AQSh prezidenti Donald Tramp iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha global sa’y-harakatlarga yana bir bor o‘zining shubhasini bildirdi va bu boradagi ogohlantirishlarni "dunyoda sodir etilgan eng katta firibgarlik" deb atadi. Bunday ritorika uning siyosiy kursining o‘ziga xos jihatiga aylandi.
O‘z nutqi davomida Tramp toza energetika sohasidagi tashabbuslarni "yangi yashil firibgarlik" deb tavsifladi va uglerod izi konsepsiyasini "safsata" deb atadi. U qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish loyihalariga faol sarmoya kiritayotgan mamlakatlar oxir-oqibat "muvaffaqiyatsizlikka uchrashiga" ishonch bildirdi. "Men esa bashorat qilishda ustaman", - deya qo‘shimcha qildi Oq uy rahbari.
Bu pozitsiya hozirgi ma’muriyat uchun yangilik emas. O‘zining birinchi prezidentlik muddatidayoq Tramp AQShning 2015-yilda global harorat o‘sishini jilovlash maqsadida imzolangan Parij iqlim kelishuvidan chiqish jarayonini boshlagan edi. U bu qadamini kelishuv Amerika ishchilari va korxonalariga "adolatsiz iqtisodiy yuk" yuklashi bilan izohlagan. Joriy yilning yanvar oyida, inauguratsiyadan ko‘p o‘tmay, u AQShning ushbu xalqaro shartnomadan qayta chiqishi to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Shu tariqa, Qo‘shma Shtatlar kelishuv ishtirokchisi bo‘lmagan Eron, Liviya va Yaman kabi davlatlar qatoriga qo‘shildi.
Iqlim dasturlarini tanqid qilish uning siyosatining markaziy elementlaridan biri bo‘lib qolmoqda. U iqlim o‘zgarishi va iqtisodiy tengsizlik muammolarini hal qilishga qaratilgan iqtisodiy rag‘batlantirish paketi bo‘lgan "yangi yashil kurs"ga chek qo‘yishga va’da berdi. Avvalroq Tramp, iqlim o‘zgarishi nazariyasi Amerika sanoatini zaiflashtirish maqsadida "xitoyliklar tomonidan ishlab chiqilgan" degan fikrni ham bildirgan edi.
O‘z nutqlarida Tramp Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlarning iqlim o‘zgarishiga oid bashoratlari noto‘g‘ri bo‘lib chiqqanini bir necha bor ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu bashoratlar "yovuz niyatlar" bilan "ahmoq odamlar" tomonidan qilingan. Tramp ma’muriyati, shuningdek, nomida "iqlim" so‘zi tilga olingan ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashni qisqartirdi, bu esa ilmiy hamjamiyatda xavotir uyg‘otdi.
"Uglerod izi" (carbon footprint) atamasi 2000-yillarning boshida Buyuk Britaniyaning BP neft-gaz kompaniyasi tomonidan keng ko‘lamli reklama kampaniyasi doirasida ommalashtirilgan. Kampaniyaning maqsadi jamoatchilik e’tiborini issiqxona gazlari chiqindilari uchun korporatsiyalarning mas’uliyatidan iste’molchilarning individual xulq-atvoriga qaratish edi.

Трамп называет климатические инициативы «величайшей аферой»
Президент США Дональд Трамп в очередной раз выразил свой скептицизм в отношении глобальных усилий по борьбе с изменением климата, назвав связанные с этим предупреждения «величайшим мошенничеством, когда-либо совершённым в мире». Подобная риторика стала характерной чертой его политического курса.
В ходе своего выступления Трамп охарактеризовал инициативы в области чистой энергетики как «новую зелёную аферу» и назвал концепцию углеродного следа «чушью». Он выразил уверенность, что страны, которые активно инвестируют в проекты по развитию возобновляемых источников энергии, в конечном счёте «потерпят неудачу». «А я ведь хорошо умею предсказывать», - добавил глава Белого дома.
Эта позиция не является новой для нынешней администрации. Ещё во время своего первого президентского срока Трамп инициировал процесс выхода Соединённых Штатов из Парижского соглашения по климату, которое было подписано в 2015 году с целью сдерживания роста глобальной температуры. Этот шаг он мотивировал тем, что соглашение налагает «несправедливое экономическое бремя» на американских рабочих и предприятия. В январе текущего года, вскоре после инаугурации, он подписал указ о повторном выходе США из этого международного пакта. Таким образом, Соединённые Штаты оказались в одном ряду с такими странами, как Иран, Ливия и Йемен, которые также не являются участниками соглашения.
Критика климатических программ остаётся одним из центральных элементов его политики. Он пообещал положить конец «новому зелёному курсу» - пакету экономических стимулов, направленных на решение проблемы изменения климата и экономического неравенства. Ранее Трамп также высказывал мнение, что теория об изменении климата была «разработана китайцами» с целью ослабления американской промышленности.
В своих выступлениях Трамп неоднократно заявлял, что прогнозы, сделанные Организацией Объединённых Наций и другими международными организациями относительно изменения климата, оказались неверными. По его словам, эти прогнозы делались по «злонамеренным причинам» «глупыми людьми». Администрация Трампа также сократила поддержку научных исследований, в названии которых упоминается слово «климат», что вызвало обеспокоенность в научном сообществе.
Термин «углеродный след» (carbon footprint) был популяризирован в начале 2000-х годов британской нефтегазовой компанией BP в рамках крупной рекламной кампании. Целью кампании было сместить фокус общественного внимания с ответственности корпораций за выбросы парниковых газов на индивидуальное поведение потребителей.
26 сентября 2025 01:47
только что изучил ситуацию на Чирчике. КАТАСТРОФА! Постоянный снежный покров который был последние 5 лет в этом году уменьшился вдвое! Смотреть страшно на кривые распределения снега! Сурхандарья пуста! Кашкадарья пуста.
Зеравшан Карадарья Нарын Вахш упали также почти вдвое против того что было еще пять лет назад. Какой такой Агаларов? Забудьте! Не будет там ничего. Каждую каплю считать будем если следующий год такой же будет.