Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Yaqin Sharqdagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha sammitda ishtirok etish uchun Misrga tashrifi chog‘ida Eronga nisbatan sanksiyalar siyosatini qayta ko‘rib chiqish imkoniyatini ma’lum qildi. Oq uy rahbari, agar Eron rahbariyati konstruktiv hamkorlikka tayyorligini namoyon etsa, cheklov choralarini bekor qilishga tayyor ekanligini ochiq aytdi.
Jurnalistlar oldida so‘zga chiqqan Amerika yetakchisi Tehronga nisbatan joriy iqtisodiy bosimning og‘irligini ta’kidladi. "Men Erondan sanksiyalarni ular tayyor bo‘lganda olib tashlashni istardim", - dedi Tramp. U, shuningdek, ushbu choralarning oqibatlari haqidagi o‘z fikrini qo‘shimcha qildi: "Aslida, ular bu sanksiyalar sharoitida omon qola olmaydilar: ular juda qattiq".
AQSh prezidentining bayonotlari uning G‘azo sektoridagi mojaroni hal qilish yo‘llarini izlashga bag‘ishlangan va Sharm al-Shayxda bo‘lib o‘tayotgan xalqaro uchrashuvdagi faol ishtiroki fonida yangradi. E’tiborlisi, Tramp yaqinda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni Vashingtonning qat’iy harakatlari bilan bog‘ladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, aynan uranni boyitish bilan bog‘liq Eron ob’ektlariga berilgan zarbalar G‘azodagi keskinlikni pasaytirish uchun zarur sharoitlarni yaratdi.
Shu bilan birga, Tramp Vashington va Tehron o‘rtasida norasmiy aloqalar mavjudligini ma’lum qildi va uning baholashicha, bu aloqalar "ancha tez-tez" sodir bo‘lmoqda. Ushbu signallardan Oq uy Eronning diplomatik muloqotni qayta tiklashga potentsial tayyorligi haqida xulosa qilmoqda.
Fox News telekanaliga bergan intervyusida o‘z fikrini rivojlantirar ekan, AQSh prezidenti Eronning mintaqaviy siyosatdagi kelajagi haqida taxmin bildirdi. "Menimcha, Yaqin Sharqning asosiy bezorisi oxir-oqibat ko‘plab davlatlar uchun juda samarali hamkorga aylanishi mumkin", - deya xulosa qildi Tramp, Eronning xalqaro maydondagi rolini o‘zgarishi mumkin bo‘lgan yo‘nalishlarini belgilab.
Eron yadro dasturi bo‘yicha Qo‘shma keng qamrovli harakatlar rejasi (JCPOA) doirasida ko‘zda tutilgan "snapback" mexanizmi, bitimning har qanday dastlabki ishtirokchisiga (hatto undan chiqqan AQSh kabi) BMTning Eronga qarshi barcha sanksiyalarini Xavfsizlik Kengashining boshqa a’zolari tomonidan veto qo‘yish imkoniyatisiz avtomatik ravishda qayta tiklash jarayonini boshlash imkonini beradi.

Трамп допустил отмену санкций против Ирана в обмен на диалог
В ходе своего визита в Египет для участия в саммите по вопросам ближневосточного урегулирования, президент Соединенных Штатов Дональд Трамп озвучил возможность пересмотра санкционной политики в отношении Ирана. Глава Белого дома дал понять, что готов пойти на отмену ограничительных мер, если иранское руководство продемонстрирует встречную готовность к конструктивному сотрудничеству.
Выступая перед журналистами, американский лидер подчеркнул всю тяжесть текущего экономического давления на Тегеран. «Я бы хотел снять санкции с Ирана, когда они будут к этому готовы», – заявил Трамп. Он также добавил свое мнение о последствиях этих мер: «На самом деле они не смогут выжить в условиях этих санкций: они слишком жесткие».
Заявления президента США прозвучали на фоне его активного участия в международной встрече, посвященной поиску путей разрешения конфликта в секторе Газа, которая проходит в Шарм-эш-Шейхе. Примечательно, что Трамп увязал недавнее достижение договоренностей о прекращении огня с решительными действиями Вашингтона. По его словам, именно удары, нанесенные по иранским объектам, связанным с обогащением урана, создали необходимые условия для деэскалации в Газе.
В то же время, Трамп сообщил о наличии неофициальных контактов между Вашингтоном и Тегераном, которые, по его оценке, происходят «довольно часто». Из этих сигналов Белый дом делает вывод о потенциальной готовности Ирана к возобновлению дипломатического диалога.
Развивая свою мысль в интервью для телеканала Fox News, президент США высказал предположение о возможном будущем Ирана в региональной политике. «Я считаю, что главный задира Ближнего Востока может в конечном счете оказаться очень продуктивным партнером для большого числа государств», – резюмировал Трамп, очерчивая контуры возможной трансформации роли Ирана на международной арене.
Механизм «snapback», предусмотренный в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, позволяет любому из первоначальных участников сделки (даже вышедшему из нее, как США) инициировать процедуру автоматического возобновления всех санкций ООН против Ирана без возможности вето со стороны других членов Совета Безопасности.