O‘zbekistonda milliy valyutadagi qarz mablag‘larining qiymati so‘nggi 14 oydagi eng yuqori cho‘qqiga chiqdi, bu ham jismoniy, ham yuridik shaxslarni kreditlashda o‘z aksini topdi. Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, avgust oyida so‘mdagi kreditlar bo‘yicha o‘rtacha tortilgan foiz stavkasi 0,4 foiz punktiga o‘sib, yillik 23,6% darajasida mustahkamlandi. Bunday daraja oxirgi marta 2024-yil iyun oyida kuzatilgan edi.
Kreditlash tuzilmasini tahlil qilish shuni ko‘rsatadiki, asosiy o‘sish uzoq muddatli qarzlar hissasiga to‘g‘ri kelgan. Bir yildan ortiq muddatga beriladigan kreditlar bo‘yicha stavkalar 0,5 foiz punktiga oshib, 23,8% ga yetdi. Shu bilan birga, qisqa muddatli kreditlash segmentida foiz stavkalarining biroz pasayishi qayd etildi.
Aholi uchun kredit resurslarining qiymati ham oshdi. Bahorgi pasayish davridan so‘ng, jismoniy shaxslar uchun kredit stavkalari fevral ko‘rsatkichlariga qaytib, 24,1% ni tashkil etdi. Xususan, uzoq muddatli qarzlar 0,3 foiz punktiga qimmatlashdi va endi o‘rtacha 24% ostida taklif qilinmoqda. Fuqarolar uchun bir yilgacha bo‘lgan qisqa muddatli qarzlar bo‘yicha stavkalar o‘z pozitsiyasini o‘tgan oydagi darajada, ya’ni 28,6% da saqlab qoldi.
Eng sezilarli qimmatlashish korporativ sektorga ta’sir qildi. Yuridik shaxslar uchun qarz mablag‘lari narxi o‘rtacha 23,2% darajasigacha ko‘tarildi, bu ko‘rsatkich 2020-yil yozidan beri qayd etilmagan edi. Shu bilan birga, biznes uchun qisqa muddatli kreditlar biroz arzonlashib, 22,6% gacha tushgan bo‘lsa, korxonalar uchun uzoq muddatli moliyaviy resurslar qiymati keskin sakrab, 0,8 foiz punktiga - yillik 23,6% gacha oshdi.
Qimmatlashish tendentsiyasi biznes uchun mo‘ljallangan xorijiy valyutadagi kreditlarga ham ta’sir qildi. Ular bo‘yicha o‘rtacha stavka yillik 10,5% gacha ko‘tarildi, bu o‘tgan yil sentyabridan beri eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, aprel oyidagidan 0,6 foiz punktiga yuqoridir. Ayniqsa, qisqa muddatli valyuta qarzlarining qiymati sezilarli darajada - 1,4 foiz punktiga oshib, 10,1% ga yetdi. Yuridik shaxslar uchun xorijiy valyutadagi uzoq muddatli kreditlar bo‘yicha stavkalar iyul darajasida - 10,7% da qoldi.
Vaziyatni sharhlar ekan, Markaziy bank raisi Timur Ishmetov mamlakatda yuqori foiz stavkalarini shakllantirayotgan bir qator sabablarni ko‘rsatib o‘tdi. Asosiy omillar qatorida u barqaror yuqori inflyatsiya va aholi hamda biznesning shunga mos inflyatsion kutishlarini ajratib ko‘rsatdi. Bundan tashqari, kreditlar qiymatiga davlat dasturlari doirasida beriladigan direktiv imtiyozli kreditlar, shuningdek, jalb qilingan depozitlar bo‘yicha yuqori stavkalar bosim o‘tkazishda davom etmoqda. Regulyator rahbari stavkalarni ma’muriy yo‘l bilan pasaytirishning iloji yo‘qligini, chunki ular bozor sharoitlari ta’sirida shakllanishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Markaziy banki iqtisodiyotdagi foiz stavkalari darajasiga ta’sir qilish uchun asosiy stavka kabi vositadan foydalanadi. 2025-yil sentyabr holatiga ko‘ra, u 14% darajasida saqlanib qolmoqda. Bu ko‘rsatkich pul bozoridagi barcha boshqa stavkalar uchun mo‘ljal bo‘lib xizmat qiladi.

