Sarkozi jazoni Parijdagi "Sante" qamoqxonasida o‘tashni boshlaydi
Bu voqea nafaqat Fransiyaning, balki butun Yevropa Ittifoqining zamonaviy tarixida misli ko‘rilmagan bir lahzani anglatadi, chunki Sarkozi Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatning panjara ortiga tushgan birinchi sobiq rahbari bo‘ladi. Sudning 25-sentabrda chiqargan qarori uni jinoiy til biriktirishni tashkil etishda aybdor deb topdi. Ushbu hukm 2007-yilda uning muvaffaqiyatli saylov kampaniyasini moliyalashtirish uchun Liviyadan noqonuniy mablag’ jalb qilish bo‘yicha shov-shuvli ish bilan bog‘liq. Ayblov tomonining versiyasiga ko‘ra, Sarkozining nomzodini qo‘llab-quvvatlash uchun o‘sha paytdagi Liviya yetakchisi Muammar Kaddafiydan taxminan 50 million yevro kelib tushgan.
Parij moliya prokuraturasi vakillari bo‘lajak qamoq sharoitlarini batafsil bayon qildilar. Nikolya Sarkozi to‘qqiz kvadrat metrlik bir kishilik kameraga joylashtiriladi. Kamera qo‘shimcha xavfsizlikni ta’minlash uchun mo‘ljallangan maxsus "zaif shaxslar uchun bo‘linma"da joylashgan. Saqlash tartibi haftasiga uch marta uchrashuv imkoniyatini nazarda tutadi. Bundan tashqari, unga mobil telefondan foydalanishga ruxsat beriladi, biroq u qo‘ng‘iroqlarni faqat huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan oldindan tasdiqlangan raqamlarga amalga oshirishi mumkin bo‘ladi.
Sud hukmni zudlik bilan ijro etish to‘g‘risida qaror chiqardi, bu esa sobiq prezidentning apellyatsiya shikoyati berganiga qaramay, uni hibsga olishni anglatadi. Apellyatsiya bo‘yicha tinglovlar 2026-yilning martidan oldin o‘tkazilmasligi kutilmoqda.
Hukmning qat’iyligiga qaramay, voqealar rivojini o‘zgartirishi mumkin bo‘lgan huquqiy jihatlar mavjud. Sarkozining yoshi 70 dan oshganini hisobga olib, uning himoyasi jazo o‘tash shartlarini yumshatish to‘g‘risida iltimosnoma berish huquqiga ega. Qamoq jazosiga muqobil sifatida elektron braslet taqilgan holda uy qamog‘i ko‘rib chiqilishi mumkin. Tegishli iltimosnoma vakolatli organlar tomonidan ikki oylik muddat ichida ko‘rib chiqilishi kerak.
Nikolya Sarkozi joylashtiriladigan "Sante" qamoqxonasi Parijning eng qadimgi faoliyat yuritayotgan qamoqxonalaridan biridir. 1867-yilda qurilgan bu qamoqxona o‘z devorlari ichida shoir Giyom Apolliner va mashhur terrorchi Karlos "Chiyabo‘ri" kabi ko‘plab taniqli shaxslarni ko‘rgan.

Саркози начнет отбывать срок в парижской тюрьме «Санте»
Бывший президент Франции, Николя Саркози, которому был вынесен приговор о пятилетнем заключении, как ожидается, начнет отбывать наказание с 21 октября. Местом его заключения определена известная парижская тюрьма «Санте», что подтвердили источники, близкие к делу, агентству AFP.
Это событие знаменует собой беспрецедентный момент в современной истории не только Франции, но и всего Европейского союза, поскольку Саркози станет первым бывшим главой государства-члена ЕС, который окажется за решеткой. Решение суда, вынесенное 25 сентября, признало его виновным в организации преступного сговора. Данный вердикт связан с громким делом о нелегальном привлечении средств из Ливии для финансирования его успешной избирательной кампании в 2007 году. По версии стороны обвинения, на поддержку кандидатуры Саркози от тогдашнего ливийского лидера Муаммара Каддафи поступило около 50 миллионов евро.
Представители финансовой прокуратуры Парижа детализировали условия предстоящего заключения. Николя Саркози будет размещен в одиночной камере, площадь которой составляет девять квадратных метров. Камера находится в специальном «отделении для уязвимых лиц», предназначенном для обеспечения дополнительной безопасности. Режим содержания предусматривает возможность трех свиданий в неделю. Кроме того, ему будет разрешено использование мобильного телефона, однако звонки он сможет совершать исключительно на номера, предварительно утвержденные правоохранительными органами.
Суд постановил немедленное исполнение приговора, что означает заключение под стражу, невзирая на поданную экс-президентом апелляцию. Слушания по апелляции, как ожидается, состоятся не ранее марта 2026 года.
Несмотря на суровость вердикта, существуют юридические нюансы, которые могут изменить ход событий. Учитывая, что возраст Саркози превышает 70 лет, его защита имеет право подать прошение о смягчении условий отбывания наказания. В качестве альтернативы тюремному заключению может быть рассмотрен домашний арест с ношением электронного браслета. Соответствующее ходатайство должно быть рассмотрено компетентными органами в течение двухмесячного срока.