqat mojaroning barcha tomonlari roziligi bilan amalga oshiriladi.

ХАМАС начал процесс освобождения заложников из Газы
В рамках реализации мирного соглашения, палестинское движение ХАМАС инициировало процесс освобождения израильских заложников, удерживаемых в секторе Газа. Первая группа из семи человек была успешно передана представителям Международного комитета Красного Креста, о чем сообщает издание Times of Israel. Данный шаг является частью более широкой договоренности, направленной на деэскалацию конфликта.
Процедура освобождения, начавшаяся утром 13 октября, предусматривает несколько этапов. Как стало известно, второй этап передачи запланирован на 12:00 по ташкентскому времени и должен состояться на юге сектора Газа. Всего в течение дня планируется освободить 20 человек из списка, который ХАМАС опубликовал накануне.
Среди тех, кто уже оказался на свободе, опознаны Алон Охель, Матан Ангрест, Эйтан Мор, братья Гали и Зив Берманы, Омри Миран и Гай Гильбоа-Даллал. После передачи сотрудникам Красного Креста, выступающего в роли нейтрального посредника, освобожденные встретились с представителями Армии обороны Израиля.
Далее, по установленному протоколу, их направят в пункт первичного приема, развернутый на территории кибуца Реим. Этот населенный пункт, расположенный в южной части Израиля недалеко от сектора Газа, был специально подготовлен для встречи и оказания первой помощи бывшим заложникам. Там они пройдут первоначальный медицинский и психологический осмотр, после чего смогут воссоединиться с родными.
События развиваются на фоне активных дипломатических усилий, направленных на урегулирование затянувшегося противостояния. Мировое сообщество с пристальным вниманием наблюдает за процессом, который может стать ключевым моментом в достижении долгосрочного перемирия.
Международный комитет Красного Креста (МККК) действует в качестве нейтрального посредника в вооруженных конфликтах с 1863 года. Его мандат позволяет организации посещать военнопленных и задерживаемых гражданских лиц, чтобы контролировать условия их содержания и способствовать воссоединению семей, разлученных в результате боевых действий. Участие МККК в операциях по освобождению заложников возможно только с согласия всех сторон конфликта.