Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasini qurish loyihasining yakuniy qiymati noaniqligicha qolmoqda, biroq Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energetikasi agentligi rahbariyatining ishontirishicha, u sezilarli darajada optimallashtiriladi. "O‘zatom" direktori Azim Ahmedxadjayev 25-sentabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan "Jahon atom haftaligi" xalqaro forumida so‘zga chiqib, xarajatlarni kamaytirishning asosiy omili barcha obyektlarning yagona maydonda joylashtirilishi va butlovchi qismlar ishlab chiqarishning yuqori darajada mahalliylashtirilishi bo‘lishini ta’kidladi.
"Yakuniy qiymatni barcha mutaxassislarni - mahalliy, xorijiy va O‘zbekistondagi boshqa manfaatdor tuzilmalarni jalb qilgan holda belgilaymiz, toki tegishli kalkulyatsiyani amalga oshirib, to‘g‘ri, asoslangan va optimallashtirilgan qiymatga erishaylik", - dedi Ahmedxadjayev. U, shuningdek, Rossiya tomoni O‘zbekistonning loyiha byudjetini optimallashtirishga bo‘lgan intilishini tushunishini qayd etdi. Jurnalistlarning savollariga qaramay, "O‘zatom" rahbari yakuniy summa 10 milliard dollardan oshishi mumkinligi haqidagi izohlardan tiyilib, hisob-kitoblar davom etayotganini bildirdi.
"Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyiha jahon atom energetikasi uchun noyobdir. Jizzax viloyatida dunyoda birinchi integratsiyalashgan atom stansiyasi barpo etiladi, u bir maydonda katta quvvatli reaktorlarni ham, kichik modulli reaktorlarni ham birlashtiradi. Har birining quvvati 1 GVt bo‘lgan ikkita VVER-1000 energobloki va har birining quvvati 55 MVt bo‘lgan ikkita kichik RITM-200N reaktorini qurish rejalashtirilgan. Bunday gibrid konfiguratsiya 2,1 GVt hajmida bazaviy generatsiyani ham, egiluvchan manyovr quvvatlarini ham ta’minlaydi.
Стоимость АЭС в Джизаке оптимизируют за счет локализации
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayevning ma’lum qilishicha, 2035-yilga borib 525 gektar maydonni egallagan stansiya yiliga 15 milliard kVt⋅soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Reaktorlarni sovitish tizimi uchun quruq gradirnyalardan foydalaniladi, ularning yirik uzelli yig‘ilishi bevosita O‘zbekistonda yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan, bu ham mahalliylashtirish va xarajatlarni kamaytirishga yordam beradi.
"O‘zatom" rahbariyati loyiha yakunlangach, uning qiymati "yuqori darajadagi mahalliylashtirish" tufayli faxr manbaiga aylanishiga ishonch bildirdi. Azim Ahmedxadjayev, shuningdek, qo‘shimcha energobloklar hisobiga stansiyani kelgusida kengaytirish imkoniyatini ham istisno etmadi va qurilish uchun ajratilgan hamda MAGATE tomonidan ma’qullangan hudud 1000 gektardan oshishini, bu esa kelajakdagi rivojlanish uchun sezilarli zaxiralarni taqdim etishini qayd etdi.
Jizzax AES loyihasida RITM-200N nomi ostida quruqlikda foydalanish uchun moslashtirilgan RITM-200 reaktorlari texnologiyasi dastlab Arktikaning og‘ir sharoitlarida ishlashga mo‘ljallangan eng yangi rus atom muzqaymoqlari uchun ishlab chiqilgan. Bu ushbu texnologiyaning yuqori darajada ishonchliligi va ixchamligidan dalolat beradi.

Стоимость АЭС в Джизаке оптимизируют за счет локализации
Финальная стоимость проекта по возведению атомной электростанции в Джизакской области остается неопределенной, однако, по заверениям руководства Агентства по атомной энергии при Кабинете министров, она будет подвергнута значительной оптимизации. Директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев, выступая 25 сентября на международном форуме «Всемирная атомная неделя» в Москве, подчеркнул, что ключевым фактором снижения затрат станет размещение всех объектов на единой площадке и высокий уровень локализации производства компонентов.
«Окончательную стоимость будем устанавливать с привлечением всех специалистов - местных, зарубежных и других заинтересованных структур в Узбекистане, чтобы сделать соответствующую калькуляцию и прийти к правильной, обоснованной и оптимизированной стоимости», - заявил Ахмедхаджаев. Он также отметил, что российская сторона с пониманием относится к стремлению Узбекистана оптимизировать бюджет проекта. Несмотря на вопросы журналистов, глава «Узатома» воздержался от комментариев относительно того, может ли итоговая сумма превысить 10 миллиардов долларов, сославшись на продолжающиеся расчеты.
Проект, реализуемый совместно с госкорпорацией «Росатом», является уникальным для мировой атомной энергетики. В Джизакской области будет создана первая в мире интегрированная атомная станция, объединяющая на одной площадке как реакторы большой мощности, так и малые модульные реакторы. Планируется возведение двух энергоблоков ВВЭР-1000 мощностью по 1 ГВт каждый и двух малых реакторов РИТМ-200Н мощностью по 55 МВт каждый. Такая гибридная конфигурация обеспечит как базовую генерацию в объеме 2,1 ГВт, так и гибкие маневренные мощности.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев сообщил, что к 2035 году станция, занимающая площадь 525 гектаров, будет производить свыше 15 миллиардов кВт⋅ч электроэнергии ежегодно. Для системы охлаждения реакторов будут применяться сухие градирни, крупноузловую сборку которых планируется наладить непосредственно в Узбекистане, что также способствует локализации и снижению затрат.
Руководство «Узатома» уверено, что по завершении проекта его стоимость станет предметом гордости благодаря «высочайшему уровню локализации». Азим Ахмедхаджаев также допустил возможность дальнейшего расширения станции за счет дополнительных энергоблоков, отметив, что выделенная под строительство территория, одобренная МАГАТЭ, превышает 1000 гектаров, что предоставляет значительные резервы для будущего развития.
Технология реакторов РИТМ-200, адаптированная для наземного использования в проекте джизакской АЭС под названием РИТМ-200Н, изначально была разработана для новейших российских атомных ледоколов, предназначенных для эксплуатации в суровых условиях Арктики. Это говорит о высокой степени надежности и компактности данной технологии.
2 октября 2025 10:26
Грабители научились извлекать максимальную пользу, по этому ращвивающиеся страны не могут вылезть из ямы должников и развивающихся.
2 октября 2025 14:05
Локализация по узбекски это-песок и глина вместо бетона,жесть консевная вместо свинцовой оболочки.воровство всего что попадает под руку.мана сенга АС.
2. Юсер
1 октября 2025 21:59
После "оптимизации за счет локализации" стоимость автомашин заметно выросла. Те же Нексии из Кореи с доставкой и сборкой стали намного дороже после локализации.