O‘zbekiston Markaziy banki avgust oyida zaxiralarini ikki tonna oltinga to‘ldirdi
O‘zbekiston Markaziy banki 2025-yil avgust oyida o‘zining oltin zaxiralarini mustahkamlashda davom etib, ikki tonna qimmatbaho metal sotib oldi. Ushbu ma’lumot Jahon Oltin Kengashining (WGC) so‘nggi hisobotida keltirilgan bo‘lib, ushbu tashkilot qimmatbaho metallar bozoridagi global tendensiyalarni kuzatib boradi.
O‘zbekiston regulyatorining harakatlari jahon markaziy banklarining faollashuvi fonida yuz bermoqda. Ular iyul oyidagi biroz tanaffusdan so‘ng, avgust oyida jami 15 tonnaga yaqin oltin sotib olishdi. Bu qadam, joriy yilda bir necha bor tarixiy maksimal darajaga yetgan narxlarning sezilarli o‘sishiga qaramay, oltinga zaxira aktivi sifatida strategik qiziqish saqlanib qolayotganini ko‘rsatadi.
Hisobot davrida eng yirik xaridor Qozog‘iston Milliy banki bo‘lib, u o‘z zaxiralarini sakkiz tonnaga to‘ldirdi. O‘zbekistondan tashqari, Bolgariya, Xitoy va Turkiya markaziy banklari ham ikki tonnadan oltin xarid qilishdi.
WGC’da oltinning yuqori narxi ayrim regulyatorlar tomonidan xaridlar hajmini cheklab qo‘yishi mumkin, deb hisoblashadi. "Bu, shuningdek, taktik sotuvlarga ham olib kelishi mumkin", deyiladi kengashning tahliliy qaydnomasida. Shunga qaramay, mutaxassislar xaridlar sur’atining hozirgi sekinlashuvini markaziy banklarning qimmatbaho metallarga bo‘lgan umumiy qiziqishining susayishi sifatida talqin qilmaslik kerakligini ta’kidlamoqdalar.
Bozorning boshqa tarafida faqat ikkita regulyator qayd etildi. Rossiya Markaziy banki uch tonna, Indoneziya banki esa ikki tonna oltin sotdi. WGC tahlilchilari Rossiyaning oltin zaxiralari qisqarishi mamlakat ichidagi tanga zarb qilish dasturi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishdi.
O‘zbekiston Markaziy bankining oltin-valyuta zaxiralarini boshqarish strategiyasi mamlakatning makroiqtisodiy barqarorligini ta’minlashning muhim elementi hisoblanadi.
Oltin deyarli parchalanmaydi. Bugungi kunga qadar qazib olingan barcha oltinning qariyb 85 foizi hali ham u yoki bu shaklda muomalada, deb hisoblanadi.

Центральный банк Узбекистана пополнил резервы двумя тоннами золота в августе
Центральный банк Узбекистана в августе 2025 года продолжил укреплять свои золотые резервы, закупив две тонны драгоценного металла. Эта информация была представлена в последнем отчете Всемирного совета по золоту (WGC), который отслеживает глобальные тенденции на рынке драгоценных металлов.
Действия узбекского регулятора происходят на фоне возобновления активности мировых центральных банков, которые после некоторой паузы в июле, в совокупности приобрели около 15 тонн золота в августе. Данный шаг демонстрирует сохраняющийся стратегический интерес к золоту как к резервному активу, несмотря на его значительный рост в цене, который в текущем году неоднократно приводил к обновлению исторических максимумов.
Наиболее крупным покупателем в отчетном периоде стал Национальный банк Казахстана, который пополнил свои запасы на восемь тонн. Помимо Узбекистана, по две тонны золота также приобрели центральные банки Болгарии, Китая и Турции.
В WGC полагают, что высокая стоимость золота, вероятно, сдерживает объемы закупок со стороны некоторых регуляторов. «Это может также способствовать более тактическим продажам», - отмечается в аналитической записке совета. Тем не менее, эксперты подчеркивают, что текущее замедление темпов закупок не следует интерпретировать как ослабление общего интереса центральных банков к драгоценному металлу.
На другой стороне рыночного спектра оказались всего два регулятора. Центральный банк России реализовал три тонны, а Банк Индонезии - две тонны золота. Аналитики WGC высказали предположение, что сокращение российских золотых запасов может быть связано с внутренней программой чеканки монет.
Стратегия Центрального банка Узбекистана по управлению золотовалютными резервами является важным элементом обеспечения макроэкономической стабильности страны.
Золото практически не поддается разрушению. Считается, что около 85% всего когда-либо добытого золота до сих пор находится в обращении в той или иной форме.
1. GGT
4 октября 2025 20:27
Пожалуйста, пишите всё как есть. Центральный банк не пополнил золотом, а цена на золото повышается ежесекундно. За счёт подорожания увеличилась сумма, а не количество золота