O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki mamlakat kredit byurolarida ma’lumotlar himoyasini tubdan kuchaytirishga qaratilgan yangi qoidalarni e’lon qildi. Yaqinda tasdiqlangan nizomga ko‘ra, ushbu tashkilotlar uchun kiberxavfsizlik darajasini baholash tizimi, shuningdek, ma’lumotlar sizib chiqishining oldini olish bo‘yicha bir qator majburiy talablar joriy etilmoqda.
Ushbu qaror o‘sib borayotgan raqamli tahdidlar sharoitida moliya tizimini mustahkamlash bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Endilikda har bir kredit byurosi nafaqat axborot xavfsizligi uchun mas’ul bo‘lgan ixtisoslashtirilgan xizmatni shakllantirishi, balki regulyator bilan kelishilishi kerak bo‘lgan ushbu sohada ichki siyosatni ishlab chiqishi shart bo‘ladi. Yangiliklar kredit byurolarini tijorat banklari bilan bir qatorga qo‘yadi, ular uchun xuddi shunday talablar avgust oyida joriy qilingan edi.
Yangi himoya tizimining asosiy elementi DLP-tizimlari (Data Loss Prevention) sifatida tanilgan ma’lumotlar yo‘qolishining oldini olish texnologiyalarini majburiy joriy etish bo‘ladi. Ushbu dasturiy ta’minot to‘plamlari axborot oqimlarini nazorat qilish va ruxsatsiz kirish, tahrirlash yoki muhim ma’lumotlarni o‘chirishning oldini olish uchun mo‘ljallangan.
Ushbu chora-tadbirlar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan aprel oyi oxirida raqamli muhitda jinoyatchilikka qarshi kurashni kuchaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar paketi tasdiqlanganda belgilab berilgan siyosat doirasida amalga oshirilmoqda. Davlat rahbari fuqarolarning kundalik operatsiyalarida moliyaviy xavfsizligini ta’minlash banklar, to‘lov tizimlari va xizmatlari uchun birinchi darajali vazifa ekanligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, kiberxavfsizlik qoidalariga rioya qilmaslik uchun tashkilotlarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyaviy javobgarligi belgilandi. Himoya tizimidagi zaifliklar tufayli jinoyat sodir etilgan taqdirda, muassasa o‘z hisobidan mijozlarga yetkazilgan zararni qoplashi shart bo‘ladi.
Markaziy bankka kiberjinoyatchilikka qarshi kurash sohasida ham kengaytirilgan vakolatlar berildi. Regulyatorga nafaqat firibgarlik sxemalarini aniqlash, balki 1-sentabrgacha banklar tomonidan firibgarlikka qarshi tizimlarning ishga tushirilishini ta’minlash ham topshirildi, bu moliya sektorini himoya qilishning ko‘p bosqichli tizimini yaratish yo‘lidagi yana bir qadamdir.

DLP, антифрод и тотальный контроль: Узбекистан строит цифровую крепость в финсекторе
Центральный банк Республики Узбекистан анонсировал новые правила, направленные на кардинальное усиление защиты данных в кредитных бюро страны. Согласно недавно утвержденному положению, для этих организаций вводится система оценки уровня их кибербезопасности, а также ряд обязательных требований по предотвращению утечек информации.
Это решение является частью более широкой стратегии по укреплению финансовой системы перед лицом растущих цифровых угроз. Отныне каждое кредитное бюро будет обязано не только сформировать специализированную службу, ответственную за информационную безопасность, но и разработать внутреннюю политику в этой сфере, которая должна будет пройти согласование с регулятором. Нововведения ставят кредитные бюро в один ряд с коммерческими банками, для которых аналогичные требования были введены в августе.
Ключевым элементом новой системы защиты станет обязательное внедрение технологий по предотвращению потери данных, известных как DLP-системы (Data Loss Prevention). Эти комплексы программных средств предназначены для контроля за потоками информации и предотвращения несанкционированного доступа, редактирования или удаления критически важных сведений.
Данные меры принимаются в русле политики, обозначенной Президентом Шавкатом Мирзиёевым в конце апреля, когда был утвержден пакет мер по усилению борьбы с преступностью в цифровой среде. Глава государства подчеркнул, что обеспечение финансовой безопасности граждан в их повседневных операциях является первоочередной задачей как для банков, так и для платежных систем и сервисов.
Более того, была установлена прямая финансовая ответственность организаций за несоблюдение правил кибербезопасности. В случае совершения преступления из-за уязвимостей в системе защиты, учреждение будет обязано возместить клиентам понесенный ущерб за свой счет.
Центральному банку также были предоставлены расширенные полномочия в сфере противодействия киберпреступности. Регулятору поручено не только выявлять мошеннические схемы, но и обеспечить запуск банками антифрод-систем до 1 сентября, что является еще одним шагом к созданию многоуровневой системы защиты финансового сектора.
DLP-системы могут анализировать не только текстовую информацию, но и изображения, предотвращая, например, утечку данных путем фотографирования экрана монитора.
25 сентября 2025 01:21
Кто-нибудь , выключите им свет и вся система , которая сейчас сбоит, превратится в дрова.
24 сентября 2025 23:49
с начисление налогов на чужое имущество по ошибкам кадастровой базе данных и прочим припискам уже решили? или только свои интересы защищают?