$230 mln tergov uchun: Tramp AQSh Adliya vazirligidan kompensatsiya talab qilmoqda
The New York Times nashri xabar berishicha, AQSh prezidenti Donald Tramp o‘z haq-huquqlariga qarshi o‘tkazilgan federal tergovlar uchun AQSh Adliya vazirligidan 230 million dollar miqdorida kompensatsiya talab qilgan.
Berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi bir necha yil davomida, aniqrog‘i 2023-2024 yillarda, Tramp o‘z huquqlari buzilganligi to‘g‘risida bir necha ma’muriy shikoyatlar topshirgan.
Shuningdek, nizoli holatlar ham mavjud, masalan, prezidentning Mar-a-Lago rezidentsiyasida FBI tomonidan o‘tkazilgan tergov va 2016 yildagi prezidentlik saylovlariga uchinchi mamlakat - Rossiya - aralashganligi ehtimoli bilan olib borilgan tergov.
Ahamiyatli jihati, mazkur shikoyatlar oddiy sud da’volari emas. Ular Adliya vazirligida ko‘rib chiqiladi va ish sudga topshirilmasdan avval nizolarni hal qilish uchun jarayon sifatida xizmat qiladi.
Shu bilan birga, hozirda Adliya vazirligining yuqori lavozimlarida Trampning jamoasida ishlagan shaxslar ham borligi ta’kidlanmoqda, bu esa shikoyatlarni ko‘rib chiqish jarayoniga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bu vaziyat prezidentning federal organlar bilan murakkab munosabatini ochiq ko‘rsatadi va ommaviy axborot vositalari hamda siyosiy tahlilchilar e’tiborini tortadi.

$230 млн за обыск: Трамп требует компенсацию у Минюста США
Издательство The New York Times сообщает: президент США Дональд Трамп потребовал компенсацию в размере $230 млн у Министерства юстиции США за федеральные расследования, проводившиеся против него в последние годы.
Согласно предоставленной информации, на протяжении последних лет, а именно в период 2023-2024 годов, Трамп неоднократно подавал административные жалобы на нарушение своих прав.
Стоит упомянуть и спорные эпизоды, такие как обыск ФБР в резиденции президента в Мар-а-Лаго, а также расследование по делу о возможном вмешательстве страны третьего лица, России, в президентские выборы 2016 года.
Важно отметить, что поступленные жалобы не являются судебными исками в классическом понимании. Они рассматриваются внутри Минюста США и служат процедурой, позволяющей урегулировать разногласия в досудебном порядке, прежде чем дело может быть передано в суд.
Отмечается также, что среди действующих высокопоставленных сотрудников Минюста есть лица, ранее работавшие в команде Трампа, что может повлиять на ход рассмотрения жалоб.
Данная ситуация отчётливо демонстрирует сложные взаимоотношения президента с федеральными органами и продолжает привлекать внимание как СМИ, так и политических аналитиков.