Тревожный сигнал: Кредитные ставки в Узбекистане пробили годовой максимум
Стоимость заемных средств в национальной валюте в Узбекистане достигла пикового значения за последние 14 месяцев, что отразилось на кредитовании как физических, так и юридических лиц. Согласно последним данным, опубликованным Центральным банком, средневзвешенная процентная ставка по кредитам в сумах в августе продемонстрировала рост на 0,4 процентных пункта, закрепившись на отметке 23,6% годовых. Такой уровень в последний раз наблюдался в июне 2024 года.
Анализ структуры кредитования показывает, что основной рост пришелся на долгосрочные займы. Ставки по кредитам на срок свыше одного года увеличились на 0,5 процентных пункта, достигнув 23,8%. В то же время в сегменте краткосрочного кредитования было зафиксировано незначительное снижение процентных ставок.
Для населения стоимость кредитных ресурсов также возросла. После периода снижения весной, ставки по кредитам для физических лиц вернулись к показателям февраля, составив 24,1%. В частности, долгосрочные займы подорожали на 0,3 процентных пункта и теперь предлагаются в среднем под 24%. Ставки по краткосрочным займам для граждан, сроком до одного года, сохранили свою позицию на уровне 28,6%, не изменившись по сравнению с предыдущим месяцем.
Наиболее существенное удорожание коснулось корпоративного сектора. Заимствования для юридических лиц выросли в цене до среднего уровня в 23,2%, показателя, который не фиксировался с лета 2020 года. При этом, если краткосрочные кредиты для бизнеса незначительно подешевели до 22,6%, то стоимость долгосрочных финансовых ресурсов для предприятий совершила резкий скачок вверх на 0,8 процентных пункта-до 23,6% годовых.
Тенденция к удорожанию затронула и кредиты в иностранной валюте, предназначенные для бизнеса. Средняя ставка по ним поднялась до 10,5% годовых, что является максимальным значением с сентября прошлого года и на 0,6 процентных пункта выше апрельских показателей. Особенно заметно-на 1,4 процентных пункта-выросла стоимость краткосрочных валютных займов, достигнув 10,1%. Ставки по долгосрочным кредитам в иностранной валюте для юридических лиц остались на уровне июля-10,7%.
Комментируя ситуацию, председатель Центрального банка Тимур Ишметов указал на комплекс причин, формирующих высокий уровень процентных ставок в стране. Среди ключевых факторов он выделил устойчиво высокую инфляцию и соответствующие инфляционные ожидания населения и бизнеса. Кроме того, на стоимость кредитов продолжают оказывать давление директивные льготные кредиты, выдаваемые в рамках государственных программ, а также высокие ставки по привлекаемым депозитам. Глава регулятора подчеркнул, что административное снижение ставок невозможно, так как они формируются под влиянием рыночных условий.
Центральный банк Узбекистана для воздействия на уровень процентных ставок в экономике использует такой инструмент, как основная ставка. По состоянию на сентябрь 2025 года, она сохраняется на уровне 14%. Этот показатель является ориентиром для всех остальных ставок на денежном рынке.
1. Хорезмий
28 сентября 2025 13:21
У нас все можно.. только нету убытков для государственных банков... всегда экономика растёт...а народ бедные и бедные
27 сентября 2025 06:11
Интересные явления происходят у нас. Доллар подешевел на 1300 сум, а все цены повысились.
26 сентября 2025 18:01
У кого то ещё есть сомнения?!
26 сентября 2025 17:19
Волюнтаристским методом снизили %%ставки по вкладам населения, однако.стоимость кредитов только выросла!